Treść zadania

karagra

Na 10 czerwca muszę napisać wypracowanie na temat:Czemu Kazimierza Wielkiego nazwano Wielkim???.Pomocy muszę napisać tego aż dwie strony.:(

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • potrzebuje czegoś krótszego chodzę dopiero do 4 klasy i nie chcę mi się tyle pisać.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Kazimierz III Wielki żył w latach 1310 – 1370. Był ostatnim królem polskim z dynastii Piastów. Rządził od 1333 roku. Jego ojcem był Władysław Łokietek.
    Dziedzictwo Kazimierza
    Za czasów panowania Władysława Łokietka Zakon Krzyżacki rósł w potęgę. Głównymi walorami państwa zakonnego był rozwój rolnictwa i rozkwit miast bogacących się na zamorskim handlu. Krzyżacy byli silni gospodarczo i politycznie, często najeżdżali na państwo polskie i mieli wobec niego wrogie zamiary. Wrogo nastawiona do Polski była też Marchia Brandenburska. Od 1415 roku zarządzała nią dynastia Hohenzollernów. Członkowie tej dynastii planowali rozszerzenie granic marchii kosztem ziem nad dolną Odrą i Wartą oraz opanowanie Pomorza Gdańskiego lub Szczecińskiego. Kolejnym wrogo nastawionym do państwa Łokietka mocarstwem była Monarchia Luksemburska.
    Luksemburgowie panowali nad państwem niemieckim. W 1310 roku Jan, główny członek dynastii, objął tron czeski. Jego syn, Karol (1346 – 1378), rządził jednocześnie w Czechach, na Morawach i Łużycach, był królem niemieckim i przejściowo pozyskał dla swej rodziny Marchię Brandenburską. Polityka zaborcza Luksemburgów była skierowana przeciw Węgrom i Polsce, popierali ją Krzyżacy.
    Władysław Łokietek zmarł w 1333 roku i zostawił swojemu synowi niełatwe dziedzictwo. Ówczesne państwo polskie składało się z dwóch dzielnic – Wielkopolski i Małopolski. Duże obszary kraju były spustoszone przez wojska czesko – krzyżackie. W krytycznym stanie znajdowały się gospodarka i administracja. Wśród możnych szerzyły się gwałty, nadużycia, łupiestwo i rozboje.
    Położenie Polski poprawiła skomplikowana sytuacja międzynarodowa. A mianowicie upadek cesarstwa, rozpad Niemiec i rywalizacja skłóconych potęg dynastycznych (Luksemburgów, Wittelsbachów, Habsburgów).
    Jednocześnie pojawiały się nowe zagrożenia ze strony Zakonu Krzyżackiego, Jana Luksemburskiego i Marchii Brandenburskiej.
    Dużą zasługą Łokietka było zapoczątkowanie współpracy z Węgrami. Starsza siostra Kazimierza, Elżbieta, poślubiła króla węgierskiego Karola Roberta. Dzięki temu Piastowie spokrewnili się z Andegawenami, mającymi duże wpływy w środkowej Europie.
    Łokietek utrzymywał bardzo dobre stosunki również z Litwą, wspólnym wrogiem Polski i Litwy byli Krzyżacy. W 1325 roku królewicz Kazimierz pojął za żonę litewską księżniczkę, córkę Gedymina, Aldonę, która przy chrzcie
    otrzymała imię Anna. Królewna gorszyła nieco dwór swoimi swobodnymi obyczajami i męskim trybem życia (jej pasją było łowiectwo). Jednak to było błahostką wobec sukcesu politycznego. 24 000 jeńców polskich wróciło z Litwy jako „posag”. Ustały zatargi i napady pograniczne.
    Początki panowania
    Kazimierz uważał, że koronacja była czynnikiem utrwalającym jedność i suwerenność państwa i od niej rozpoczął swoje panowanie. Odbyła się w niedzielę 25 maja 1333 roku w katedrze wawelskiej. Dokonał jej arcybiskup gnieźnieński - Janisław, w asyście biskupa krakowskiego – Jana Grota, poznańskiego – Jana Daliwy, kujawskiego – Macieja z Gołańczy i lubuskiego – Stefana. Zdaniem nieznanego kronikarza współczesnego, autora Rocznika Małopolskiego”, ceremonia odbyła się pośpiesznie za radą szwagra Kazimierza, Karola węgierskiego. Było to konieczne, ponieważ Jan Luksemburski znowu zgłaszał pretensje do tytułu króla Polski.
    Polityka wewnętrzna i reformy
    Monarchia syna Łokietka była monarchią stanową. W Polsce jako pierwszy, wykształcił się stan duchowieństwa. Za czasów ostatnich Piastów słabła pozycja świeckich książąt na korzyść dostojników kościelnych. Politykę Kościoła polskiego opracowano na synodach w XIII wieku.
    W wyniku zdobywania przywilejów przez możnowładców i rycerzy powstał stan rycerski zwany szlacheckim.
    Jako ostatni wyodrębnił się stan mieszczański. Mieszczanie byli ludźmi osobiście wolnymi, posiadali prawo własności na środki produkcji i towary. Zarówno rycerstwo, jak i mieszczaństwo nie były jednolite. Stany te można było podzielić na grupy, jako kryterium obierając np. sytuację gospodarczą lub finansową.
    Najbiedniejszym stanem byli chłopi. Mieli ograniczoną wolność osobistą i prawa do ziemi. Byli poddani sądownictwu pana.
    Polityka Kazimierza Wielkiego dążyła do scentralizowania i umocnienia władzy opierając się na miastach i szlachcie. Największym zagrożeniem tej polityki byli główni możni. Dlatego król starał się ograniczyć potęgę ekonomiczną możnych i duchowieństwa oraz podporządkować Kościół władzy królewskiej. Taka polityka napotkała na opór ze strony biskupa krakowskiego Jana Grota, który rzucił na króla klątwę. Syn Łokietka zyskał wielu wrogów wśród kleru, też ze względu na odbiegające od chrześcijańskiego wzoru życie osobiste. Kazimierz czterokrotnie się żenił i utrzymywał związki
    nielegalne. Ponieważ król był porywczy często dochodziło do poważnych zatargów między nim a duchowieństwem.
    W latach 1352 – 1353 miało miejsce groźne starcie z książętami wielkopolskimi. Kazimierz szybko i bezwzględnie się z nimi rozprawił. Przywódca buntowników, starosta poznański, Maćko Borkowic został w 1358 roku uwięziony i skazany na śmierć głodową.
    Jedną z reform było przeobrażenie urzędu starosty, spowodowane zrastaniem się poszczególnych ziem w jedno państwo i stabilizacja władzy centralnej. Starosta miał władzę policyjną, karno – sądowniczą i wojskową. Zarządzał majątkiem królewskim.
    Nadal odbywały się wiece wczesnofeudalne , ale trochę zmieniła się ich funkcja. Brali w nich udział dostojnicy i urzędnicy ziemscy, szlachta i przedstawiciele miast. Wiece były zalążkami późniejszych sejmików i sejmu.
    Duży wpływ na rządy w Polsce miała rada królewska. Byli to skupieni u boku króla dostojnicy.
    Kazimierz wprowadził istotne zmiany w sądownictwie i ustawodawstwie. W drugiej połowie XIV wieku wykształciły się dwa osobne sądy dla szlachty. Sąd grodzki był zarządzany przez starostów i zajmował się sprawami karnymi. Sąd ziemski, w którym władzę mieli asesorowie z grona szlachty, rozstrzygał spory cywilne. W zakresie sądownictwa miejskiego ważną reformą było utworzenie w Polsce własnych instancji odwoławczych od istniejących w miastach sądów łowniczych. W ten sposób powstały tak zwane wyższe sądy prawa niemieckiego. Miało to na celu uniezależnienie naszego mieszczaństwa od obcego sądu apelacyjnego w Magdeburgu.
    W latach 1346 – 1347 z polecenia Kazimierza Wielkiego wykonana została kodyfikacja praw w postaci statutów wiślicko – piotrkowskich. Było to wydarzenie ogromnej wagi. Statuty tworzyły system norm prawnych, zapobiegających różnego rodzaju nadużyciom. Były one szczególnie korzystne dla szlachty, którą faworyzowały, a niekorzystne dla chłopów, ponieważ zapoczątkowały ograniczanie ich wolności osobistej.
    Kazimierz zreformował też organizację sił zbrojnych. Pojawiło się wiele nowych machin bojowych jak np. katapulta, taran, wieża oblężnicza. Podstawą polskich sił zbrojnych była jazda złożona ze „szlachetnie urodzonych” rycerzy. Byli oni od stóp do głów pokryci żelazną zbroją. Do walki używano mieczy, toporów, kopii, a także łuków i kusz. Jeżeli dochodziło do ataku na miasto wszyscy mieszkańcy mieli obowiązek stanąć w jego obronie. W ciężkich przypadkach do walki wzywano także chłopów w pospolitym ruszeniu. Chłopska piechota odgrywała dużą rolę przy zdobywaniu miast i zamków.
    Kazimierz Wielki stworzył ruch chorągwiany. Wojsko składało się z oddziałów, których nazwy pochodziły od znaków i proporców. Istniały chorągwie rodowe, zarządzane przez możnych, w ich skład wchodzili rycerze służebni zależni od nich. Powstały chorągwie ziemskie. Zarządzali nimi kasztelanowie i wojewodowie. Służyła w nich niezależna szlachta i sołtysi.
    Dlaczego Wielki ?
    „Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” – to przysłowie mówi o tym, jak wiele zamków i fortyfikacji zbudowano za panowania Kazimierza. A konkretnie zbudowano około 53 zamków. Założono wiele gospodarstw rybnych, odnowiono zameczki myśliwskie, zbudowano dziesiątki młynów. Król interesował się górnictwem. W 1368 roku wydał statut, który uporządkował organizację kopalń olkuskich i żup solnych.
    W 1364 roku w Krakowie odbył się zjazd z okazji zaślubin wnuczki królewskiej, córki księcia pomorskiego, Bogusława V. Król gościł króla Węgier Ludwika, króla Cypru Piotra, króla Danii Waldemara i cesarza Karola IV. Goście byli zaskoczeni zasobnością naszego kraju. Zjazd w Krakowie podobnie jak zjazd gnieźnieński odegrał bardzo dużą rolę dyplomatyczną, ponieważ rozsławił potęgę i bogactwo Polski. Dużą zasługę mieli w tym mieszczanie krakowscy, którzy za przykładem króla zaprezentowali gościom swoje bogactwo. Legendą stała się wspaniała uczta, którą czterech królów podjął rajca Mikołaj Wierzynek.
    W tym samym roku polski król na wzór akademii włoskich w Bolonii i Padwie założył pierwszy w Polsce Uniwersytet nazwany potem Jagiellońskim.
    Za Kazimierza w Polsce panował dobrobyt i z roku na rok nasze państwo stawało się coraz silniejsze. Wewnętrzny rozwój monarchii oraz złoty wiek miast i wsi sprawiły, że syna Łokietka nazwano Wielkim.


    Coś takiego moze być .
    Krótki zyciorys z informacjami o Polityce Wielkiego no i dlaczego Wielki.
    Mam nadzieję że pomogłam:)

Rozwiązania

Podobne zadania

Niveaaa279 Historia ( WAŻNE ) NA JUTRO POMOCY!!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Niveaaa279 11.4.2010 (20:58)
natka73402 plisssss pomocy odwdzięcze sie prosze pomurzcie Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: natka73402 12.4.2010 (16:30)
Lola3 Jakie zmiany dokonały się w Polsce za czasów Kazimirza Wielkiego? Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: Lola3 12.4.2010 (19:17)
napi Proszę pomocy!! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: napi 14.4.2010 (15:10)
niunia92-17 pomocy!!dlaczego Władysław Herman otrzymał taki przydomek??pisać! Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: niunia92-17 14.4.2010 (16:14)

Podobne materiały

Przydatność 85% Dlaczego króla Kazimierza obwołano Wielkim?

Króla Kazimierza obwołano Wielkim nie tylko ze względu na jego wysoki wzrost (nie mniej jednak, to także wpłynęło na przydomek władcy Polski). Jednym z powodów były liczne wojny prowadzące do dwukrotnego poszerzenia granic państwa. Niektóre ziemie Kazimierz utracił- chociażby Pomorze Gdańskie i Śląsk. Odzyskał jednak zabrane wcześniej Mazowsze i Podole. Przyłączył do...

Przydatność 60% Rządy Kazimierza Wielkiego

Okres rządów Kazimierza Wielkiego miał ogromne znaczenie dla rzeczywistego, nie tylko formalnego, zjednoczenia Królestwa Polskiego pod względem gospodarczym, administracyjnym i prawnym. Kazimierz, wstępując na tron w 1333 r. musiał przede wszystkim uregulować stosunki z Janem Luksemburczykiem i Krzyżakami. Na dwóch kolejnych zjazdach w Wyszehradzie w 1353 r. i 1339 r. doszło do...

Przydatność 70% Ocena Kazimierza Wielkiego

Królestwo pozostawione przez Władysława Łokietka synowi Kazimierzowi, którego przyszłe stulecia nazwały Wielkim, nie mogło równać się z sąsiednimi państwami takimi jak Czechy, Węgry czy Zakon Krzyżacki. Moim zdaniem Kazimierz, ostatni król dynastii Piastów w pełni zasługuje na miano Wielkiego. O sile państwa w średniowieczu decydowała gęstość zaludnienia, a nie jakby...

Przydatność 55% Polityka zagraniczna Kazimierza Wielkiego

Kazimierz Wielki, jedyny syn Władysława Łokietka objął tron w 1333r. Sytuacja niedawno odrodzonego państwa była trudna. Pod panowaniem jego znajdowało się mniej niż połowa obszaru dawnej monarchii piastowskiej. Kraj wyniszczony był długotrwałymi wojnami i niejednolity pod względem gospodarczym, administracyjnym oraz prawnym. Odziedziczył po ojcu królewską koronę, ale i...

Przydatność 100% Historia Kazimierza III Wielkiego

Kazimierz III Wielki ur. w 1310r. zm. w 1370r. Panował 37 lat od1333 do 1370. Był synem króla Władysława łokietka i księżniczki wielkopolskiej Jadwigi. Był bardzo mądrym i dobrym królem.Legenda głosi, że kiedyś zawitał do chaty biedaka z żoną i z dziećmi do wykarmienia. Przyszedł król w przebraniu żebrakai zapukał do drzwi. Chłop przyjął go z gościnnością....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji