Treść zadania

beatta122

konkurs chopinowski w warszawie

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Ale co konkretnie chcesz o tym konkursk\ie wiedzieć??? Musisz sprecyzować treść zadania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Należy również do nielicznej grupy monograficznych konkursów pianistycznych, poświęconych wykonawstwu muzyki jednego kompozytora.

    Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku w Filharmonii Warszawskiej. Jego inicjatorem był wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor - Jerzy Żurawlew. Kolejne konkursy odbywały się - z założenia co pięć lat - w 1932 i 1937 roku. Czwarty konkurs, już powojenny został zorganizowany w 1949 roku, a piąty - w 1955. Od tegoż roku Konkursy im. F. Chopina odbywają się regularnie co pięć lat.

    Organizatorem trzech pierwszych edycji była Wyższa Szkoła Muzyczna przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Po wojnie konkursy powstawały przy współudziale władz państwowych, tj. Ministerstwa Kultury i Sztuki, które było bezpośrednim zleceniodawcą i koordynatorem prac przygotowawczych. Od 1960 do 2005 roku głównym organizatorem konkursu było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od szesnastej edycji w 2010 roku konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

    Konkurs Chopinowski od 1957 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.

    Grę pianistów ocenia międzynarodowe jury, którego przewodniczącymi byli tacy wybitni chopiniści, jak: Witold Maliszewski (1927), Adam Wieniawski (1932, 1937), Zbigniew Drzewiecki (1949, 1955, 1960, 1965), Kazimierz Sikorski (1970, 1975), Kazimierz Kord (1980), Jan Ekier (1985, 1990 i 1995) oraz Andrzej Jasiński (2000, 2005).

    Przesłuchania konkursowe przeprowadzane są w kilku etapach. Od 1970 do 1995 roku konkursy były czteroetapowe. W pierwszych trzech etapach pianiści wykonywali nokturny, etiudy, ballady, scherza, polonezy, walce, mazurki i sonaty, a w finale - jeden z "koncertów". Regulamin XV Konkursu w 2005 roku wniósł zasadnicze zmiany. Po raz pierwszy bezpośrednio przed konkursem (we wrześniu) zorganizowano w Warszawie eliminacje obowiązujące dla wszystkich kandydatów. Ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszeń (350) przesłuchania eliminacyjne odbywały się równolegle w dwóch salach koncertowych - Akademii Muzycznej i Pałacu Kultury i Nauki. Zasadniczy konkurs przeprowadzono natomiast w dwóch etapach i finale. W pierwszym etapie uczestnikom pozwolono na większą dowolność. Obok obowiązkowych form muzycznych trwających ok. 20 minut pianista dobierał sobie ze wskazanej listy inne utwory, tak żeby cały recital trwał 40 - 45 minut. Na liście wybieranych najczęściej kompozycji znalazły się m.in.: trzy grupy preludiów (po 6 każda) od nr 7 do 24, "Preludium cis-moll op.45", ronda, scherza, "Bolero", "Tarantela", impromptus, walce i etiudy. W II etapie obok mazurków i sonaty (z III etapu poprzednich konkursów) należało wykonać jednego z wielkich polonezów. Koncert w finale jak zwykle zamykał przesłuchania.

    Regulamin konkursu przewiduje nagrody główne oraz szereg nagród specjalnych: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu.

    Konkursom Chopinowskim towarzyszą liczne wydarzenia - koncerty okolicznościowe, spotkania i dyskusje panelowe oraz wystawy. Od 1975 roku organizowane są obchody rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Dzień 17 października jest włączony do kalendarza konkursu i uznany dniem hołdu składanego kompozytorowi. Z tej okazji w Kościele Św. Krzyża w Warszawie odprawiona zostaje uroczysta msza, podczas której wykonywane jest "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

    Konkurs im. Fryderyka Chopina jest przeznaczony dla pianistów w wieku od 17 do 28 lat.

Rozwiązania

Podobne zadania

Piesek_228 Konkurs Piosenki Anglojęzycznej! Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: Piesek_228 20.4.2010 (14:56)
Gabis9 Co ile lat Konkurs Chopinowski? I wymień polskich laureatów. Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 5 rozwiązań autor: Gabis9 27.10.2010 (19:48)
~Barya gdy stanisław moniuszko byl w warszawie gdzie pracowal? Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: ~Barya 21.1.2013 (17:11)
~Barya gdy stanisław moniuszko byl w warszawie gdzie pracowal? Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: ~Barya 21.1.2013 (17:11)

Podobne materiały

Przydatność 65% Konkurs Chopinowski

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. W ciągu siedemdziesięciu lat istnienia ewoluował i przeobrażał się, zmieniał i doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję. Inicjatorem Konkursów Pianistycznych imienia Fryderyka Chopina był prof. Jerzy...

Przydatność 50% Konkurs

1. London .................. in England. (A) are (C) has (B) is (D) it 2. Are ......................... English? (A) Mrs Smith (C) they (B) her (D) John 3. We .................. got a new Maths teacher. (A) have (C) are (B) has (D) do 4. A hundred and thirteen = ....................... (A) 130 (C) 131 (B) 103 (D) 113 5. The children .........................

Przydatność 65% Konkurs

1. Jak nazywa się nauka badająca powstanie i rozwój gatunku ludzkiego? antropogeneza 2. Uporządkuj w kolejności występowania rodzaje człowiekowatych: homo habilis australopithecus homo sapiens sapiens homo erectus homo sapiens neanderthalensis austalopithecus homo habilis homo erectus homo sapiens neanderthalensis homo sapiens sapiens 3. Wymień dwa typy narzędzi...

Przydatność 75% Konkursy Chopinowskie.

Konkursy Chopinowskie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Należy również do nielicznej grupy monograficznych konkursów pianistycznych, poświęconych wykonawstwu muzyki jednego kompozytora. Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku w Filharmonii Warszawskiej. Jego...

Przydatność 70% Konkurs gramatyczny

SKŁADNIA 1. Ile jest części zdania? Wymień je. 2. Które z nich tworzą tzw. związek główny (związek zgody) w zdaniu? 3. Jakie znasz rodzaje orzeczeń? 4. Wymień rodzaje podmiotu. 5. Określ rodzaj podmiotu lub wskaż jego brak w podanych niżej zdaniach: Na obiad u prezydenta przybyli premier z żoną oraz ich goście. … Podano królika w potrawce i bulion. …...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji