Treść zadania

ktos115898

wszystko co wiecie o unii polsko litewskiej(nie z wikipedii)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Bezpotomna śmierć Kazimierza Wielkiego w 1370 r. zahamowała wzrost znaczenie państwa polskiego. Tron objął, desygnowany nań już przedtem, król węgierski Ludwik, zwany na Węgrzech Wielkim, siostrzeniec ostatniego Piasta. Król Ludwik, chcąc przekonać opozycję wewnętrzną i zapewnić swojej córce tron polski, wydał w 1374r. w Koszycach przywilej traktowany następnie jako podstawowy dokument dla dalszego rozwoju stanu szlacheckiego. Gwarantował on królowi tylko jeden stały podatek płacony przez szlachtę, wynoszący 2 grosze od lana. W 1381 r. nadane zostały przywileje podatkowe również dla duchowieństwa, co zapewniło poparcie i tego stanu córce Ludwika, po jego rychłej śmierci w 1382 r.
    Walka o tron, która wówczas rozgorzała miała różnorakie aspekty. W Wielkopolsce przybrała charakter otwartej wojny domowej z władzą centralną starosty, przy czym część szlachty opowiedziała się za kandydaturą księcia mazowieckiego - Ziemowita IV. Do tronu pretendowała starsza córka Ludwika - Maria. Jednak małżeństwo jej z Zygmuntem Luksemburskim, który został królem Węgier, a był wielce niepopularny wśród polskiej szlachty, przekreśliło te zamiary. W 1384 r. szlachta, pod groźbą detronizacji, Andegawenów, wymogła przybycie do Krakowa młodszej córki Ludwika - Jadwigi, która też została natychmiast koronowana. Jej narzeczony -Wilhelm austriacki- również nie znalazł uznania w oczach panów małopolskich obawiających się supremacji Habsburgów. Został wobec tego usunięty z Krakowa i w 1385 r. nawiązano pertraktacje z wielkim księciem litewskim - Jagiełłą, który w Krewię zobowiązał się w zamian za rękę Jadwigi i tron, przyłączyć Litwę do Polski, odzyskać utracone ziemie Korony i przyjąć wraz ze swymi poddanymi chrzest w obrządku łacińskim. W Lublinie, podczas swej podróży do stolicy Jagiełło został obwołany królem Polski przez rycerstwo przybyłe na zjazd z całego kraju. Była to pierwsza powszechna elekcja władcy spoza dynastii, stanowiąca precedens na przyszłość. Chrzest, na którym Jagiełło przyjął imię Władysława ( po ojcu chrzestnym Władysławie Opolczyku), ślub i koronacja na króla Polski miały miejsce w Krakowie w lutym i marcu 1386 r. Unia polsko-litewska otworzyła nowy etap w dziejach obu narodów.
    W tych właśnie warunkach doszło do unii Polski z Litwą, unii, której przyczyny można by ująć w następujące punkty.
    Po pierwsze - w grę wchodziło obustronne zabezpieczenie się przed agresją krzyżacką. Charakter państwa zakonnego wymagał organizowania stałych wypraw łupieżczych. Szczególnie w dobie kryzysu połowy XIVw zachodnie rycerstwo próbowało zdobyć majątek, sławę i znaczenie w wyprawach organizowanych przez zakon. Zaniechanie wojen odcięłoby Krzyżaków od stałego źródła dochodu, od napływu ludzi, postawiłoby pod znakiem zapytania cel ich istnienia nad Bałtykiem.
    Drugim ważnym czynnikiem był problem Rusi. Panowie małopolscy dążyli do utrzymania czy rozszerzania swych wpływów na Podolu i Wołyniu. Ale jeszcze wyraźniej występowały tu interesy bojarów litewskich. Podbite ziemie ruskie były na najlepszej drodze do zasymilowania kulturalnego zdobywców. Utracenie odrębności narodowej zrównałoby Litwinów z możnymi ruskimi. Jednocześnie ze wzrostem ekspansji krzyżackiej miał miejsce dalszy rozwój terytorialny Litwy. Dla kontynuowania podbojów i ich utrzymania niezbędna stała się pomoc, a jedynie możliwą była pomoc polska.
    Trzecim czynnikiem działającym na rzecz unii były interesy kościoła katolickiego, który chciał zdobyć dla swoich wpływów olbrzymie obszary pogańskie lub związane z kościołem bizantyjskim. Chrzest Litwy musiał być zresztą atrakcyjny nie tylko dla duchowieństwa polskiego, ale również dla możnowładców litewskich. Nowa religia dawała teoretyczną podbudowę ich pozycji społecznej, włączała ich w orbitę wielkiej polityki europejskiej i wreszcie, stanowiąc określony system filozoficzny, dawała nowe, wyższe formy przeżyć intelektualnych.
    Czwartym czynnikiem popierającym związek obu państw było mieszczaństwo. Tak na terenie księstwa litewskiego, jak i na obszarze Polski wielkim handlem zajmował się patrycjat dość jednolity społecznie i ze względu na silne wpływy niemieckie dość jednolity kulturalnie. Podstawy gospodarcze miast i polskich, i litewskich wiązały się w znacznym stopniu z eksportem surowców. Owa jednolitość charakteru miast całej strefy leżącej na zapleczu Bałtyku stanowiła czynnik łączący gospodarczo oba państwa i powodowała popieranie unii przez mieszczan dążących do usprawnienia wymiany w obu krajach.
    Piątym czynnikiem było dążenie do zabezpieczenia wschodniej granicy Polski, na którą często napadali Litwini.
    Szóstym czynnikiem było to, że szlachta chciała mieć króla obcokrajowca, ponieważ taki król czuje się mniej pewnie w państwie, podlega wpływom możnych oraz dla zapewnienia sobie lepszej pozycji rozdaje przywileje.

Rozwiązania

  • magisterka

    Unia, według Encyklopedii PWN, to zjednoczenie, związek; określenie związku państw, terytoriów, organizacji. Można wyróżnić unię personalną- związek dwóch lub więcej państw poprzez osobę wspólnego monarchy, przy zachowaniu odrębnego systemu instytucji państwowych oraz unię realną- związek dwóch lub więcej monarchii, gdzie sprawy zagraniczne, wojskowe, finansowe prowadzone są dla wszystkich państwo wspólnie.
    Do zawarcia unii polsko- litewskich doszło z kilku następujących powodów:
    1. Litwa była krajem pogańskim, więc zbliżenie z Polską oraz przyjęcie chrztu odebrałoby pretekst Krzyżakom do przymusowej chrystianizacji
    2. Polska także miała napięte stosunki z Zakonem- konflikt o Pomorze Gdańskie i Ziemie Chełmińską
    3. oba kraje były zainteresowane ekspansją na wschód- na Ruś (handel, korzyści ekonomiczne)
    4. bojarzy litewscy chcieli zdobyć takie przywileje, jakie posiadała już szlachta polska (np. przywilej koszycki)
    5. kościół katolicki chciał zdobyć dla swoich wpływów olbrzymie obszary pogańskie lub związane z kościołem bizantyjskim- nowa religia dawała teoretyczną podbudowę ich w orbitę wielkiej polityki europejskiej, a nowy system filozoficzny dawał nowe, wyższe formy intelektualne
    6. Wielki Książe Litewski przez zdobycie korony zapewnił sobie wyjątkową pozycję wśród członków dynastii
    7. zdobycie większej pozycji na arenie międzynarodowej, uniezależnienie się od aliansu z Węgrami i zabezpieczenie przed Luksemburgami

    UNIA W KREWIE 1385 r.
    Z propozycją przymierza wystąpił wielki książę litewski Jagiełło. W tym czasie w Polsce, w imieniu małoletniej Jadwigi rządy sprawowali możni panowie. W wyniku rozmów i podjętych w związku z nimi działaniami w 1384 następuje (po wcześniejszym zerwaniu narzeczeństwa z Wilhelmem Habsburgiem) koronacja Jadwigi. Po tym wydarzeniu następuje małżeństwo Jadwigi z Jagiełłem.
    W 1385 r. między Polską i Litwą został zawarty układ w Krewie, na mocy którego Jagiełło miał poślubić Jadwigę i zostać królem Polski oraz przyjąć wraz całą Litwą religię chrześcijańską. Litwa miała zostać połączona z Polską. W ten sposób doszło do zawarcia unii polsko-litewskiej. Część możnych panów litewskich była niechętna całkowitemu włączeniu Litwy do Polski. Dlatego przywrócono pełną odrębność Litwie i ustanowiono tam osobnego wielkiego księcia, którym został Witold, stryjeczny brat Jagiełły. Ścisły związek dwóch państw został jednak utrzymany, ponieważ wielki książę litewski uznawał zwierzchnią władzę króla polskiego. Jagiełło zobowiązał się do odzyskania ziem polskich i potwierdzenia przywilejów stanowych.
    Unia wzmocniła siły Polski i Litwy, co miało wielkie znaczenie dla oczekującej oba kraje walki z Zakonem.

    UNIA W HORODLE 1413 r.
    Unia była rozwinięciem wcześniejszego związku zawartego w 1385 roku w Krewie. Potwierdziła wolę obydwu narodów dalszego zacieśniania wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego. Bojarzy zobowiązali się powołać po śmierci Witolda nowego wielkiego księcia w porozumieniu z Polską, panowie polscy godzili się na wybór króla polskiego w porozumieniu z Litwą. Postanowiono także zwoływać wspólne sejmy polsko-litewskie w Lublinie lub Parczewie. Przyjęto do rodów herbowych 47 rodów bojarskich wyznania rzymskokatolickiego.
    Utrzymanie unii miało na celu przede wszystkim wspólne wystąpienia przeciw Krzyżakom i innym wrogom obydwu krajów.

    UNIA W LUBLINIE 1569 r.
    Unia była związana z dążeniami szlachty polskiej oraz litewskiej i Zygmunta Augusta, który nie posiadał dziedzica.
    Cele szlachty były zróżnicowane. Magnateria polskiej dążyła do ekspansji gospodarczej na słabo zaludnione, a żyzne tereny wschodnie (Ukraina, Wołyń). Stronnictwo egzekucyjne było przeciwne unii ponieważ widziało w tym możliwość odbudowania potęg magnackich. Szlachta litewska dążyła do wyrwania się spod kurateli magnaterii i uzyskania takich samych przywilejów co szlachta polska. Jedną z ważnych przyczyn podpisania unii była obawa Litwinów przed konfrontacją z szybko rosnącym w siłę państwem moskiewskim. Król natomiast obawiał się, że po jego bezpotomnej śmierci Litwa i Polska wybiorą sobie osobnych władców do czego nie chciał dopuścić.
    Przeciwnikami unii była magnateria litewska, która obawiała się, że utraci swoją pozycję i nie będzie miała jak dotychczas możliwości decydowania o losach Litwy.
    Warunki podpisania unii a także jej postanowienia i cele zostały ustalone na sejmie w Lublinie, który trwał od stycznia do lipca 1569 r. Sejm ten w trzecim miesiącu obrad próbowali zerwać magnaci litewscy, którzy nie chcieli się zgodzić na przyłączenie do Polski Podlasia, Wołynia i Ukrainy. Posłowie i senatorowie, podczas ich nieobecności, uchwalili jednak, że ziemie Ukrainy, Wołynia, Podola, Podlasia a w późniejszym czasie także Kijowszczyzny zostają wcielone do Korony. Tym samym Litwa została pozbawiona połowy swojego terytorium. Akty unijne zostały wystawione przez sejm 1 lipca 1569 r. a potwierdzone przez króla 4 lipca. W czasie trwania obrad sejmu król Zygmunt August przeniósł dziedziczne prawa Jagiellonów do tronu litewskiego na Koronę.
    Akty unijne mówiły o połączeniu dwóch suwerennych państw (Polski i Litwy) w jeden organizm polityczny. Organizmem tym była Rzeczpospolita Obojga Narodów. Elementami jedności Rzeczpospolitej były:
    - wspólny monarcha- po śmierci Zygmunta miała nastąpić wspólna elekcja jego następcy
    - wspólny sejm, w którym zasiadałyby oba narody
    - jeden naród szlachecki
    - wspólna polityka międzynarodowa
    Unia mówiła także o tym, że oba państwa zachowają osobną władzę wykonawczą (wyjątkiem był król), wojsko oraz skarb.

    SKUTKI UNII POLSKO- LITEWSKICH
    1. państwo polsko-litewskie stało się potęgą
    2. uzyskanie ziem na wschodzie spowodowało odrodzenie potęgi magnaterii. Rody magnackie osłabione przez ruch egzekucyjny szybko wyrosły w siłę. Powstała tzw. nowa magnateria, która zdobyła swą pozycję dzięki koligacji z magnaterią województw ukraińskich oraz nadaniom ziem w przyłączonych prowincjach
    3. rozszerzenie granic spowodowało wplątanie się Polski w wewnętrzne konflikty religijno-narodowe (sprawa kozacka), oraz w konflikty o charakterze międzynarodowym (Rosja, Turcja)
    4. przesunięcie polityki na tereny wschodnie, odsunięcie spraw zachodnich (Śląski, Prusy Książęce, Pomorze Zachodnie) na dalszy plan polityki państwa
    5. Rzeczpospolita stała się krajem o wielonarodowej strukturze społecznej. W granicach terytorium Rzeczpospolitej zamieszkiwało wiele różnych narodowości (naród polski, litewski, ruski, kozacy). Narody te miały odrębne zwyczaje, język i religię (katolicyzm, prawosławie, grekokatolicyzm, kalwinizm, luteranizm, muzłumanizm)
    6. Rzeczpospolita stała się pomostem między Zachodzem (Europa-chrześcijanie) a Wschodem (Rosja-prawosławie, Turcja-muzłumanie)
    7. pokonano wspólnego wroga- Krzyżaków (bitwa pod Grunwaldem)

  • userphoto

    Unia, według Encyklopedii PWN, to zjednoczenie, związek; określenie związku państw, terytoriów, organizacji. Można wyróżnić unię personalną- związek dwóch lub więcej państw poprzez osobę wspólnego monarchy, przy zachowaniu odrębnego systemu instytucji państwowych oraz unię realną- związek dwóch lub więcej monarchii, gdzie sprawy zagraniczne, wojskowe, finansowe prowadzone są dla wszystkich państwo wspólnie.
    Do zawarcia unii polsko- litewskich doszło z kilku następujących powodów:
    1. Litwa była krajem pogańskim, więc zbliżenie z Polską oraz przyjęcie chrztu odebrałoby pretekst Krzyżakom do przymusowej chrystianizacji
    2. Polska także miała napięte stosunki z Zakonem- konflikt o Pomorze Gdańskie i Ziemie Chełmińską
    3. oba kraje były zainteresowane ekspansją na wschód- na Ruś (handel, korzyści ekonomiczne)
    4. bojarzy litewscy chcieli zdobyć takie przywileje, jakie posiadała już szlachta polska (np. przywilej koszycki)
    5. kościół katolicki chciał zdobyć dla swoich wpływów olbrzymie obszary pogańskie lub związane z kościołem bizantyjskim- nowa religia dawała teoretyczną podbudowę ich w orbitę wielkiej polityki europejskiej, a nowy system filozoficzny dawał nowe, wyższe formy intelektualne
    6. Wielki Książe Litewski przez zdobycie korony zapewnił sobie wyjątkową pozycję wśród członków dynastii
    7. zdobycie większej pozycji na arenie międzynarodowej, uniezależnienie się od aliansu z Węgrami i zabezpieczenie przed Luksemburgami

    UNIA W KREWIE 1385 r.
    Z propozycją przymierza wystąpił wielki książę litewski Jagiełło. W tym czasie w Polsce, w imieniu małoletniej Jadwigi rządy sprawowali możni panowie. W wyniku rozmów i podjętych w związku z nimi działaniami w 1384 następuje (po wcześniejszym zerwaniu narzeczeństwa z Wilhelmem Habsburgiem) koronacja Jadwigi. Po tym wydarzeniu następuje małżeństwo Jadwigi z Jagiełłem.
    W 1385 r. między Polską i Litwą został zawarty układ w Krewie, na mocy którego Jagiełło miał poślubić Jadwigę i zostać królem Polski oraz przyjąć wraz całą Litwą religię chrześcijańską. Litwa miała zostać połączona z Polską. W ten sposób doszło do zawarcia unii polsko-litewskiej. Część możnych panów litewskich była niechętna całkowitemu włączeniu Litwy do Polski. Dlatego przywrócono pełną odrębność Litwie i ustanowiono tam osobnego wielkiego księcia, którym został Witold, stryjeczny brat Jagiełły. Ścisły związek dwóch państw został jednak utrzymany, ponieważ wielki książę litewski uznawał zwierzchnią władzę króla polskiego. Jagiełło zobowiązał się do odzyskania ziem polskich i potwierdzenia przywilejów stanowych.
    Unia wzmocniła siły Polski i Litwy, co miało wielkie znaczenie dla oczekującej oba kraje walki z Zakonem.

    UNIA W HORODLE 1413 r.
    Unia była rozwinięciem wcześniejszego związku zawartego w 1385 roku w Krewie. Potwierdziła wolę obydwu narodów dalszego zacieśniania wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego. Bojarzy zobowiązali się powołać po śmierci Witolda nowego wielkiego księcia w porozumieniu z Polską, panowie polscy godzili się na wybór króla polskiego w porozumieniu z Litwą. Postanowiono także zwoływać wspólne sejmy polsko-litewskie w Lublinie lub Parczewie. Przyjęto do rodów herbowych 47 rodów bojarskich wyznania rzymskokatolickiego.
    Utrzymanie unii miało na celu przede wszystkim wspólne wystąpienia przeciw Krzyżakom i innym wrogom obydwu krajów.

    UNIA W LUBLINIE 1569 r.
    Unia była związana z dążeniami szlachty polskiej oraz litewskiej i Zygmunta Augusta, który nie posiadał dziedzica.
    Cele szlachty były zróżnicowane. Magnateria polskiej dążyła do ekspansji gospodarczej na słabo zaludnione, a żyzne tereny wschodnie (Ukraina, Wołyń). Stronnictwo egzekucyjne było przeciwne unii ponieważ widziało w tym możliwość odbudowania potęg magnackich. Szlachta litewska dążyła do wyrwania się spod kurateli magnaterii i uzyskania takich samych przywilejów co szlachta polska. Jedną z ważnych przyczyn podpisania unii była obawa Litwinów przed konfrontacją z szybko rosnącym w siłę państwem moskiewskim. Król natomiast obawiał się, że po jego bezpotomnej śmierci Litwa i Polska wybiorą sobie osobnych władców do czego nie chciał dopuścić.
    Przeciwnikami unii była magnateria litewska, która obawiała się, że utraci swoją pozycję i nie będzie miała jak dotychczas możliwości decydowania o losach Litwy.
    Warunki podpisania unii a także jej postanowienia i cele zostały ustalone na sejmie w Lublinie, który trwał od stycznia do lipca 1569 r. Sejm ten w trzecim miesiącu obrad próbowali zerwać magnaci litewscy, którzy nie chcieli się zgodzić na przyłączenie do Polski Podlasia, Wołynia i Ukrainy. Posłowie i senatorowie, podczas ich nieobecności, uchwalili jednak, że ziemie Ukrainy, Wołynia, Podola, Podlasia a w późniejszym czasie także Kijowszczyzny zostają wcielone do Korony. Tym samym Litwa została pozbawiona połowy swojego terytorium. Akty unijne zostały wystawione przez sejm 1 lipca 1569 r. a potwierdzone przez króla 4 lipca. W czasie trwania obrad sejmu król Zygmunt August przeniósł dziedziczne prawa Jagiellonów do tronu litewskiego na Koronę.
    Akty unijne mówiły o połączeniu dwóch suwerennych państw (Polski i Litwy) w jeden organizm polityczny. Organizmem tym była Rzeczpospolita Obojga Narodów. Elementami jedności Rzeczpospolitej były:
    - wspólny monarcha- po śmierci Zygmunta miała nastąpić wspólna elekcja jego następcy
    - wspólny sejm, w którym zasiadałyby oba narody
    - jeden naród szlachecki
    - wspólna polityka międzynarodowa
    Unia mówiła także o tym, że oba państwa zachowają osobną władzę wykonawczą (wyjątkiem był król), wojsko oraz skarb.

    SKUTKI UNII POLSKO- LITEWSKICH
    1. państwo polsko-litewskie stało się potęgą
    2. uzyskanie ziem na wschodzie spowodowało odrodzenie potęgi magnaterii. Rody magnackie osłabione przez ruch egzekucyjny szybko wyrosły w siłę. Powstała tzw. nowa magnateria, która zdobyła swą pozycję dzięki koligacji z magnaterią województw ukraińskich oraz nadaniom ziem w przyłączonych prowincjach
    3. rozszerzenie granic spowodowało wplątanie się Polski w wewnętrzne konflikty religijno-narodowe (sprawa kozacka), oraz w konflikty o charakterze międzynarodowym (Rosja, Turcja)
    4. przesunięcie polityki na tereny wschodnie, odsunięcie spraw zachodnich (Śląski, Prusy Książęce, Pomorze Zachodnie) na dalszy plan polityki państwa
    5. Rzeczpospolita stała się krajem o wielonarodowej strukturze społecznej. W granicach terytorium Rzeczpospolitej zamieszkiwało wiele różnych narodowości (naród polski, litewski, ruski, kozacy). Narody te miały odrębne zwyczaje, język i religię (katolicyzm, prawosławie, grekokatolicyzm, kalwinizm, luteranizm, muzłumanizm)
    6. Rzeczpospolita stała się pomostem między Zachodzem (Europa-chrześcijanie) a Wschodem (Rosja-prawosławie, Turcja-muzłumanie)
    7. pokonano wspólnego wroga- Krzyżaków (bitwa pod Grunwaldem)

    o takk. !

Podobne zadania

ExooN Unia Lubuska Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: ExooN 26.4.2010 (16:02)
natalia29081998 skutki polsko-litewskiego zwyciestwa pod grunwaldem Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: natalia29081998 23.9.2010 (16:50)
dhinca czesc mam na poniedziałek 2 zadania z historii 1.napissz; unia Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: dhinca 25.9.2010 (21:00)
pere Co to jest Unia Lubelska? Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: pere 26.9.2010 (14:59)
Dominika1212 Wymień głowne różnice pomiedzy unia w Krewie i unią Lubelska Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Dominika1212 30.9.2010 (19:31)

Podobne materiały

Przydatność 55% Unia polsko - litewska

Rządy Andegawenów w Polsce. Po śmierci Kazimierza Wielkiego, zgodnie z zawartą wcześniej umową , tron polski przeszedł w ręce która Węgier Ludwika. Choć Ludwik obiecał odzyskać Pomorze, nie podjął żadnych starań w tym kierunku. Główną jego troską było zapewnienie tronu w Polsce dla jednej z córek, czego nie przewidywał układ z Kazimierzem Wielkim. Dla uzyskania...

Przydatność 60% Unia polsko-litewska

UNIA POLSKO LITEWSKA W KREWIE 1385r.  Przyczyny układu krewskiego Poprzez układ z Litwą Polska chciała przede wszystkim zjednoczyć siły w walce z za-grożeniem jakie obu państwom stwarzał Zakon Krzyżacki. Ustalenie pokojowych sto-sunków polsko-litewskich zabezpieczało Polsce zdobycze ruskie i otwierało pole do ewentualnego przenikania jej wpływów na obszary opanowane przez...

Przydatność 50% Unia polsko-saska.

Fryderyk August II Wettin opanował tron polski dzięki przekupieniu głosującej szlachty i magnatów, szybkości działania i poparciu ze strony antytureckiej. Drugim kandydatem był Franciszek Conti popierany przez prymasa Radziejowskiwgo. Fryderyk August był luteraninem luteraninem i aby objąć tron polski przeszedł na katolicyzm. Wettin wykorzystał sytuację i na czele armii popierany...

Przydatność 50% Unia polsko-litewska

Po śmierci Kazimierza Wielkiego na tronie polskim panuję dynastia Andegawenów. Rządzi król Ludwik. Nie miał on syna,który mógłby odziedziczyć po nim władzę. W 1374r. nadaję przywilej w Koszycach, w ramach którego zwalnia szlachtę od podatków, za wyjątkiem poradlnego. W zamian za to zgodą na panowanie kobiety.Do Polski przybywa księżniczka Jadwiga (zaręczona z arcyksięciem...

Przydatność 65% Unia Polsko-Saska, Poniatowski, Sejm Wielki

UNIA POLSKO-SASKA August II i August III-rządzą w 1697-1763 Unia Personalna między Polską a Saksonią:POLSKA(tron elekcyjny,krysyz gospodarczy,szlachta,wyznanie rzymskokatolickie z nietolerancją religijną) SAKSONIA(tron dziedziczny,dobra gospodarska,mieszczanstwko,wyznanie rzymskokatlockie z tolerancja religijna) 1699-pokoj w Karłowicach,zdobywamy Podole 1700-Inflanty.Biją się o nią...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji