Treść zadania

Roxi351

cukry proste------- rola w organizmie---skutki niedoboru---skutki nadmiaru
wielocukry-----------rola w organizmie---skutki niedoboru---skutki nadmiaru
tłuszcze-----------rola w organizmie---skutki niedoboru---skutki nadmiaru
witaminy-----------rola w organizmie---skutki niedoboru---skutki nadmiaru
sole mineralne-----------rola w organizmie---skutki niedoboru---skutki nadmiaru

pliss ;)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1, Cukry proste :
    Monosacharydy . Węglowodany w strukturze których występuje od 3 di 7 atomów węgla ,
    Łatwo rozpuszczają się w wodzie . Substancje o słodkim smaku , bezwonne , bezbarwne , najczęściej słodkie w smaku .
    Do cukrów prostych zalicza się :
    - glukoza
    - fruktoza ( owoce , miód )
    - galaktoza ( składnik mleka )
    Węglowodany można podzielić na przyswajalne i nie przyswajalne przez ludzki organizm . Przyswajalne to skrobia i fruktoza a nieprzyswajalne to błonnik .
    Węglowodany przyswajalne są podstawowym źródłem energii dla człowieka niestety ludzki organizm nie posiada zbyt dużych możliwości magazynowania węglowodanów , dlatego muszą one być dostarczane w miarę systematycznie w ciągu dnia . Glukoza jest wykorzystywana przez czerwone ciałka jako jedyne źródło energii . Za wysoki i za niski poziom glukozy we krwi jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka.
    Skutki niedoboru cukrów :
    - zmęczenie
    - znużenie
    - problemy z koncentracją
    - rozdrażnienie
    - senność
    Ponadto brak węglowodanów w pożywieniu, powoduje wytwarzanie glukozy przez sam organizm, ale zachodzi to koszem zniszczenia białek wchodzących w skład organizmu. Na skutek tego, zmniejsza się masa mięśniowa oraz dochodzi do osłabienia organizmu.
    Nadmiar cukru we krwi prowadzi do przewlekłej choroby jaką jest cukrzyca .
    Nadmiar węglowodanów jest początkowo odkładany w wątrobie w postaci glikogenu , następnie zamieniają się w tłuszcz.
    Wielocukry :
    Polisacharydy , złożone z merów będących cukrami prostymi .
    do wielocukrów należą :
    - skrobia
    - glikogen
    - dekstran
    - celuloza
    - hemicelulozy
    - chityna
    - kwas hialuronowy
    Połączenie dwu lub wielu cukrów prostych . Podobnie jak cukry proste są ważnym składnikiem odżywczym z tym że trudniej je strawić .
    Tłuszcze :
    Lipidy . Są to estry glicerolu i kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe dzielimy na dwie grupy :
    - nasycone : atomy węgla połączone są pojedynczymi wiązaniami (najczęściej są to kwas palmitynowy i stearynowy).
    - nienasycone : w tych kwasach występuje co najmniej jedno podwójne lub potrójne wiązanie .
    Tłuszcze są niezbędnym składnikiem naszego pożywienia . Stanowią 20 % - 30 % naszego zapotrzebowania energetycznego .
    Wszystkie tłuszcze jadalne, zarówno widoczne jak i niewidoczne, należy spożywać z umiarem. Nadmiar tłuszczów odkładany jest w tkance tłuszczowej, co prowadzi do otyłości.
    Dobowe zapotrzebowanie dla osoby dorosłej wynosi 1g/kg wagi ciała .
    Witaminy :
    Organiczne związki chemiczne które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego i które muszą być dostarczone z pożywieniem, gdyż sam organizm nie potrafi ich wytworzyć . Dzienne zapotrzebowanie na witaminy jest niewielkie i liczone w miligramach (mg), a nawet w mikrogramach (μg).
    Niedobór witamin w organizmie, czyli hipowitaminoza, spowodowana jest najczęściej niedostateczną podażą tych składników w diecie, zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu przy niezmienionej zawartości w pokarmach, upośledzeniem wchłaniania, bądź oddziaływaniem niektórych leków i antywitamin.Hipowitaminoza pierwotna występuje na skutek niedoboru witamin w diecie, natomiast hipowitaminoza wtórna w efekcie upośledzenia wchłaniania witamin z pokarmu, działania leków albo zwiększonego zapotrzebowania w przebiegu chorób lub w czasie ciąży.Hiperwitaminoza to zespół objawów chorobowych, który wywołany jest nadmiarem witamin w organizmie. Ze zbyt dużym spożyciem witamin rozpuszczalnych w wodzie organizm jest sobie w stanie poradzić, wypłukując je wraz z moczem. Inaczej przedstawia się sytuacja witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – ich nadmiar grozi „przedawkowaniem”
    Sole mineralne :
    Ważny składnik diety człowieka , ponieważ są składnikiem budulcowym . Niedostateczna ilość soli mineralnych w diecie może prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie człowieka. Najważniejsze sole mineralne to:
    -Chlorek sodu;
    -Sole magnezu;
    - Sole wapnia.
    ieodpowiednia ilość soli mineralnych w organizmie człowieka może prowadzić do różnych zaburzeń fizjologicznych takich jak:
    -Biegunka;
    -Nudności;
    -Wymioty;
    -Nadmierna potliwość;
    -Nadmierne wydalanie;
    -Zmniejszone przyjmowanie płynów.

Rozwiązania

Podobne zadania

quertt Jaka jest rola krwinek czerwonych ? Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: quertt 14.4.2010 (17:30)
SweetPati Przyczyny i skutki trudnych sytuacji żywieniowych na świecie. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: SweetPati 22.4.2010 (18:38)
chiquita197 Wyjaśnij, dlaczego węzły chłonne znajdują się w całym organizmie. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: chiquita197 25.4.2010 (18:13)
kwiat2010 Skutki wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: kwiat2010 29.4.2010 (18:36)
a1s2i3a4 mitoza w organizmie człowieka (3 przykłady) Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: a1s2i3a4 3.5.2010 (19:41)

Podobne materiały

Przydatność 75% Rola wody w organizmie; skutki niedoboru i nadmiaru wody.

Woda stanowi 2/3 organizmu człowieka o jest głównym składnikiem płynów ciała, m. in. krwi i limfy. Płyny te zapewniają komórce właściwe funkcjonowanie. Tworzą dla komórki odpowiednie środowisko i umożliwiają komunikację. Woda nie jest substancją odżywczą, ale jest niezbędna dla organizmów żywych. Zawartość jej znacznie się zmienia, w zależności od...

Przydatność 60% Pierwiastki -rola, źródła, skutki niedoboru

WAPŃ -składnik tkanki kostnej -przewodnictwo nerwowe -kurczliwość mięśni poprzecznie prążkowanych -krzepnięcie krwi - utrzymanie równowagi elektrolitowej -wpływa na pracę serca -przeciwobrzękowy -przeciwzapalny -przeciwalergiczny -stymuluje mechanizmy obronne -mleko i jego przetwory -warzywa liściaste -suszone owoce -fasola -ryby morskie -krzywica (dzieci)...

Przydatność 80% Witaminy -rola, źródła, skutki niedoboru

WITAMINY (A,D,E,K,B1,PP,B2,B6,B11,B12,C) rola/źródła/niedobór WITAMINA A (retinol, beta-karoten) -współtworzenie rydopsyny (utrzymanie pobudliwości komórek zmysłowych siatkówki oka) -metabolizm białek -niezbędna do utrzymania w dobrym stanie rogówki oka, wszystkich błon śluzowych przewodu pokarmowego, przewodu moczowego, układu rozrodczego, skóry i płuc -wywiera...

Przydatność 50% Cukry proste

Cukry proste, jednocukry, monosacharydy ? cukry są to sacharydy zbudowane z jednej jednostki cukrowej, zawierające przeważnie od 3 do 7 atomów węgla w cząsteczce i nie ulegają hydrolizie do cukrów prostszych. Wszystkie cukry proste łatwo krystalizują i doskonale rozpuszczają (dimer aldehydu glicerynowego powstający w stężonych roztworach trudno się rozpuszcza w wodzie) się w...

Przydatność 75% Wpływ witaminy A na organizm, funkcje, skutki niedoboru, występowanie.

Witamina A - strażnik naszego organizmuWitamina A jest jedną z najwcześniej odkrytych witamin (stąd jej oznaczenie pierwszą literą alfabetu). Głównym objawem niedoboru witaminy A jest tzw. kurza ślepota, która polega na pogorszeniu się zdolności widzenia o zmierzchu. Schorzenie to było znane już w starożytności, kiedy to ludzie zdążyli odkryć, że spożywanie gotowanej...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji