Treść zadania

AS123

Oblicz okres obrotu satelity umieszczonego na orbicie o wysokości równej 2 promieniom ziemskim (licząc od powierzchni Ziemi) jeśli promień Ziemi wynosi R a przyspieszenie grawitacyjne g. (musi być rysunek)

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

Rozwiąż to zadanie i zarób nawet 14 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 10 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

 • antekL1

  Oblicz okres obrotu satelity umieszczonego na orbicie o wysokości równej 2 promieniom ziemskim (licząc od powierzchni Ziemi) jeśli promień Ziemi wynosi R a przyspieszenie grawitacyjne g. (musi być rysunek)

  Daj spokój, rysunek ??
  Narysuj okrąg o promieniu powiedzmy 1 cm i drugi okrąg o promieniu = 3 cm i tym samym środku co poprzedni. To cały rysunek.

  Oznaczmy:
  M - masa Ziemi (skróci się).
  G - stała grawitacyjna (skróci się)

  Na wysokości równej 2R (czyli w odległości 3R od środka Ziemi) przyspieszenie grawitacyjne (ze wzoru Newtona) jest równe:

  a = M G / (3R)^2 ; [ czytaj proszę ^2 jako "do kwadratu" ]

  To przyspieszenie jest jednocześnie przyspieszeniem DOśrodkowym satelity.

  a = w^2 * (3R) = 4pi^2 * 3R / T^2
  gdzie w [ grecka litera omega ] to prędkość kątowa satelity, T - jego okres obrotu.

  Porównujemy oba wyrażenia na przyspieszenie "a"

  M G / (3R)^2 = 4pi^2 * 3R / T^2 ; stąd liczymy okres T^2.

  M G = 4pi^2 * (3R)^3 /T^2
  T^2 = 4pi^2 * (3R)^3 / (M G)

  Pozbywamy się iloczynu M G. Na powierzchni Ziemi czyli w odległości R od jej środka przyspieszenie grawitacyjne wynosi g. Wobec tego:

  g = M G / R^2 ; stąd M G = g R^2 ; podstawiamy to do wzoru na T^2

  T^2 = 4pi^2 * (3R)^3 / (g R^2) = 4pi^2 * 27R / g ; pierwiastkujemy

  T = 6 * pierwiastek(3) * pi * pierwiastek(R / g)
  -------------------------------------------

  Sprawdzamy wymiar wyniku:
  [ T ] = pierwiastek [ m / (m/s^2) ] = pierwiastek(s^2) = s. Wychodzą sekundy, jest OK.
  ===========================

Podobne zadania

malgos17 Oblicz pracę jaką wykona dźwig budowlany, który podnosi cegły o masie 1000 Przedmiot: Fizyka / Liceum 2 rozwiązania autor: malgos17 28.3.2010 (11:59)
Sandi8888 Oblicz Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Sandi8888 5.4.2010 (09:25)
Sandi8888 Oblicz wzgledny wspolczynnik zalamania fali tlenu wzgledem powietrza,predkosc Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Sandi8888 5.4.2010 (09:27)
anetusia Fizyka Oblicz temperature gazu,wiedzac ze srednia energia kinetyczna jego Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: anetusia 13.4.2010 (14:36)
cobrastyle20 oblicz jaką siłą wyciskane jest lekarstwo z igły strzykawki lekarskiej Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: cobrastyle20 16.4.2010 (15:17)

Podobne materiały

Przydatność 60% Satelity itp.

Człowiek od wieków pasjonował się kosmosem. Chciał poznać otaczajcy go
wszechwiat. Księżyc, gwiazdy były przedmiotem fascynacji i badań już od
zarania dziejów. Ale dopiero rozwój techniki i nowoczesnych technologii w
XX wieku pozwolił zicić ludzkie marzenia podboju kosmosu.

Pierwsze próby były zwizane z wyjciem z atmosfery ziemskiej przez
rakiety....

Przydatność 80% Sztuczne satelity

SZTUCZNE SATELITY Sztuczny satelita to obiekt stworzony przez człowieka, który krąży wokół jakiegoś ciała niebieskiego, Np. wokół Ziemi. Ich rola jest olbrzymia, i to nie tylko dla badań nad wszechświatem, lecz także w codziennym życiu. Nie zdajemy sobie sprawy, że bez przerwy korzystamy z ich możliwości. Dzięki nim otrzymujemy coraz dokładniejsze prognozy pogody,...

Przydatność 65% Oblicze Ojczyzny

(praca z 1 klasy gima) słowa w wierszu "*** (oblicze ojczyzny)" Tadeusza Różewicza "na początku ojczyzna jest blisko, na wyciągnięcie ręki" oznaczają, że gdy jesteśmy jeszcze mali ojczyzna to rodzice, koledzy i koleżanki, to nasz dom, nasze podwórko. ważniejsze jest wtedy dla nas to, że koleżance zaginął kot, a nie że wielu ludzi nie ma pracy i nie ma za co wyżywić...

Przydatność 60% Zbadaj doświadczalnie czas trwania 20-stu wahnięć zbudowanego przez siebie wahadła. Oblicz okres wahań i częstotliwość. Z wykonanego doświadczenia sporządz sprawozdanie.

POMOCE : *nitka *linijka *ciężarek (50g) *stoper PRZEBIEG DOŚWIADCZENIA: Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam było zmierzenie linijką długości nitki. Kolejnie umocowałam na jednym z jej końców ciężarek oraz zmieniłyśmy położenie końcówki wahadła ok. 45stopni. Następnie wprowadziłam wahadło w ruch i stoperem odmierzyłam czas 20-stu pełnych wahnięć.. Końcową...

Przydatność 80% Prawo międzynarodowego obrotu gospodarczego

Wykład 1 1. Prawo dewizowe- ustawa 2. Prawo działalności gospodarczej. 3. Umowy międzynarodowe- jednostronne lub wielostronne. np. Konwencja Wiedeńska o międzynarodowej sprzedaży towarów. 4. Zwyczaje- ale nie w prawie polskim a w prawie międzynarodowym (reguły) np. akredyty bankowe, gwarancji bankowej. Podmioty które występują w podmiocie międzynarodowym. Strony umowy....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji