Treść zadania

ewcik36

na czym polega demokracja ateńska

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

 • 0 0

  Zarówno greckie miasto Ateny jak Rzym doszły do rozkwitu gospodarczego i kulturalnego. Można dokonać porównania pomiędzy nimi. W Atenach zrodził się ustrój polityczno-społeczny zwany demokracją. W Rzymie przez pewien okres czasu system zarządzania państwem opierał się na podobnych zasadach.

  Demokracja ateńska

  * obywatele mieli prawo głosu w sprawie sposobu zarządzania miastem,
  * obywatelami byli mężczyźni, nie mogli być nimi cudzoziemcy i niewolnicy,
  * prawa ustalała tak zwana Rada Pięciuset złożona z 500 obywateli, którzy byli wybierani przez losowanie, na jeden rok, posiadała funkcje kontrolne, prawo inicjatywy ustawodawczej,
  * Zgromadzenie Ludowe - Eklezja - zbierała się co 10 dni. Była najważniejszym organem władzy. Zbierało się na wzgórzu Pnyks. Wymagano aby brało w nim udział dokładnie 6000 obywateli miasta, frekwencja była bardzo przestrzegana, jeżeli zabrakło kilku osób musieli być doprowadzeni przez organy porządkowe. Zgromadzenie zajmowało się rozważeniem ustaleń Rady. Raz w roku zgromadzeni mogli pozbyć się niepopularnych polityków, a ich imiona spisywano na kawałkach potłuczonego ceramicznego naczynia. Był to tak zwany ostracyzm, który miał zabezpieczać miasto przed rządami tyranów.

  Społeczeństwo

  1. Wolni obywatele: rodowici Ateńczycy, którzy skończyli 18 lat,

  Prawa obywateli:

  * posiadali i uprawiali ziemię,
  * byli równi wobec prawa,

  Obowiązki obywateli:
  - służyli w wojsku,

  * obciążenia finansowe na rzecz skarbu państwa zależały od bogactwa obywateli,
  * obowiązek wojskowy,
  * udział w świętach religijnych,

  (obywatel mógł ewentualnie stracić swoje prawa, gdy nie dbał o groby zmarłych lub starsze osoby).

  2. Metiojkowie - wyzwoleni cudzoziemcy lub niewolnicy. Służyli w wojsku, uprawiali ziemie, zajmowali się handlem i rzemiosłem.
  3. Niewolnicy:

  * ludność podbitych krajów, zakupywani na targach niewolników,
  * niewolnik nie miał praw,
  * nie mógł zostać zabity przez właściciela,
  * można go było uwolnić.

  Podział niewolników:

  Państwowi i prywatni.

  Prawo ateńskie wykluczało wzięcie do niewoli obywatela, który nie spłacił w terminie długu.

  Ustrój Rzymu

  Początkowo była to monarchia, później republika, a dalej cesarstwo. Ustrój republikański był najbardziej zbliżony do ustroju demokratycznego. Po za tym początkowo Rzym był miastem-państwem, podobnie jak Ateny. Na tym polegają podobieństwa ustrojowe.

  Demokracja ateńska pozostaje nadal najlepiej zorganizowaną formą rządów, na której wzorują się do dziś państwa Europy i Ameryki.

Rozwiązania

Podobne zadania

stex 40 CECH KOŚCIOŁA PRAWOSŁAWNEGO(czym się różni od kościoła Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: stex 28.4.2010 (21:42)
Dr4g0n Pomocy, pilne - opis demokracja szlachecka Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Dr4g0n 29.5.2010 (17:40)
wercias16 Wymień przywileje szlacheckie data,o czym mówiły, kto wydał. Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: wercias16 9.6.2010 (20:55)
iwona18 Na czym polega humanistyczne zachowanie? Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: iwona18 13.6.2010 (18:07)
nusieq 1. Wymień na czym polegała Agresywna Polityka III Rzeszy. 2. Jakie żadania Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: nusieq 29.9.2010 (19:38)

Podobne materiały

Przydatność 90% Na czym polega neotenia?

Neotenia polega na uzyskaniu dojrzałości płciowej i zdolności rozmnażania przez płazy utrzymujące cechy form larwalnych(neotenia pełna) lub na znacznym przedłużeniu życia larwalnego bez zdolności do rozmnażania się(n.niepełna). Zjawisko to jest dośc powszechne wśród płazów ogoniastych.Wyóżniamy 3 formy neotenii: -obligatoryjna -pół-obligatoryjna -fakultatywna...

Przydatność 70% Na czym polega świętośc człowieka?

apież Jan Paweł II powiedział, że : “...życie człowieka jest święte i mamy je szanować oraz pielęgnować...”, gdyż tak nakazał Pan Bóg, nasz Stwórca. Jeat ono święte, ponieważ od samego początku Bóg opiekuje się nami i pomaga nam, a każdego człowieka, który otrzymuje łaskę od Ojca, możemy nazwać “świętym”. Każdy człowiek otrzymuje łaskę od chwili...

Przydatność 70% Na czym polega odpowiedzialne rodzicielstwo?

Ponieważ Bóg jest miłością, dlatego chce się dzielić swoim istnieniem z innymi istotami. Choć bez wątpienia chce On uszczęśliwić istnieniem jak najwięcej istot, nie stwarza np. na ziemi nieskończenie wielu ludzi, gdyż nasz glob może zapewnić przetrwanie tylko jakiejś określonej liczbie osób. Podobnie ma być z miłością rodzicielską. Autentyczna miłość rodziców...

Przydatność 75% Na czym polega odpowiedzialne macierzyństwo?

Różnie podchodzi się obecnie do macierzyństwa - niestety coraz częściej jak do zła koniecznego, kary, niezawinionej niesprawiedliwości, jaka przypadła w udziale kobiecie. Macierzyństwo jest często niechcianym skutkiem życia seksualnego, "wpadką", o której się mówi, że lepiej, by się nie zdarzała, bo wózki są drogie... Macierzyństwo spadło z piedestału - i nie może na...

Przydatność 65% Na czym polega piękno prawdy?

Temat: Na czym polega piękno prawdy? W swojej pracy postaram się wyjaśnić, na czym polega piękno prawdy. Aby móc wyjaśnić to stwierdzenie potrzeba poznać pierwotne znaczenie słowa ?prawda? i ?piękno? oraz rozłożyć je na czynniki pierwsze. Słowo ?prawda? w języku łacińskim oznacza ?veritas?. Z kolei, ?veritas? wywodzi się od greckiego ?alethei?, które jest całkowitym...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji