Treść zadania

MidnightAngel

Jakie jest przesłanie wiersza .?!
Leopold Staff
Ogród przedziwny

W przedziwnym mieszkam ogrodzie ,
Gdzie żyją kwiaty i dzieci
I gdzie po słońca zachodzie
Uśmiech nam z oczu świeci.

Wodotrysk bije tu dziwny ,
Co śpiewa , jak śmiech i łkanie ;
Krzew nad nim rośnie oliwny
Cichy jak pojednanie.

Różom , co cały rok wiernie
Kwitną i słodycz ślą woni ,
Obowiązujemy Inem ciernie ,
By nie raniły nam dłoni.


Żywim rój ptaków , co budzi
Ze snu nas rannym powiewiem ,
Ucząc nas iść między ludzi
Z dobrą nowiną i śpiewem.

I mamy ule bartnicze ,
Co każą w pszczół nam iść ślady
I zbierać jedno słodycze
Z kwiatów , co kryją i jady .


I pielegnujem murawę ,
Plewiąc z niej chwasty i osty ,
By każdy , patrząc na trawę ,
Duszą , jak trawa , był prosty

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Tytuł utworu mówi nam o tajemniczym, dziwnym miejscu, a mianowicie przedstawia nam „prawdziwy ogród”. Jest to wskazówka, że będzie to wiersz o przyrodzie ukazanej za pomocą liryki opisowej. Tajemniczość ogrodu sprawi również, że będzie pobudzona nasza wyobraźnia, która poprzez zmysły wprowadzi nas w odpowiedni nastrój.

    Podmiot liryczny przejawia się w pierwszej osobie już na początku utworu: „W przedziwnym mieszkam ogrodzie ...”, a w dalszej części ukazany jest w postaci zbiorowej: „Obwiązujemy lnem ciernie, By nie raniły nam dłoni”. Jest to liryka wyznania poety oraz wszystkich tych, którzy egzystują z nim, w jego „przedziwnym ogrodzie”.

    Dominantą kompozycyjną utworu są liczne czasowniki, które czynią go dynamicznym, a zarazem melodyjnym. Są to m.in. takie czasowniki jak: „bije, śpiewa, rośnie, kwitną, pielęgnuje”.

    Dwie pierwsze strofki ukazują ogród, w którym mieszka podmiot liryczny, kwiaty oraz dzieci. Ogród ten jest dziwny, gdyż jak mówi podmiot, nawet po zachodzie słońca wszyscy jego mieszkańcy są uśmiechnięci, wodotrysk pluszcze czasem wesoło, czasem smutnie, a nad nim rośnie krzew oliwny, który jest cichy, jak pojednanie dwóch bratnich dusz. Ogród ten jest nietypowy, gdyż niewiele jest takich miejsc, gdzie wszystko jest piękne, spokojne i płynie szczęśliwym nurtem. W tych dwóch strofkach występują porównania: „Wodotrysk bije tu dziwny, co śpiewa jak śmiech i łkanie”, „Krzew nad nim rośnie oliwny, Cichy jak pojednanie”. Są nieliczne epitety emocjonalne „przedziwnym ogrodzie wodotrysk dziwny” i epitety opisowe „słońca zachodzie, krzew oliwny”. Pobudzają one w nas przede wszystkim zmysł wzroku.

    Cztery dalsze strofki ukazują przeróżne prace wykonywane przez mieszkańców ogrodu, a mianowicie to, że przez cały rok obwiązują lnem ciernie rosnących tam róż, by nie raniły nikogo w dłonie, żywią ptaki, które codziennie o poranku ich budzą, wprawiając w pogodny nastrój. Mieszkańcy mają także ule bartnicze, które uczą iść za przykładem pszczół, które z kwiatów wybierają tylko słodycz. Chodzi tu o to, że należy czerpać z życia tylko to, co jest najlepsze, a to co jest złe najlepiej zostawić w spokoju. Następnie mieszkańcy ogrodu pielęgnują murawę, by nie było w niej żadnych chwastów i ostów, i żeby „każdy, patrząc na trawę, Duszą, jak trawa, był prosty”. Podmiot liryczny sugeruje tutaj postawę, która nakazuje odrzucić wszystko zło, ból, cierpienie czyli wszelkie „chwasty” trapiące życie człowieka.

Rozwiązania

Podobne zadania

Nieznany Jakie cechy pomogły Robinsonowi Cruzoe przetrwać na wyspie? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 24.3.2010 (16:37)
Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
nikoll Rozprawka : Dedal czy Ikar - która postać jest ci bliższa ? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: nikoll 6.4.2010 (12:02)
emma o czym jest folwark zwierzęcy? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: emma 7.4.2010 (14:38)
adaska94 analiza i interpretacja wiersza "Z głową na karabinie" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: adaska94 7.4.2010 (17:11)

Podobne materiały

Przydatność 65% Na przykładzie wiersza Wacława Potockiego Nierząd Polski określ, jaki wizerunek kraju przedstawia poeta

1. Wacław Potocki Nierząd Polski Zwyczaj był, który w prawo obrócił się z laty, Między starymi, jako czytamy, Sarmaty, Że choć się kto szlachcicem w ojczyźnie swej rodził, Dotąd w złotym pierścieniu na palcu nie chodził, Ale nosił żelazny, jakoby we zbroi, Póki znacznej przysługi nie uczynił swojej Ojczyźnie; ani szable przypasował, aże Wojewoda mu ją wziąć...

Przydatność 50% W jaki sposób Wisława Szymborska traktuje poezję? Dokonaj analizy i interpretacji wiersza pt. "Niektórzy lubią poezję". Zwróć uwagę na język obrazowania. Jaki jest mój stosunek do poezji?

"Niektórzy lubią poezję" Niektórzy - czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość. Nie licząc szkół, gdzie się musi, i samych poetów, będzie tych osób chyba dwie na tysiąc. Lubią - ale lubi się także rosół z makaronem, lubi się komplementy i kolor niebieski, lubi się stary szalik, lubi się stawiać na swoim, lubi...

Przydatność 80% „Na przykładzie wiersza Wacława Potockiego „Nierząd Polski” określ jaki wizerunek kraju przedstawia poeta i w jaki sposób stara się wpłynąć na morale szlachty

Autorem wiersza ?Nierząd Polski?, na podstawie którego postaram się przedstawić wizerunek kraju i postępowanie szlachty w czasach baroku, jest Wacław Potocki. Napisał on wiele utworów na temat postępowania szlachty oraz sytuacji, jaka panowała w ówczesnej Polsce. Podmiotem wypowiedzi w wierszy Potockiego jest człowiek znający dawne obyczaje i tradycje. Świadczą o tym słowa...

Przydatność 85% W jaki sposób mówią o przemijaniu H. B. Grien i Ch. Baudelaire? Wypowiedz się na podstawie wiersza „Padlina” i obrazu „Piękna z lustrem i Śmierć”.

W jaki sposób mówią o przemijaniu H. B. Grien i Ch. Baudelaire? Wypowiedz się na podstawie wiersza „Padlina” i obrazu „Piękna z lustrem i Śmierć”. Wiersz pt.: „Padlina” oraz obraz „Piękna z lustrem i śmierć” mają podobną tematykę, mówią o przemijaniu, śmierci i marności życia. Mamy tu do czynienia z literaturą i malarstwem, a więc z dwoma różnymi...

Przydatność 55% Śmieszne - analiza wiersza

Wiersz Anny Kamieńskiej zadaje pytanie o istotę istnienia człowieka. Taką problematyką zajmuje się filozofia – nauka zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, niekiedy niejednoznacznej, dlatego właśnie utwór ten zaliczamy do filozoficznych. Tematyka utworu ma bardzo wyraźne odbicie w jego budowie. Wiersz podzielony jest na 3 części, którymi są: pytanie, odpowiedź i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji