Treść zadania

~Maja A

Hodowla Fasoli "Jaś"- doświadczenie z solą
DZIEŃ 1
Nasionka leżą na gazie dotykając wody.

Dzień 2
Nasiona fasoli zaczynają się marszczyć i pęcznieć. Na dwóch fasolkach widoczne jest pęknięcie białej skórki nasiona. Dolałam troszkę wody do szklanek, żeby fasolki były stale w wodzie, ponieważ woda wyparowuje.

Dzień 3
Skórki fasolek marszczą się coraz bardziej. U jednej fasoli widać jak nasionko zrzuca skórkę, pojawił się mały korzonek.

Dzień 4
Osłonki fasoli pękają nadal. Na niektórych pojawiły się czerwone kropki. Niektóre nasiona lekko się rozchylają, widać coraz większe korzonki, które przebijają gazę i zanurzają się w wodzie.

Dzień 5
Trzy fasolki nadal pęcznieją , marszczą się i pękają. U trzech fasolek korzeń się nadal wydłuża.

Dzień 6
Na białych skórkach pojawiają się kolejne czerwone plamki. Osłonka jednej fasolki zaczęła ciemnieć. Korzenie się wydłużyły, a niektóre zaczęły wypuszczać boczne korzonki. U jednej z fasolek można dostrzec zielony pęd łodyżki o długości około 2 mm.

Dzień 7
W kolejnej pękniętej fasolce można zauważyć malutki pęd. Jedna fasolka zciemniała i pojawiła się pleśń, wiec ją wyrzuciałam. Boczne korzonki są coraz dłuższe.

Dzień 8
Fasolki zrzucają białą skórkę. Pod spodem mają kolor jasnozielony. Pojawiają się kolejne pędy łodyżek.

Dzień 9
Na łodygach pojawiają się małe listki. Łodyżki mają do 2,5 cm. U jednej fasolki nie ma jeszcze pędu. Korzenie w szklance coraz bardziej się rozrastają.

Dzień 10
Łodygi się wydłużają. Najdłuższa ma około 4 cm. Listki są coraz większe i bardziej zielone ale jeszcze nie rozłożone. Nadal jedna fasolka nie ma pędu, jedynie korzenie, a od środka zaczęła przybierać kolor brązowy.

Dzień 11
Obydwie hodowle mają rozrośnięte liczne korzenie zanurzone w wodzie. Codziennie dolewam wodę, której ubywa. Przez dobę znacznie urosły i rozwinęły się listki na pędach.

Dzień 12
Pojawiają się kolejne listki na pędach. U jednej fasolki nadal nie ma pędu łodyżki .

Dzień 13

Łodyżki nadal się wydłużają. Mają około 7 cm. Pojawiają się nowe listki. Ostatnia fasolka w końcu się otworzyła i zaczęła wypuszczać pęd.

Dzień 14
Systematycznie dolewam wody do szklanek. Łodyżki nadal rosną i osiągnęły wysokość około 9 cm. Listki się powiększają. Nowy pęd, który pojawił się wczoraj ma około 0,5 cm.




Dzień 15

Rośliny w obydwu próbach osiągnęły wysokość około 14 cm. Mają ładnie rozwinięte liście, pojawiają się nowe listki. Od dnia dzisiejszego roślina na zielonym spodku stała się próbą kontrolną, a roślina na pomarańczowym spodku - próbą badaną. Po kilku godzinach po dodaniu soli do wody łodyżki i listki fasolki zaczęły opadać.

Dzień 16

W próbie kontrolnej łodygi nadal rosną. Maja około 16 cm. Pojawiają się nowe listki. Pęd ostatniej fasoli ma około 1,5 cm i zawiązek listka.

W próbie badanej liście rośliny stały się wiotkie i opadły, także łodyżki stały się wiotkie i nadal opadały.

Dzień 17

Roślinka w próbie kontrolnej ma ok. 18 cm i kilka dużych liści i dużo małych listków. Najmniejsza łodyżka ma ok. 2,5 cm i dwa małe listki

Roślina w próbie badanej więdnie. Liście całkowicie zwiotczały nie pojawiają się nowe listki. Łodyżki opadają.

Dzień 18/dzień 19
Roślina w próbie kontrolnej nadal rośnie. Ma wysokość ok. 21 cm. Najmniejsza łodyżka ma ok. 5 cm i kolejne małe listki.

W próbie badanej łodyżki opadły, największe liście więdną i usychają. Na ziarnach fasoli i widocznych korzonkach pojawiła się pleśń.

Dzień 20

Roślina w próbie badanej zwiędła. Ostatni kawałek łodyżki i małe listki zachowały jeszcze zielony kolor.

Fasolka w próbie kontrolnej osiągnęła wysokość ok. 25 cm. Ma liczne zielone rozłożyste liście , pojawiają się nowe listki. Roślina pobiera więcej wody więc codziennie dolewam świeżą wodę.

Dzień 21

Łodyżki i liście w próbie badanej zwiędły.

Fasola w próbie kontrolnej ma 28 cm i nadal pięknie rośnie.


WYNIK DOSWIADCZENIA

Przez 21 dni prowadziłam hodowlę fasolki „Jaś”. Hodowlę prowadziłam w dwóch szklankach po 3 ziarna fasoli w każdym. Zapewniłam hodowlom jednakowe warunki. Stały w słonecznym i ciepłym miejscu. Wykiełkowało 5 nasion z 6. Do 15 dnia obydwie rośliny kiełkowały i rosły w podobnym tempie i osiągnęły wysokość około 14 cm.
Po dodaniu soli do próby badanej roślina przestała rosnąć i wypuszczać nowe listki, zaczęła więdnąć i schnąć.
Po 21 dniach roślina próby kontrolnej była wysoka na 28 cm i posiadała liczne zielone zdrowe liście, natomiast roślina w próbie badanej była całkowicie zwiędnięta z usychającymi łodyżkami i listkami.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

Rozwiąż zadanie i zarób nawet 12 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 8 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 85% Hodowla poliploidalna.

Hodowla poliploidalna powstała jako metoda po zastosowaniu kolchicyny w 1937 roku. Przy pomocy tego środka mutagennego zaczęto otrzymywać rośliny poliploidalne. Początkowo sądzono, iż samo zdwojenie liczny chromosomów wystarczy, aby wyhodować nową odmianę. Jednak badanie liczby chromosomów zarówno roślin dzikich, jak i uprawnych ujawniło, że oprócz diploidów występuje...

Przydatność 80% Hodowla kaczek

Kaczka jest ptakiem znakomicie nadającym się do przydomowego chowu. W Polsce jest popularnym ptakiem domowym, utrzymywanym tak systemem ekstensywnym, jak i półintensywnym. Zalety kaczek: · duża żywotność, · odporność na niekorzystne warunki środowiskowe, · małe wymagania paszowe, · szybkie tempo przyrostu młodych kaczek, · znakomite walory kulinarne mięsa kaczego, ·...

Przydatność 50% Hodowla roślin

HODOWLA ROŚLIN jest to nauka o ulepszaniu dziedzicznych cech roślin uprawnych oraz działalność praktyczna zmierzająca do wytworzenia lepszych jakościowo odmian. W odróżnieniu od innych nauk o roślinach, zmierzających do zwiększenia plonów przez stworzenie odpowiednich warunków środowiska, hodowla roślin dąży do tego celu przez zmiany samych roślin i dostosowanie ich do...

Przydatność 60% Wielbłądy - hodowla i występowanie.

Geografia rolnictwa WIELBŁĄDY Wielbłąd należy do ssaków, rzędu parzystokopytnych, podrzędu przeżuwaczy; rodziny wielbłądowatych; w obrębie rodziny wielbłądowatych wyróżnia się 6 gatunków: baktriany (azjatyckie dwugarbne) – występują zarówno w stanie dzikim, jak i jako zwierzę hodowlane, dromadery (afrykańskie jednogarbne) – występują tylko jako...

Przydatność 80% Hodowla zwierząt futerkowych.

1. Wstęp Rozpoczynając rozważania dotyczące hodowli zwierząt...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji