Treść zadania

ewkah32

twórczość kochanowskiego jako wyraz światopoglądu epoki

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Jan Kochanowski, jak wie każde dziecko, uchodzi za największego poetę polskiego. Realizował przeróżne gatunki: pieśni, fraszki, treny, psalmy. Wprowadził do polskiej kultury nowe gatunki, np. fraszki. Można powiedzieć, że stworzył nowoczesny język poetycki - utrwalił wiersz sylabiczny, nowoczesny i zróżnicowany pod względem rytmu oraz stosowanych systemów stroficznych.
    W swoich dziełach ukazywał światopogląd humanistyczny ("jestem człowiekiem i nic, co ludzkie nie jest mi obce") charakterystyczny dla ludzi renesansu.

    Nazywany bywa mianem poeta doctus, co oznacza artystę-uczonego, mającego dużą, erudycyjną wiedzę, którą wykorzystywał w swej twórczości.

    Jako poeta doctus czerpał Kochanowski obficie z dorobku antyku - inspirowała go filozofia antyczna: stoicka (w życiu najważniejszy jest umiar i nieuleganie nadmiernym wzruszeniom) oraz epikurejska (w życiu bardzo ważne jest unikanie przykrości i szukanie powodów do radości). Jednak najważniejszą podstawą światopoglądu Kochanowskiego jest wiara w Boga chrześcijańskiego.

    Kochanowski był zwolennikiem tolerancji religijnej, ale bezpośrednim wpływom reformacji nie uległ i nie zmienił wyznania.

    Dalsze związki z antykiem - wykorzystywanie wątków mitologicznych, odwołania do konkretnych postaci (np. poetów: Safona, Symonides), stosowanie gatunków antycznych (treny, dramat), nawiązania do kultury śródziemnomorskiej (porównanie Urszulki do ginącego drzewka oliwnego).Optymistyczna, humanistyczna filozofia życiowa Kochanowskiego uległa załamaniu w Trenach. W tym cyklu utworów poeta dyskutuje sam ze sobą i z tym, co myślał o życiu. Uświadomił sobie, że postawa stoicka, wiara w mądrość kierującą światem bywa zwodnicza. Że są sytuacje, w których nie da się zapanować nad uczuciami, a cierpienie staje się trudne do wytrzymania. Wszystko to sprawiło, że poeta zaczął wątpić w ład i sens świata oraz w to, że Bóg jest dobry i sprawiedliwy. Jednak w końcowych trenach te wątpliwosci zostały częściowo przezwyciężone, można powiedzieć, że Kochanowski wraca do dawnego, humanistycznego światopoglądu, tyle, że - po bolesnych przeżyciach - z dużą dozą ostrożności. Dlatego postawę, jaką poeta prezentuje, możemy nazwać trudnym optymizmem lub trudnym humanizmem...


    Może coś się z tego przyda

Rozwiązania

Podobne zadania

kasiaxD Bogactwo tematów lirycznych w poezji Jana Kochanowskiego Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasiaxD 3.4.2010 (01:18)
emo roznice miedzy trenem starozytnym a trenami kochanowskiego Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: emo 12.4.2010 (21:04)
daad Analiza trenu VII Jana Kochanowskiego. Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: daad 13.5.2010 (17:05)
Nieznany artysta jako bohater utworu literackiego (przykłady utworów literackich) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 16.5.2010 (15:07)
czarna141 wzorce osobowe epoki średniowiecza. Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: czarna141 16.5.2010 (15:45)

Podobne materiały

Przydatność 60% "Treny" J.Kochanowskiego -wyraz ojcowskiego bólu czy wynik konwencji epoki?

"Treny" zostały wydane przez Jana Kochanowskiego w roku 1580. Impulsem do napisania tego dzieła było tragiczne wydarzenie - śmierć 2,5 letniej córki poety z Czarnolasu -Urszulki. Czy jednak tak obszerne dziło to wynik tylko ojcowskiego bólu po stracie ukochanego dziecka czy tez gleboko przemyslany zamysłpoety będocy wynikiem popularnych trędów ówczesnej epoki? Liryki żałobne...

Przydatność 65% "Treny" - wyraz przeżyć i filozofii Jana Kochanowskiego.

"Treny" wydane po raz pierwszy w 1580 roku nie miały tytułów poza trenem XIX, który nosi tytuł "Sen". Przyczyną napisania "Trenów" była śmierć najmłodszej córki Kochanowskiego, Urszulki, dziecka bardzo uzdolnionego, niejednokrotnie nazywanego przez ojca słowiańską Safoną. Jej śmierć przyszła nagle, niespodziewanie w 1579 roku. "Treny" przedstawiają obraz ojcowskiego bólu i...

Przydatność 50% Fraszki i pieśni - wyraz renesansowej postawy Jana Kochanowskiego.

Jan Kochanowski urodził się 1530r. W Sycynie koło Radomia, zmarł 22 VIII 1584 w Lublinie. Był uważany za najwybitniejszego reprezentanta poezji humanistycznej Słowiańszczyzny, którego twórczość wpłynęła na rozwój polskiej literatury narodowej. Dzieła Kochanowskiego cieszyły się uznaniem współczesnych, a potem następnych pokoleń. Stało się to przede wszystkim za sprawą...

Przydatność 55% Treny Kochanowskiego jako wyraz ojcowskiego cierpienia i traktat filozoficzny

Jan Kochanowski nie bez powodu jest uznawany za ojca poezji polskiej. Jego dzieła były i są nadal bardzo wyjątkowe. Wiersze, fraszki, pieśni , a szczególnie treny, które pisał z dość nietypowego powodu jak na ten gatunek, przyniosły mu ogromnej sławy. Kochanowski był uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów ówczesnej Polski. Mimo, iż pisał głównie pieśni i...

Przydatność 55% Czy Jana Kochanowskiego możemy nazwać typowym przedstawicielem epoki odrodzenia?.

Renesans to okres w dziejach literatury i sztuki ,przypadający na połowę XIV w. i trwający do końca XVI w. W Polsce rozpoczął się od drugiej połowy XV w. i trwa do XVI w. Kierunek ten charakteryzował się rozwojem literatury i sztuki. Odrodzenie cechowała wiara w rozum człowieka ,umiejętność życia w zgodzie z ładem świata. W okresie tym rozwinęło się również...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji