Treść zadania

aga1825

kierunki w lit. i sztuce, takie jak : impresjonizm, symbolizm, ekspresjonizm, katastrofizm na następujących przykładach- Dies Irae oraz Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach Jana Kasprowicza, Melodia mgieł nocnych i Koniec wieku XIX Kazimierza Przerwy -Tetmajera

dzięki serdeczne za pomoc ! ;*;)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    „Dies Irae” - utwór Jana Kasprowicza z tomiku „Ginącemu światu” (1902)

    Utwór ten powstał w czasie gdy Kasprowicz przeżywał kryzys wartości i ideałów. Ten okres w życiu poety związany był z rozpadem jego drugiego małżeństwa. Poeta odciął się od dotychczasowych koncepcji - załamaniu uległy wszystkie jego dotychczasowe ideały; przeświadczenie o zbawiennej sile miłości, sensie cierpienia oraz dobroci Boga. Powstałe w tym czasie utwory pełne są bólu, krzyku i cierpienia – można je nazwać katastroficznymi (świat zmierza do zagłady), zastosowane w nich środki literackie pozwalają zaliczyć je do ekspresjonizmu (wrzask, płacz, wycie, krzyki, trąba, obwieszczająca koniec świata).
    „Dies Irae” (Dzień gniewu) - to prorocza wizja zniszczenia świata znanego ludziom przedstawiana przez pierwszego człowieka – Adama. Wypowiada się on w imieniu wszystkich ludzi a adresatami jego monologu są : Bóg Ojciec – tutaj przedstawiony jako surowy sędzia , Chrystus, psalmista i sam Adam.
    Ze względu na gatunek zaliczamy ten utwór do hymnów.
    Kasprowicz specjalnie wybrał ten gatunek ale prowokacyjnie nie wychwalał w nim żadnych idei i wartości lecz oskarżał Boga o wszystkie zło jakie jest na świecie.


    Przykładem przemiany jaka dokonała się w twórczości poety – jego odejścia od naturalizmu oraz przełomu modernistycznego jest cykl sonetów „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach”. Cykl interpretuje się przez poetykę symbolizmu (dostrzeganie w jednym przedmiocie czy zjawisku wielu ukrytych znaczeń) i impresjonizmu (ukazywanie konkretnej, niepowtarzalnej chwili wraz z jej nastrojem, przekazywanie wrażeń -> róża i limba przedstawiane są za każdym razem w trochę innym krajobrazie, inne elementy natury im towarzyszą, sposób wprowadzania poszczególnych motywów jest podobny, ale za każdym razem trochę inaczej ukształtowany językowo.
    „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - na ten cykl składają się cztery ponumerowane sonety, które weszły do zbioru wierszy Kasprowicza „Krzak dzikiej róży”.
    Sonety te powiązane są motywem tytułowego krzaku dzikiej róży i limby – podstawowych symboli. Róża jest symbolem piękna, młodości, życia, delikatności – zagrożonych przez otaczający ją okrutny świat. Limba zaś symbolizuje śmierć, przemijanie, starość, przegraną. Oba symbole są ze sobą skontrastowane, łączy je jednak ze sobą przekonanie o ulotności wszelkiej nadziei, nietrwałości urody i blasku i zagrożeń, czyhających na człowieka w okrutnym świecie.
    Róża i limba umiejscowione są w krajobrazie górskim (tatrzańskim).
    Każdy z sonetów przedstawia krajobraz o różnej porze dnia, co jest charakterystyczne dla impresjonizmu – pragnienie uchwycenia kolorów, światła wrażeń emocjonalnych danej chwili.


    „Melodia mgieł nocnych (Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym)” to wiersz pochodzący z II serii „Poezji” Kazimierza Przerwy-Tetmajera i jeden z najpiękniejszych liryków podejmujących tak popularną w okresie Młodej Polski tematykę tatrzańską.
    Poeta uchwycił zmienność obserwowanego krajobrazu i przedstawił to jak muzyk. W budowie utworu można zauważyć sylabotonizm , związany z muzyką.
    Melodia wiersza jest delikatna i subtelna , jej zadaniem było oddanie wieczornego wyciszenia w górskiej przyrodzie.
    Poeta starał się uchwycić niepowtarzalność danej chwili – czyli cechy charakterystycznej dla impresjonizmu.
    (Świadomość chwilowości, zmienności i przemijalności wszystkiego, czego doznajemy, dlatego też impresjonista to nie człowiek poszukujący głębi siebie, ale ktoś kto żyje momentem chwilą.)


    „Koniec wieku XIX”- wiersz ten ukazuje melancholię artysty, który jest zmartwiony tym że nie nadąża za zmianami w ówczesnym świecie, że nie ma sił do walki z przeciwnościami losu.
    Ludzie końca XIX wieku są świadomi swojej niemocy, cechuje ich pesymizm. Są pełni wątpliwości o swoją przyszłość i przyszłość świata, odrzucają dotychczasowe wartości i postawy wobec świata- uważają je za niewłaściwe.
    Ludzie wiedzą , że takie zachowanie grozi zagładą ale nie próbują szukać wyjścia z tej sytuacji i podają się losowi.
    Poeta w tym wierszu zadaje wiele retorycznych pytań i stwierdza, że człowiek z końca wieku nie znajdzie żadnego ratunku dla siebie i dla świata (katastrofizm).
    „Koniec XIX wieku” jest manifestem dekadentów.


    (Mam nadzieję , że na temat. Poczytałam "różne różności" i tak to czuję)

Rozwiązania

Podobne zadania

marcelina91 Opracować wiersze C.Kamila Norwida ''W weronie'' , Moja piosenka'' Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: marcelina91 13.6.2010 (22:22)
trafmo !!!!!! są jakieś wiersze w których występuje dialog miłosny? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: trafmo 11.2.2011 (18:53)

Podobne materiały

Przydatność 55% Wiersz

,,Dom i pory roku'' Przyszła wiosna, do domku kwiaty przyniosła. Radośnie nam śpiewała, i naśona rozsiewałą. W kródce lato nastało, domeczek nam rozgrzało. Słońce nam świeciło, i nas szybko opusiciło. Na jesień dom w złoty się zmienił, i od blasku, aż się mienił. Liście piękne kolory miały, i do domku powpadały. Zima mróz nam przyniosła, i do domeczku śniegu...

Przydatność 50% Podatki - wiersz

Każdy obywatel podatek płacić musi, to jego obowiązek, czysto patriotyczny dotyczący każdego, począwszy na dziecku, które kupując zabawkę VAT zapłaci, a skończywszy na emerycie, którego na rzecz podatku emerytura straci. Na co ten bałagan i całe zamieszanie? Oj, biada temu co zada te pytanie - bo przecież nigdy nikt do końca się nie dowie czy jego pieniądze idą na...

Przydatność 50% Wiersze miłosne

milosc przyszla nagle, tak niespodziewanie, dotknela mnie cieplym spojrzeniem, potem usmiechem, zauroczyla na poczatku teraz, gdy na nia patrze, czuje sie wspaniale, ale ogarnia mnie tesknota, gdyz jest daleko ode mnie, pragne jej dotyku, pocalunkow pieszczot, pragne bliskosci, bycia ze soba chce jej calym cialem i dusza, ale czy ze mna zostanie? Tylko dzięki Tobie potrafiłam...

Przydatność 60% Moje wiersze....

Jestem ! a jak gdyby mnie nie było... nie zauważasz mnie przechodzisz obojętnie obok nie widzisz czujesz tylko przyjemny chłód jaki Ci daje mój cień.... nic pusto żadnych uczuć...więc dlaczego? Dlaczego w ogóle pojawiłeś się w moim życiu? Po co? Stoję na skraju przepaści... zastanawiam się skoczyć? Czy może jeszcze nie? A może w ogóle odejść,...

Przydatność 60% Wiersz własny

"Piszę" * * * * Piszę do Ciebie mój rachunek sumienia. Opowiem Ci wszystko powoli, co boli, co sprawia mi tyle cierpienia. Jakby igła w sercu... tak boli. * * * * Więc piszę do Ciebie o życiu, ulotnych chwilach, rozterkach, jak człowiek potrafi drugiemu nóż w plecy wbić, mieć krew na...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji