Treść zadania

~Krystiandb

Zad 1. Bańka mydlana unosi się nieruchomo w powietrzu. Wyjaśnij to zjawisko odwołując się do praw fizyki:

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

Rozwiąż to zadanie i zarób nawet 14 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 10 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

 • antekL1

  Jako całość bańka zawierająca powietrze o temperaturze takiej samej jak otoczenie jest jednak cięższa od powietrza o tej saej objętości i w końcu w nieruchomym powietrzu jednak spadnie :)

  Są przynajmniej dwa wyjaśnienia czemu bańka może się jednak unosić lub zawisać nieruchomo:

  1) Bańka była nadmuchana ciepłym powietrzem z płuc. To powietrze ma mniejszą gęstość niż otoczenie, bańka jest lżejsza od otaczającego powietrza i siła wyporu działająca na nią unos bańkę w kórę (tak jak balon na gorące powietrze)

  2) Często od nagrzanej powierzchni ziemi unoszą się prądy konwekcyjne - "wiaterek" skierowany w górę. Saby bo słaby ale siłą, z którą działa on na bańkę wystarczy do zrównoważenia jej ciężaru. Bańka jest w końcu bardzo lekka, jej powłoczka ma grubość porównywalną z wielkością cząsteczki mydła,a reszta to powietrze.
  ======================

  W razie pytań pisz proszę na priv.

Podobne zadania

madzia436 zjawisko Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: madzia436 16.5.2010 (15:45)
karol1614 Dwa ładunki Q1=2C i Q2=4C oddalone od siebie w powietrzu o 19 cm.Oblicz Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: karol1614 22.10.2010 (14:37)
madzius1991 Na czym polega i gdzie jest wykorzystywane zjawisko całkowitego wewnetrznego Przedmiot: Fizyka / Liceum 2 rozwiązania autor: madzius1991 4.11.2010 (13:15)
bziena73 1) ciężar metalowej kulki wynosi 10N w powietrzu, a 8N w wodzie. Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: bziena73 11.11.2010 (22:53)
Nooooemi 1. Wyjaśnij, na czym polega zjawisko przepływu prądu elektrycznego. 6. W Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Nooooemi 14.11.2010 (18:31)

Podobne materiały

Przydatność 80% Zjawisko paniki

Panikę mogą spowodować różne przyczyny. Najczęściej są to przyczyny emocjonalne, szczególnie strach. Pod jego wpływem ludzie, kierując się instynktem szukania ratunku przed rzeczywistym lub rzekomym niebezpieczeństwem, wybierają ucieczkę. Strach może być tak silny, że człowiek ogarnięty paniką nie zastanawia się nad swoim zachowaniem. Działa pod wpływem emocji i strachu,...

Przydatność 80% Zjawisko rezonansu

Gdy pewnego dnia pod koniec XVI wieku Galileusz obserwował świecznik u sufitu katedry w Pizie, zauważył pewien ciekawy fakt. Stwierdził on, iż niezależnie od tego, czy świecznik jest mocno rozbujany, czy tylko lekko się kiwa, jedno wahnięcie trwa zawsze tyle samo. Udowodnił to potem za pomocą prostego wahadełka i własnego pulsu. Współczesne podręczniki do fizyki, zgodnie z...

Przydatność 80% Zjawisko Dopplera

Efekt Dopplera to zmiana częstotliwości oraz długości fali zarejestrowana przez obserwatora, który porusza się względem źródła fali. Naukowe badanie efektu po raz pierwszy przeprowadził Christian Andreas Doppler w 1845 roku. Poprosił on grupę muzyków, aby wsiedli do pociągu i grali jeden ton. Słuchał go i zaobserwował, że dźwięk instrumentów staje się wyższy, kiedy...

Przydatność 90% Zjawisko mobbingu

Geneza pojęcia mobbingu Mobbing to słowo jest utworzone ze słowa "mob", co według słownika oznacza z ang. tłum, motłoch, napadać na kogoś, nachodzić, nagabywać, atakować. Słowo z łacińskiego "mobile vulgus" (zmienny tłum). Pojęcie użyte po raz pierwszy przez Dana Olweusa (w wersji norweskiej mobbning), obecnie używane częściej jako mobbing. W...

Przydatność 65% Zjawisko bezrobocia

Wszystko na temat zjawiska bezrobocia w załączniku :))

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji