Treść zadania

cenzura

Potrzebny jest mi referat na temat wojny secesyjnej, a jako, że ja noga jestem z Historii, to nie umiem napisać. Może ktoś mi pomoże? ;> Lub chociaż poda z jakich KSIĄŻEK można napisać na ten temat. Z góry dziękuję :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Wojna secesyjna jest jednym z najbardziej fascynujących okresów w jakże krótkiej bo zaledwie dwustuletniej historii Stanów Zjednoczonych. Wojna ta w zasadniczym stopniu zmieniła oblicze tego państwa powstałego zaledwie sto lat wcześniej (1776r.). Konflikt ten toczył się w latach 1861-1865 i jest czasem nazywany przez historyków pierwszą wojną totalną (angażującą całe społeczeństwo i swoimi skutkami właśnie ogół społeczności obejmującą)

    Wojna ta miała wiele przyczyn. Pierwszą z nich był nieunormowany w konstytucji stosunek do niewolnictwa, które w połowie osiemnastego wieku potępiane było przez coraz szersze rzesze ludzi. W 1818r. Unia (Stany Zjednoczone) składała się z 21 stanów, z czego 11 było wolnych, a 10 niewolniczych. Rolnicze południe było uzależnione od pracy niewolniczej toteż przeciwstawiało się planom zakazu handlu niewolnikami, zaś politycy stanów północnych (republikanie) kierowali się chęcią utrzymania przewagi w Senacie nad politykami południa. Po 1819r. kiedy do Unii przyjęto Alabamę i Missouri(stany niewolnicze) starania Północy stały się jeszcze zacieklejsze, w ich efekcie zawarto tzwn. Kompromis z Missouri, mówiący o tym, że każdy nowy stan przyjęty odtąd do Unii będzie stanem pozbawionym niewolnictwa. Politycy południa uparcie trzymali się jednak stanowiska, że zniesienia niewolnictwa nie można narzucić siłą, gdyż jest to sprzeczne z konstytucyjną gwarancją nienaruszalności własności prywatnej. Spory między politykami południa, a północy zaostrzyły się również podczas rozmów o polityce celnej Unii, Północ domagała się ceł ochronnych, Południe było im zaśprzeciwne, widząc w nich zagrożenie odwetowych działań celnych ze strony Europy, która była głównym rynkiem zbytu dla produktów z południowych stanów. W latach pięćdziesiątych zaostrzyły się protesty ze strony abolicjonistów (ruchów antyniewolniczych), a w 1859r. został wydany casus Johna Browna dotyczący zniesienia niewolnictwa (John Brown został stracony za wzniecenie powstania niewolników w Wirginii).
    Bezpośrednim jednak powodem wojny był wybór na prezydenta Abrahama Lincolna (1860), człowieka, który sprzeciwiał się niewolnictwu. Pierwsza ten wybór oprotestowała Karolina Południowa, która 20.12.1860 roku, wraz z pozostałymi stanami południa ogłosiła secesję (odłączenie) od Unii.
    Utworzone zostały Skonfederowane Stany Południowe, na czele z prezydentem Jeffersonem Daviesem, którego siedzibą było Richmond. Rozpoczęła się wojna między Południem(Konfederaci), a Północą (Unia).

    Wojna rozpoczęła się atakiem wojsk Karoliny Południowej, dowodzonych przez gen.Roberta Lee, na Fort Sumter w Charleston(garnizony Unii) w kwietniu 1861r. W odpowiedzi Unia ogłosiła blokadę wybrzeży Konfederacji, by sparaliżować gospodarczo swoich przeciwników. Unia musiała tak postąpić, ponieważ pomimo swej przewagi liczebnej i gospodarczej posiadała znacznie gorzej wyszkoloną armią. Wojska Konfederacji początkowo odnosiły ogromne sukcesy( bitwy pod Bull Run). Prezydent Lincoln zdając sobie sprawę ze słabości militarnej swoich wojsk postanowił sięgnąć do sposobów walki dyplomatycznej. We wrześniu wydał więc ustawę o niewolnikach w służbie wojskowej. Ustawa o niewolnictwie mówiła, że jeśli zbuntowne stany nie odwołają secesji to ich niewolnicy będą mogli wstępować do Unii(co też z dużą ochotą czynili) wspierając siłu militarne Północy. W styczniu 1863 roku, Lincoln wydał także dekret o zniesieniu niewolnictwa w zbuntowanych stanach (niewolnicy uciekali z południa, by wesprzeć Unionistów) oraz dekret o posiadłościach.Dekret o posiadłościach mówił, że każdy kto zechce osiedlić się na ziemiach będących pod wpływem północy, otrzyma ziemię (60ha) w zamian za symboliczną opłatę 1 dolara. Ludzie, więc przenosili się na północ, oraz byli chętni wspierać ją w walce z buntowniczymi stanami południowymi. W lipcu miała miejsce decydująca bitwa wojny secesyjnej-bitwa pod Gettysburgiem, w której zwyciężyli Unioniści dowodzeni przez gen. Ulissesa Granta. Stany południowe swoją ostateczną kapitulację ogłosiły 9.04.1865 roku pod Appomatox.
    Kilka dni później(14.04.1865) został jednak zamordowany prezydent Lincoln. Nowym prezydentem został dotychczasowy wiceprezydent południa A.Johnson. Przesądziło to o przyjęciu wobec przegranej Konfederacji łagodnego kursu politycznego. W 1886r. w Tennesee utworzono organizację rasistowską Ku-Klux-Klan, która rozwiązana została decyzją Kongresu. w 1870r. Kongers przyjął piętnastą poprawkę do Konstytucji, dającą prawa wyborcze ludności afroamerykańskiej.

    Wojna secesyjna pociągnęła za sobą różnorakie skutki. Pozytywne było zniesienie niewolnictwa, napływ ludności do mist północnych i rozwój przemysłu, a w dłuższej perspektywie czasowej rozwój gospodarczy Stanów Zjednoczonych. Jednak wojna miała mnóstwo skutków negatywnych. W jej wyniku śmierć poniosło około 320 tys. ludzi. Zniszczenia wojenne na jakiś czas znacznie osłabiły to stosunkowo młode państwo. Wzrosła stopa ubóstwa, zdemilitaryzowani żołnierze i wyzwoleni niewolnicy zasilali szeregi biedoty. Narodziły się puerwsze ruchy rasistowskie (Ku-Klux-Klan). Wzrósł do 3,5 mln. dolarów Amerykański dług państwowy. Pogłębiły się także antagonizmy społeczne między stanami południowymi i północnymi, których echo widoczne jest nieraz po dziś dzień.

Rozwiązania

Podobne zadania

kane Referat PODZIAŁ DZIELNICOWY W POLSCE W 1138r. Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kane 4.4.2010 (13:55)
Azuka89 Referat Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Azuka89 11.4.2010 (12:34)
Free Referat z WOKu Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Free 19.4.2010 (22:37)
Natunia Powstanie kościuszkowskie szansa czy upadek państwa polskiego- referat Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: Natunia 24.4.2010 (09:32)
xxprincessexx referat Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: xxprincessexx 28.4.2010 (18:16)

Podobne materiały

Przydatność 75% Wojna secesyjna

WOJNA SECESYJNA W STANACH ZJEDNOCZONYCH ROZWÓJ TERYTORIALNY STANÓW W PIERWSZEJ POŁOWIE XIX W. Po uzyskaniu niepodległości Stany Zjednoczone obejmowały w końcu XVII w. tereny od Wielkich Jezior na północy niemal do Zatoki Meksykańskiej na południu i od Oceanu Atlantyckiego po rzekę Missisipi. Były to tereny rozległe i wtedy tylko w części zasiedlone. Mimo to Stany wkrótce...

Przydatność 65% Wojna secesyjna

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych Ameryki Przyczyną wybuchu wojny (1861-65) był podział Stanów na przemysłową, liberalną Północ i rolnicze, konserwatywne Południe, poprzedzony ekspansją terytorialną w XIX wieku (1803 - zakup Luizjany od Francji, 1818 - Północna Dakota od Wlk. Brytanii, 1819 - zakup Florydy od Hiszpanii, 1845 - aneksja Teksasu, 1846-48 - wojna z Meksykiem -...

Przydatność 65% Wojna Secesyjna

Stany Zjednoczone o Przyczyny wolny secesyjnej: południe domagało się wolnego handlu z Europą, północ chciała nałożenia ceł ochronnych; północ była zwolennikiem zniesienia niewolnictwa odrębność stanów południowych pod względem gospodarczym i kulturowym demokratyczne południe i republikańska północ o Abolicjoniści – przeciwnicy niewolnictwa, chcieli go zakazać...

Przydatność 75% Wojna secesyjna

Jedyna w historii USA wojna domowa (1861-65) na ogólnokrajową skalę pomiędzy stanami Południa (Konfederacja) i Północy (Unia). Apogeum długiej serii konfliktów między obiema częściami kraju i wielostronnego sporu wokół Konstytucji Stanów Zjednoczonych i jej interpretacji, co w płd. stanach doprowadziło do ukształtowania się ruchu secesyjnego. Decydującym czynnikiem stało...

Przydatność 75% Wojna Secesyjna - sciąga

PRZYCZYNY WYBUCHU WOJNY O NIEPODLEGŁOŚĆ U.S.A.: Pierwszymi, którzy rozpoczęli kolonizację Ameryki Północnej byli Hiszpanie, którzy założyli pierwsze swoje osiedla na Florydzie Później dołączają się Francuzi, osiedlając się na północy kontynentu i tworząc tzw. Nową Francję. W 1608 roku powstała osada Quebec u ujścia rzeki św. Wawrzyńca. Trzecimi, którzy pojawili się...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji