Treść zadania

sunlitek

Wyjaśnij dlaczego Polska była nazywana państwem bez stosów??

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Reformacja to ruch religijny i społeczny w Europie w XVI wieku, dążący do wprowadzenia reform w Kościele katolickim w zakresie doktryny, organizacji i obyczajowości. Był on reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w Kościele: symonię, nepotyzm, laicyzację (zeświecczenie) oraz niski poziom intelektualny duchowieństwa, powiększanie dóbr kościelnych i wiele innych. Reformacja została zapoczątkowana ogłoszeniem w 1517 roku w Wittenberdze przez Marcina Lutra 95 też przeciwko odpustom. Jego poglądy znalazły zwolenników w wielu krajach europejskich: w Niemczech, Anglii, Francji, Szwajcarii, Danii, Niderlandach, Szwecji, Norwegii, Czechach, na Węgrzech a także i w Polsce. Skutkiem reformacji było pogłębienie podziału politycznego państw Europy oraz liczne wojny religijne. Na uwagę zasługuje fakt, iż w Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów europejskich, pojawienie się protestantyzmu nie wywołało krwawych konfliktów. Rzeczpospolita od zarania dziejów była krajem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym. W jej granicach oprócz katolików, mieszkali również prawosławni, Ormianie, muzułmańscy Tatarzy oraz Żydzi. Panowała tu niezwykła tolerancja religijna, zrozumienie i poszanowanie dla innowierców. Dlatego właśnie Polska zyskała miano ?kraju bez stosów?.
    Podłoże, na którym rozwinął się ruch reformacyjny w Rzeczypospolitej, było podobne jak w innych krajach europejskich. Jedną z głównych przyczyn niechęci do Kościoła katolickiego był posiadany przez niego majątek oraz liczne przywileje, zezwalające na wywieranie znacznych wpływów na politykę państwową, stąd ruch reformacyjny miał w dużej mierze charakter walki społeczno-ekonomicznej, zmierzającej do zniesienia tych uprawnień. Wystąpienie Marcina Lutra początkowo spotkało się w Polsce z odzewem ze strony mieszczaństwa z zachodniej i północnej Polski (Wrocławia, Gdańska, Torunia), które utrzymywało bliskie kontakty z Niemcami. Mieszczanie liczyli na likwidację hierarchii kościelnej oraz zmianę swej pozycji społeczno ? prawnej. Postulowali tzw. tani kościół. Szybko rosła liczba pojawiających się pism polemiczno ? wyznaniowych. Już w 1520 roku król wydał dwa edykty (zakazy), które zabraniały przywożenia tych druków do Polski, zwłaszcza dzieł Lutra, oraz zakazywały wyjazdów za granicę do ośrodków zdominowanych przez jego zwolenników. Zakazów tych przestrzegano jednak w nikłym stopniu. Zygmunt Stary wydawał edykty, by zaspokoić oczekiwania papiestwa i duchowieństwa katolickiego, ale nie zamierzał łamać zasad tolerancji religijnej. Świadczy o tym chociażby zgoda króla na powstanie pierwszego w Europie państwa luterańskiego ? Prus Książęcych. Stały się one, pod opieką Albrechta Hohenzollerna, ośrodkiem protestanckiej propagandy na całą północną Polskę i Litwę.

Rozwiązania

Podobne zadania

madziorasek7 1)polska Kazimierza Wielkiego - Polityka Wewnetrzna Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: madziorasek7 31.3.2010 (11:25)
madziorasek7 Polska kazimierza Wielkiego -Polityka Wewnetrzna Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: madziorasek7 31.3.2010 (11:27)
madzia020892 dlaczego oświecenie to wiek rozumu Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: madzia020892 9.4.2010 (16:58)
ewcik36 dlaczego Grecja nie stworzyła scentralizowanego państwa Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewcik36 18.4.2010 (21:08)
ewcik36 dlaczego obalono monarchię i utworzono republikę rzymską Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewcik36 18.4.2010 (23:04)

Podobne materiały

Przydatność 60% Dlaczego adrenalina nazywana jest hormonem walki

Prace udostępniam w załączniku, ponieważ są tam dwa zdjęcia (chyba to nie sprawi kłopotu)!!!

Przydatność 65% Polska

lokalizacja: Środkowa Europa

stolica: Warszawa

ludność: 38 606 922

powierzchnia całkowita: 312 683,00 km2

powierzchnia lądowa: 304 510,00 km2

powierzchnia wodna: 8 173,00 km2

całkowita granica lądowa: 2 888,00 km

długość wybrzeża: 491,00 km

Długość granic z sąsiadującymi państwami: Białoruś 605km,...

Przydatność 50% Polska

Kraj, którego prawowitą obywatelką jestem już od szesnastu lat. To właśnie tu, w Polsce jest moje miejsce. Pierwsze moje kroki, słowa, pierwsza miłość wszystko było tu zapoczątkowane. Właśnie to państwo, a w szczególności jego kultura przyczyniły się do mojego przywiązana do tego narodu. Jestem obywatelem swojej ojczyzny zarówno ciałem, jak i całą duszą. Będąc jeszcze...

Przydatność 100% Polska.

Rzeki w Polsce 1.Polska znajduję się głownie w zlewisku Morza Bałtyckiego 99,7% powierzchni kraju. Reszta to zlewiska: -Morze Północnego-0,1% -Morza Czarnego-0,2% 2.Dorzecza: -Wisły-54% powierzchni kraju, -Odry-33,9% powierzchni kraju, -Rzecze Przymorza + dorzecze Pregoły 11% pow.kraju, -Niemen-0,8% powierzchni kraju, -Łaba-0,1% powierzchni kraju, -Dunaj-0,1% powierzchni...

Przydatność 75% Dlaczego bitwa warszawska w 1920 r. nazywana jest cudem nad Wisłą ?

Bitwa warszawska zwana też cudem nad Wisłą wybuchła 12 sierpnia 1920 r. Zwana jest tak, ponieważ w momencie, gdy wojska polskie ponosiły klęskę, Józef Piłsudzki przeprowadził manewr odskrzydlający Armię Czerwoną. Marszałek zgromadził w rejonie rzeki Wieprz sześć dywizji piechoty. Reszta sił polskich w tym czasie broniła podejść do Warszawy i linii dolnej Wisły. 15...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji