Treść zadania

bonus_52

Obraz magnaterii i szlachty polskiej w Potopie Henryka Sienkiewicza.
Kto? dlaczego? cechy , czym się kierują . Patrioci. Rozmowa Wrzeszczowicza z Gizolą , wypowiedź królowej. Zachowanie podczas pokoju. Przykłady-samosądu kmicica.Wojska Skrzetuskiego , Zagłowa walczący z przeciwnikami roz XI.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Obraz szlachty w „Potopie”

    Szlachta polska jest zbiorowym bohaterem „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Sienkiewicza od czasów przezeń opisywanych dzieliło raptem 200 lat, szlacheckie tradycje były więc ciągle żywe, w myśl zasady „noblesse oblige”. Przez karty Potopu przewijają się przedstawiciele wielkiej szlacheckiej drabiny społecznej – od króla po zaścianek – pisze Adam Kersten w genialnym opracowaniu dzieła, „Sienkiewicz «Potop» Historia” – Mamy więc Jana Kazimierza, magnaterię duchową i świecką, a w tej grupie także „ludzi nowych”, owych magnatów pierwszego pokolenia, reprezentowanych przez Czarnieckiego. Co prawda, Zagłoba niechętnie odnosi się do Radziwiłła, nazywając go „kasztelaniną” z racji jego szybkiej nobilitacji, ale zupełnie inaczej odnosi się do Czarnieckiego, który w świetle prawa jest takim samym „kasztelaniną”.
    To sam wierzchołek szlacheckiej drabiny społecznej – to oni prowadzą politykę, kierują się wyłącznie dobrem własnym (prywata). Egoiści, warchoły, zdrajcy. Wśród nich są jednak nieliczne jednostki, które cechują się patriotyzmem, jak Sapieha, Lubomirski, czy Zamoysky. Sienkiewicz usiłował jednak bronić tej warstwy społecznej po raz kolejny koncentrując negatywne cechy na postaciach jak Radziwiłłowie...

    a) Magnateria.

    * Reprezentanci: Bracia Radziwiłłowie- Bogusław i Janusz, Hieronim Radziejowski, Opaliński.

    Ich postępowanie cechuje się egoizmem, działaniem na własną korzyść. Wszystkie ich ruchy są podyktowane chęcią zagwarantowania sobie zysku na wypadek zwycięstwa Szwedów oraz polepszeniem swojej sytuacji. Bez wyrzutów sumienia poddają się władzy Karola Gustawa (dopuszczając się tym samym narodowej zdrady), co potwierdzają wypadki w Ujściu i Kiejdanach.
    Są przedstawieni przez Sienkiewicza jako wichrzyciele, awanturnicy, samoluby i niewdzięcznicy, którym zależy tylko na własnym szczęściu.

    * Jako pewne wyjątki przedstawia autor postacie: Sapiehy, Lubomirskiego i Zamojskiego, którzy wykazują się patriotyzmem, chęcią walki o ojczyznę, choć mimo to nie zostają uznani za sylwetki idealne.

    b) Szlachta.

    Szybko przyjmuje zaistniałą sytuację, zgadza się na przejęcie władzy przez szwedzkiego monarchę, o czym świadczy fakt, że kiedy Opalińskie informuje o poddaniu się najeźdźcy, szlachcice przy tym obecni chętnie wznoszą okrzyki ku czci nowego panującego. Szlachta zgadza się na podatki, podporządkowuję się poleceniom i rozkazom szwedzkich dowódców. Do uległości i przyjęcia obcego panowania skłaniało tą klasę mamienie ich przez najeźdźców i polskich sprzedawczyków obietnicami licznych przywilejów, które otrzymają po zaakceptowaniu nowego króla (co doskonale obrazuje wypowiedź stryja Oleńki, że i pod obcym panowaniem można odnaleźć właściwego pana).

    Przykładem upadku morałów szlachty są kompanii Kmicia, obciążeni wieloma wyrokami skazującymi za swoje rabunki, podpalenia, gwałty i morderstwa. Jednak pomimo wyroków grasują nadal bezkarnie, ponieważ sądownictwo Rzeczpospolitej upadło- panuje ogólna samowolka.

    Szlachta jest samolubna, awanturnicza, harda, agresywna i impertynencka. Prezentuje polityczną krótkowzroczność i interesowność. Była podporządkowana magnaterii, zupełnie obojętna wobec wojny o polską wolność, która mogłaby pozbawić ją przywilejów.

    * I w tej klasie występują wyjątki, na przykład Skrzetuski, który prezentuje głęboki patriotyzm, jest gotowy do walki i poświęceń, nie może się pogodzić z kolejnymi aktami kapitulacji (na przykład Wielkopolski).

Rozwiązania

Podobne zadania

bany10102 Piekło to władza. Uzasadnij teze na podstawie cytatów z Makbeta !! prosze Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: bany10102 29.3.2010 (23:25)
ala91knw PREZETACJA MATURALNA! bardzo prosze o pomoc Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ala91knw 6.4.2010 (20:22)
agatka1814 szczegółowy referat na temat: Styl romański. Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: agatka1814 16.4.2010 (20:00)
Maniuniu Prosze o pomoc analiza i interpretacja wiersza Slonimskiego czarna wiosna na Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Maniuniu 19.4.2010 (19:29)
karolinaj prosze pomuszcie. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: karolinaj 20.4.2010 (10:53)

Podobne materiały

Przydatność 70% Obraz szlachty polskiej w Zemście

Rozpatrując portrety szlachty nakreślone w utworze, skupimy główną uwagę na Cześniku Macieju Raptusiewiczu, Rejencie Wacławie Milczku oraz na Józefie Papkinie, bo to oni odgrywają najważniejsze role w sporze o mur graniczny i stanowią reprezentatywne typy szlacheckie dla czasów współczesnych Fredrze. Już same nazwiska intrygują czytelnika i, nie zagłębiwszy się jeszcze w...

Przydatność 60% Obraz polskiej szlachty we fragmentach "Pamiętników" Jana Chryzostoma Paska.

Jan Chryzostom Pasek to siedemnastowieczny szlachcic, żołnierz i ziemianin, autor słynnego pamiętnika staropolskiego, który napisał pod koniec swojego życia. Tekst opublikowano dopiero w XIX wieku. Pasek występuje w "Pamiętniku" w kilku rolach: - świadka wydarzeń związanych z elekcją króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego ; - uczestnika sejmu elekcyjnego; -...

Przydatność 50% Portret polskiej szlachty w "Pamiętnikach"

Pasek interpretuje w "Pamiętnikach" to, co widzi z pozycji przeciętnego żołnierza i szlachcica. Stefan Czarniecki i jego wojsko w "Pamiętnikach" przedstawieni są jako kwiat polskiego rycerstwa, które walczy dzielnie, z pełnym poświęceniem, odważnie, brawurowo wychodzi z opresji. Pasek i jego towarzysze są przedstawieni z jak najlepszej strony....

Przydatność 80% Wady i zalety polskiej szlachty

Wady: 1. łamanie prawa 2. anarchia 3. awanturnictwo 4. egoizm 5. pycha 6. pijaństwo Zalety: 1. odwaga 2. gościnność 3. religijność 4. patriotyzm 5. obyczajowość

Przydatność 100% Obraz Polaków w „Potopie” Henryka Sienkiewicza

"Potop” to powieść historyczna, której autorem jest Henryk Sienkiewicz. Pisarz ten żył w bardzo trudnych dla Polaków czasach zaborów, dlatego stworzył powieść historyczną ku pokrzepieniu serc. Zestawienie fragmentów utworu miało na celu ukazanie kontrastowych opinii o polskim narodzie występujących w obu wypowiedziach. W pierwszym fragmencie przytoczona została rozmowa...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji