Treść zadania

Kamil126

Położenie geograficzne i warunki naturalne Mezopotamii,starożytnego Egiptu ,starożytnego Rzymu , starożytnej Grecji ,

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Mezopotamia leży w dorzeczu dwóch wielkich rzek: Eufratu i Tygrysu. Jej obszar (często różnie pojmowany, jeśli chodzi o zasięg) rozciąga się od północnej Syrii aż po Zatokę Perską i od Iranu aż po Arabię. W innym, bardziej precyzyjnym ujęciu, można Mezopotamię zamknąć w trójkącie: Aleppo – jezioro Urmia na północy i ujście rzeki Shatt al-Arab (rzeka powstała po połączeniu Eufratu i Tygrysu) do Zatoki Perskiej na południu.
    Granice geograficzne Mezopotamii przedstawiają się następująco: od strony północnej jest ona ograniczona łańcuchami górskimi południowo-wschodniej Anatolii (m.in. Taurus), które stopniowo łączą się ze wschodnią granicą Mezopotamii, którą jest potężny łańcuch górski Zagrosu, oddzielający ją od Wyżyny Irańskiej. Od strony południowej, na dość krótkim odcinku, granicą Mezopotamii jest linia brzegowa Zatoki Perskiej, a następnie, dochodząc do pustyni Wielki Nefud i Syryjskiej, granica Mezopotamii biegnie równolegle do biegu Eufratu wzdłuż wymienionej pustyni w kierunku północnym aż do północnej Syrii.
    Mezopotamia dzieli się na trzy główne krainy geograficzne:
    * Al-Dżazira – płaskowyż na północy, położony w górnym biegu Eufratu i Tygrysu – rozciągnięty między tymi rzekami;
    * iracki Kurdystan – położony jest na wschód od Tygrysu, kraina również wyżynna, przylegająca do gór Zagros, na południu dzieli ją od pozostałej części Mezopotamii masyw górski Dżebel Hamrin;
    * dolina aluwialna położona w dorzeczu dolnego biegu Eufratu i Tygrysu, będąca terenem nizinnym i bagnistym w części południowej.
    Taki rozkład krain mezopotamskich: północnych wyżynnych i podgórskich i południowych nizinnych, warunkuje w pewnym stopniu jej klimat, który ogólnie rzecz biorąc jest zróżnicowany pomiędzy północną częścią – o charakterze śródziemnomorskim, a południową – o charakterze niemal tropikalnym.


    starożytny Egipt to cywilizacja egipska lub też cywilizacja starożytnego Egiptu to wysokorozwinięta kultura w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiagnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trwała około 3500 lat. Państwo to rozwinęło się dzięki corocznym, regularnym (a co za tym idzie dajacym się przewidzieć) wylewom Nilu, który przynosił żyzne muły zapewniajace przy odpowiednim nakładzie sił i środków oraz odpowiedniej organizacji, dwukrotne wysokie plony w ciagu roku. Dzięki tak sprzyjajacym warunkom rolnictwo, które stanowiło podstawowe zajęcie ludnosi, zapewniało nadwyżki żywnosi, co pozwalało na jej magazynowanie na okresy nieurodzaju oraz na eksport. Równoczesnie, od poczatku IV tysiaclecia p.n.e., posługiwano się w Egipcie żaglowymi łodziami do transportu materiałów po Nilu i opanowano obróbkę miedzi. Pod koniec tego tysiaclecia zaczęto stosować pismo hieroglificzne, które zostało odczytane w 1822 r., dzięki czemu historia starożytnego Egiptu jest dosc dobrze znana.

    Starożytny Rzym.

    I. POŁOŻENIE:

    Rzym położony był w centrum Italii, blisko ujścia Tybru, co stworzyło naturalne warunki rozwoju. Italia miała korzystne położenie w środku basenu Morza Śródziemnomorskiego. Jej naturalne przedłużenie stanowiła Sycylia - pomost w kierunku Afryki. Takie położenie predestynowało ją na najważniejszy ośrodek handlowy świata antycznego. Przeszkodą było słabo rozwinięta linia brzegowa (w przeciwieństwie do Grecji). Italia miała też lepsze niż Grecja gleby, ale nie miała większych bogactw naturalnych. W przeciwieństwie do Grecji miała też więcej nizin, co powodowało łatwiejszą komunikacją pomiędzy poszczególnym krainami - co sprzyja tworzeniu większych organizmów państwowych.
    Italię zamieszkiwały początkowo ludy nie indoeuropejskie (na przykład Ligurowie). W II tys. p.n.e. pojawili się Italikowie, którzy musieli się borykać z najazdami Etrusków i Greków. Szczególnie ci pierwsi wywarli ogromy wpływ dalszą historię Rzymu. Sama nazwa Rzym pochodzi od imienia etruskiego rodu Ruma.

    POŁOŻENIE GRECJI
    Grecja położona jest w południowej Europie – Bałkany na półwyspie Peloponez. Grecja oblewana jest przez morza z trzech stron: z wschodu Morze Egejskie, z zachodu Morze Jońskie i z południa Morze Śródziemne.

    Warunki naturalne
    - Ciepły i suchy klimat.
    - Tereny górzyste.
    - Dobry dostęp do morza.
    - Dobrze rozwinięta linia brzegowa.
    - Mało ziem uprawnych.

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji