Treść zadania

Konto usunięte

Czy podzielasz zdanie A.Kamińskiego autora książki "Kamienie na szaniec" o bohaterach ,że "Byli ludźmi którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać"
PROSZĘ pomóżcie mam to na jutro!!!!PLISSSS

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Przymiotnik piękny oznacza "mający najlepsze cechy swojego gatunku, rodzaju itp., będący doskonałym okazem swojej klasy; doskonały, dorodny, okazowy, pokaźny" (Słownik Języka Polskiego). Piękne życie będzie więc oznaczać żywot, który budzi podziw, jest pełen uroku i wzorów do naśladowania, a piękna śmierć ? godne odejście z tego świata, wraz z zachowaniem honoru i dobrych wspomnień u znajomych i rodziny. Alek, Rudy i Zośka, uczestnicy akcji sabotażowych i dywersyjnych w okupowanej Warszawie, a zarazem bohaterowie książki ?Kamienie na szaniec?, zostali nazwani przez autora Aleksandra Kamińskiego ?ludźmi, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać?. Zgadzam się z opinią autora i postaram się ją uargumentować.
    Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas oceny czyjegoś życia jest to, jakimi normami moralnymi kierowała się dana osoba. Ktoś, kto ulega nałogom, jest nieuczciwy lub okrutny, nie zasługuje na miano osoby, która pięknie żyje. Bohaterowie książki ?Kamienie na szaniec? są inni. Alek, Rudy i Zośka to osoby, które przez całe swoje życie kierowały się dobrem własnym i innych, doceniały życie i jego wartość. Chłopcy brzydzili się śmiercią i mimo ogromu zła, jakie Niemcy wyrządzili im i ich rodakom, mieli wyrzuty sumienia po zabiciu nawet najokrutniejszego z nich. Nigdy nie zrobili czegoś, co uwłaczało ludzkiej godności. Można by porównać ich do średniowiecznego rycerza Rolanda, bohatera utworu ?Pieśń o Rolandzie?, który tak jak Alek, Rudy i Zośka za najważniejszą wartość życiową uważali honor i dobro najbliższych. Jest to jedna z cech, przyczyniających się do tego, że czyjeś życie można nazwać pięknym, tak jak jest w tym przypadku.
    Kolejną cechą, która sprawia, że życie staje się piękniejsze, jest zamiłowanie do pomocy innym, posiadania swoich pasji i rozwijania zainteresowań. Każdy z trzech chłopców miał własne zdolności i talenty, które potrafił wykorzystać. Alek był znakomitym sportowcem i lekkoatletą. Jego odwaga łączyła się z niezwykłą pomysłowością i zaradnością. Pałał optymizmem, którym zarażał znajomych. Z kolei Rudy miał wiele talentów artystycznych, lubił majsterkować, był świetnym kucharzem. Jego inteligencja imponowała tym, którzy go znali. Zośka był urodzonym przywódcą ? wszystko, czego się tknął, dawało mu przyjemność i było pożyteczne. Jego ambicja udzielała się tym, którzy poznali go bliżej. Wszystkie te cechy i zainteresowania sprawiały, że życie chłopców było bogatsze, a co za tym idzie ? piękniejsze, gdyż pozwalało oderwać się od przykrych myśli czy obowiązków i dawało bohaterom przyjemność i satysfakcję.
    Niepodważalnym argumentem jest cel, jaki przyświecał działaniom chłopców. Świadczy to o tym, że trzech bohaterów potrafiło ?pięknie umierać?. Alek, Rudy i Zośka robili wszystko, żeby pomóc swoim przyjaciołom i wszystkim, którzy tej pomocy potrzebowali. Podejrzewam, że nie zawahaliby się skoczyć w ogień, byleby ocalić swoich bliskich. Śmierć każdego z bohaterów miała swoją przyczynę w pragnieniu pomocy innym. Rudy zginął, gdyż nie chciał wydał swoich przyjaciół, Alek ? bo chciał uratować Rudego, a Zośka ? w walce o wolność. Mimo tego, że bardzo kochali życie, śmierć ich nie przerażała. Kiedy przyszła, potrafili umrzeć z honorem i godnością. Czyni to z nich prawdziwych bohaterów i udowadnia, że potrafili umierać tak samo pięknie, jak pięknie żyli.
    Myślę, że w świetle przedstawionych wyżej dowodów można uznać moją tezę za słuszną. Alek, Rudy i Zośka byli ludźmi, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. Swoim postępowaniem pokazali jak wygląda przyjaźń, wierność i patriotyzm. Stali się swoistym wzorem do naśladowania. Wydaje mi się, że świat byłby lepszy, gdyby ludzie potrafili kształtować swoje charaktery na wzór bohaterów książki ?Kamienie na szaniec?. Szkoda, że w codziennym świecie tak często zapominamy o autorytetach, które dają nam rady jak żyć i postępować.

    to jest w formie rozprawki, więc pozmieniaj troszkę:) pozdrawiam^

Podobne zadania

gunia24 Uzupełnij zdanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: gunia24 1.5.2010 (20:20)
anahi09 Uzupełnij każde zdanie dwoma dopełnieniami Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: anahi09 12.5.2010 (18:20)
trompek zdanie zlozone :( Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: trompek 18.5.2010 (17:59)
Grzegorix Napisz co twoim zdaniem oznacza te zdanie. Lepiej smucić się i kochać, niż nie k Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Grzegorix 20.5.2010 (16:25)
beatkaaa zdanie złożone współrzędnie i podrzędnie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: beatkaaa 24.5.2010 (18:13)

Podobne materiały

Przydatność 75% "Kamienie na szaniec" autor napisał o swoich bohaterach, że byli oni ludźmi "potrafiącymi pięknie żyć i pięknie umierać. Czy podzielasz opinię autora? praca w formie Rozprawki

Aleksander Kamiński żył w latach 1903-1978. Należał do czołowych działaczy ZHP, w czasie okupacji był jednym z organizatorów Szarych Szeregów. Przeżył dwie wojny a w jednej z nich czynnie brał udział. Jego książka stała się wiarygodną relacją o ludziach i wydarzeniach mających miejsce w niezwykle ciężkich czasach. Wszystkie postaci są w niej autentyczne i realne. Jak...

Przydatność 85% Aleksander Kamiński napisał o swoich bohaterach, że byli ludźmi, którzy potrafili "pięknie żyć i pięknie umierać". Czy podzielasz opinię autora?

Przymiotnik piękny oznacza "mający najlepsze cechy swojego gatunku, rodzaju itp., będący doskonałym okazem swojej klasy; doskonały, dorodny, okazowy, pokaźny" (Słownik Języka Polskiego). Piękne życie będzie więc oznaczać żywot, który budzi podziw, jest pełen uroku i wzorów do naśladowania, a piękna śmierć ? godne odejście z tego świata, wraz z zachowaniem honoru i...

Przydatność 75% Aleksander Kamiński napisał o swoich bohaterach, że byli ludźmi, którzy potrafili "pięknie żyć i pięknie umierać". Czy podzielasz opinię autora?

Wydaje mi się, że wielu ludzi,do których zaliczam się i ja uzna,że bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego pt."Kamienie na szaniec",potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. Po pierwsze,dlatego że żyli pięknie, bo walczyli za swoją ojczyznę i robili wszystko, aby pokazać , że nie we wszystkich umarła nadzieja na lepsze jutro i trzeba o nie...

Przydatność 80% "Na pustyni bardziej odczuwa się samotność. Gdzie są ludzie? Usiłował dowiedzieć się Mały Książę. Samotnym jest się także wśród ludzi - odpowiedział Wąż." Czy podzielasz zdanie Węża? (rozprawka)

W powieści A. de Saint Exuperyego padło stwierdzenie "Samotnym jest się także wśród ludzi". W swojej pracy postaram się udowodnić słuszność tej tezy. Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest samotność? Serwis internetowy "Wikipedia" podaje nam taką definicję: "Samotność to stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi ludźmi"....

Przydatność 100% Zdanie warunkowe

Zdanie warunkowe (der Konditionalsatz) jest zdaniem pobocznym (z orzeczeniem na końcu zdania) i odpowiada na pytania: unter welcher Bedingung? pod jakim warunkiem? in welchem Fall? w jakim przypadku? wann? kiedy? Zdania warunkowe, czyli niejako odpowiedzi na powyższe pytania, mogą zostać wprowadzone na dwa sposoby: pierwszy z nich to spójnik wenn (jeśli): Wenn ich Zeit...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji