Treść zadania

Jasemin

3. Wykonaj polecenia na podstawie tekstów źródłowych.
Ustawa Kazimierza Wielkiego przeciwko zbytkowi mieszczan krakowskich
§ 1. Jeśli któremuś z mieszkańców lub mieszczan krakowskich przyjdzie odprawiać wesele, nie może na nim mieć więcej jak 30 półmisków, a do każdego trzech ludzi [tj. gości]. Do liczby tej nie liczy się panien, księży i obcych, nie mających prawa obywatelstwa w mieście [...]. Każdy zaś, kto będzie zaproszony na wesele, a ma prawo obywatelstwa, da narzeczonemu lub jego swatowi [nie więcej jak] dwa grosze, jego żona i każda z pań także dwa, a panna winna dać tylko grosz jeden. Potraw na weselu powinno się podawać nie więcej jak pięć [...]. [...] § 3. Chcemy też, aby na weselach nie bywało więcej jak 8 trefnisiów [tzn. błaznów], z zupełnym wykluczeniem śpiewaków i deklamujących pieśni [...].

Żebracy w Norymberdze
Po pierwsze, nasi panowie z rady rozporządzają, ażeby żaden mieszczanin lub mieszczanka [...] nie żebrał [...], jeżeli mu na to szlachetna rada nie zezwoliła. [...] Żebracy i żebraczki, którym pozwolono żebrać [w naszym mieście], a którzy nie są ani ułomni, ani ślepi, w dzień roboczy nie powinni siedzieć przed kościołem i żebrać, lecz winni prząść wełnę lub wykonywać inną pracę, która jest w ich mocy. Kto nie będzie tego przestrzegał, tego należy wygnać z miasta na okres miesiąca.
Źródło: Wiek V–XV w źródłach, oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1997, s. 238–239,
243–244.

A. Wymień powody, dla których władze wydawały przepisy przytoczone w tekstach źródłowych.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

  • proszę pilne

Rozwiąż zadanie i zarób nawet 14 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 10 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

Podobne zadania

madziorasek7 1)polska Kazimierza Wielkiego - Polityka Wewnetrzna Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: madziorasek7 31.3.2010 (11:25)
madziorasek7 Polska kazimierza Wielkiego -Polityka Wewnetrzna Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: madziorasek7 31.3.2010 (11:27)
kasica21 Scharakteryzuj działalność gospodarczą Kazimierza Wielkiego Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasica21 9.5.2010 (15:32)
renakom konstytucja jako ustawa zasadnicza Przedmiot: Historia / Liceum 3 rozwiązania autor: renakom 12.5.2010 (19:02)
misia2835722 Po przeczytaniu tekstu źródłowego, wykonaj zadania. Po przeczytaniu Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: misia2835722 11.1.2011 (22:13)

Podobne materiały

Przydatność 65% Charakterystyka ideału średniowiecznego władcy na podstawie postaci Kazimierza Wielkiego

Przez cały okres średniowiecza głowami państw byli rozmaici władcy. Każdy z nich inaczej rozumiał swoje zadanie i inaczej wypełniał swoje obowiązki. Jedni słynęli z rządów przynoszących sukcesy militarne, a inni zostali zapamiętani, jako nieludzcy i niepożyteczni. Przykładem króla, który na kartach historii został przedstawiony, jako wzór średniowiecznego władcy, jest...

Przydatność 75% Polecenia systemu Linux

Najbardziej użyteczne i popularne polecenia Linuxa, główne cechy charakterystyczne Linuxa

Przydatność 80% Najważniejsze polecenia linux'a

ls Polecenie ls służy do wyświetlania zawartości katalogu. Można również wyświetlić wszystkie pliki w jednej linii, rozdzielone przecinkiem: ls -m Jeżeli chcemy wyświetlić wszystkie pliki i katalogi musimy użyć opcji –aF: ls -aF Możemy użyć opcji -l , która powoduje wyświetlanie szczegółowych informacji na temat plików: ls -l Informacje dotyczące plików...

Przydatność 70% Miejsce w Polsce warte polecenia

Napisz list do znajomego z Anglii, w którym opiszesz miejsce warte polecenia i: *określisz co to za miejsce i gdzie w Polsce się znajduje *napiszesz, co w nim moża zobaczyć i dlaczego warto je zwiedzić *zaproponujesz wspólą wycieczkę do tego miejca podając termin *poprosisz o szybką odpowiedz i wyrazisz nadzieje na spotkanie Dear John, I henen`t herad from you for some time...

Przydatność 60% Wykonaj opis sytuacji będąc Jagienką - polowanie na niedźwiedzia.

Jest późne popołudnie. Wchodzę do lasu, gdyż wiem, że gdzieś tutaj jest sam Zbyszko. Mam zamiar pomóc w polowaniu na niedźwiedzia. W lesie panuje dziwna atmosfera, trudno ją określić. Moja stopa, którą stawiam na ziemi, łamie coś co przypomina zwierzęcą kość. Słońce zaczyna zachodzić, gdyż robi się czerwone. Nad moją głową latają kruki, które kraczą złowieszczo....

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji