Treść zadania

malutka145

Sprawdziłby mi któs, czy ten esej się nadaje? (o barokowym wnętrzu kościoła, moje uczucia i refleksje).
Mile widziane poprawki... dosyć pilne:P ZASTRZEGAM PRAWA DO NIEGO !!!

Pamiętam moment, kiedy przekroczyłam próg pewnej świątyni, a oczy me ujrzały ogrom bogactwa. Spojrzałam dookoła i… ąz się zachłysnęłam z zachwytu widząc wszędzie jakże obfite zdobienia na każdym kroku: piękne, różnorodne obrazy przedstawiające żywot świętych, smukłe postacie apostołów, kolorowe witraże, które dzięki blasku słońca, nadawały temu miejscu ciepła i radości, dużą, pełną zdobień chrzcielnicę, która idealnie oddawała wrażenie miejsca na narodziny nowego życia - życia chrześcijańskiego. Całość jednak przyobleczona była złotem – symbolem bogactwa, boskości, nieśmiertelności i chwały!
Po krótkiej chwili jednak, usiadłam w jednej z starych, drewnianych ław kościelnych, przyklękłam i uzmysłowiłam sobie „Tak, to przecież jest dom Boży” , w którym czułam się choć bezpiecznie, to jednak przygniatał mnie pewien ciężar. Ponownie rozejrzałam się i nagle nie potrafiłam niczego szczególnego dostrzec poza złotymi obrazami, złotymi kolumnami, złotymi figurami i złotymi żyrandolami. Zrozumiałam, że to co zobaczyłam na początku, przesłoniło mi najważniejsze elementy, o których człowiek będący w kościele nie powinien zapominać. Odnalazłam ołtarz – nie tak bogaty, ginący wśród zdobień, oraz tabernakulum – umieszczone w samym tyle, małe i oczywiście pozłacane. Jak kiedyś napisano: „Wierzę w chrześcijaństwo tak, jak w słońce: nie tylko dlatego, że je widzę, lecz także dzięki temu, że widzę wszystko pozostałe.” Pojęłam jak mała musi być moja wiara, skoro zauważam tylko to, co przyziemne, zwyczajne, codzienne, a nie to, co jest nieosiągalne i piękne. Człowiek przecież pragnie, aby osiągnąć szczyty swoich marzeń – jednak na drodze staje nam wiele wartościowych przeszkód, które na siłę odciągają naszą uwagę od najważniejszych spraw.
Ambona w postaci łodzi św. Piotra odczułam ma na celu poprzez Słowo Boże z niej wygłaszane zachęcić aby „wsiąść do niej” - jednak czy bardziej przyciąga oplatające ją złoto, czy też krzyż nad nią widniejący? Wiem, jak jest i wiem też, jak być powinno, ponieważ Symbol śmierci Chrystusowej musi być wystarczającym powodem, aby podążyć za Jezusem, który wcale nie posiada materialnego bogactwa – jest żywym przykładem wiary, nadziei i miłości. Nie powinny one przejawiać się w tak „dosłowny” sposób jak w Kościele Bożej Opatrzności, z drugiej jestem świadoma tego, iż była to epoka baroku, która zakładała, że tylko za pomocą przepychu i bogactwa można oddać cześć Bogu.
Jakiś czas później wywnioskowałam, że pomimo wielkiej przesady i pewnej „pychy” tam panującej, ciągle jest to dom Boga, nie ważne jak wyglądający, istotne znaczenie miała sama Jego obecność, której choć momentami się nie wyczuwało , wierzyło się w nią. „Wielkość Boga objawia się w rzeczach prostych”- nie oznacza to zupełnie skromnych czy też ubogich lecz codziennych, zwyczajnych, niewyszukanych, a konkretniej w każdej małej radości, wielkiej rozpaczy, w każdym człowieku, w każdej świątyni – zdobionej bardziej czy też mniej.
Choć bogate wnetrze i ogrom ozdob znajdujacyhc się w kosciele, mogą odciągać uwage od istoty sprawy, wierze, ze nie gra to zadnej roli w zyciu chrześcijanina, ktory Wie bowiem, ze to ten kto wierzy, a nie ten kto patrzy, ma Zycie wieczne. Wyglad świątyni nie ma znaczenia, ponieważ najpiekniejsza jej ozdoba jest sam przebywajacy tam Jezus - najważniejszą rzeczą, jest aby zdać sobie sprawę z Jego realnej obecności. To właśnie sam Bóg, a nie złoto jest symbolem bogactwa, boskości, nieśmiertelności i chwały!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Myślę, żę esej jest poprawnie napisany, nie ma nawet błędów ort. ;)

Rozwiązania

  • lososiek3

    aż się zachłysnęłam ? ja bym to zmienił
    usiadłam w jednej z starych, drewnianych ław kościelnych chyba usiadłam na jednej ze starych
    uzmysłowiłam zmieniłbym na uświadomiłam - ładniej brzmi
    Ambona w postaci łodzi św. Piotra odczułam ma na celu poprzez Słowo Boże z niej wygłaszane zachęcić aby „wsiąść do niej” przeczytaj to zdanie kilka razy i "uświadom" sobie, jaki ono kryje sens - niepoprawnie stylistycznie, nie wiem jak to inaczej napisać, bo nie wiem co miałaś na myśli pisząc to.

    Jakiś czas później wywnioskowałam, że pomimo wielkiej przesady i pewnej „pychy” tam panującej, ciągle jest to dom Boga, nie ważne jak wyglądający, istotne znaczenie miała sama Jego obecność, której choć momentami się nie wyczuwało , wierzyło się w nią. „Wielkość Boga objawia się w rzeczach prostych”- nie oznacza to zupełnie skromnych czy też ubogich lecz codziennych, zwyczajnych, niewyszukanych, a konkretniej w każdej małej radości, wielkiej rozpaczy, w każdym człowieku, w każdej świątyni – zdobionej bardziej czy też mniej. - to jest jedno zdanie - trzeba je przekształcić tak, by powstało kilka

  • userphoto

    bardzio fajny:)

Podobne zadania

maaaniek co można napisać w eseju pt "o kłamstwie" ? ;> Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: maaaniek 19.9.2010 (19:40)
Nieznany Bibliografia- sprawdzenie poprawności Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 27.3.2011 (16:22)

Podobne materiały

Przydatność 50% Sprawdzenie wiadomości: zmysły (nos)

NOS 1. Omów krótko budowę nosa. ....................................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................................

Przydatność 50% Wyznaczanie oporu właściwego aluminium. Sprawdzenie prawa Ohma.

Sprawozdanie z wyznaczania oporu właściwego aluminium oraz sprawdzenia prawa Ohma. W ZAŁĄCZNIKU.

Przydatność 85% Poprawny przepis kulinarny. (Plan przepisu, i potrzebne informacje)

PLAN PRZEPISU - nazwa potrawy - lista składników - potrzebne przybory kuchenne - kolejne czynności ( zapisując je, stosuj czasowniki w tej samej formie gramatycznej : gotuj, lub gotować itp) Placek z jabłkami (przykładowy przepis) Składniki: - 3 duze jabłka - cukier - kefir - 2 szklanki mąki - 1/2 łyżeczki soli -...

Przydatność 100% Postrzeganie okrucieństwa w eseju De Montaigne.

Rozdział XI De Monteigna jest pisany jednolitym dla niego stylem wypowiedzi. Porusza tu sprawy go nurtujące i irytujace. Przedstawia nam swoje poglądy na rzeczy otaczające go i poruszające jego umysłem i duszą. Jak zwsze w swych pracach odwołuje się bezpiecznietylko i wylącznie do swego poglądu i zdania na określony temat. Co jest wygodnym środkiem przedstwiania własnych...

Przydatność 65% Żyć to wybierać, próba eseju o wolności i odpowiedzialności

Wolność znaczy odpowiedzialność i właśnie dlatego ludzie boją się wolności." - G.B. Shaw Życie jest to jedno ogromne drzewo. Ugina się pod wpływem wiatru, który czasami jest tak mocny i potężny, że je łamie. Jednak nie zawsze. Drzewo może przetrwać wichurę, jeśli jest silne. Właśnie tak widzę życie. Wiele zależy od człowieka. Podobnie jak drzewo, człowiek może...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji