Treść zadania

witu_17

Charakterystyka "Wiedźmina" - A. Sapkowskiego
Odwołaj się do trzech opowiadań tomu "Ostatnie życzenie"

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Andrzej Sapkowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia i zawodu handlowiec zagraniczny. Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie "Słowa Guru" w Fantastyce. Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie. Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (najczęściej nagradzany autor w historii nagrody). Jego książki zostały przetłumaczone na język czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski i słowacki. Na podstawie jego literatury powstały: komiks, film pełnometrażowy, serial telewizyjny oraz gra fabularna.
    Styl kreowany przez niewątpliwie najbardziej znanego polskiego autora fantasy jest dosyć specyficzny, nie wszystkim się on podoba. Większość zwolenników tego gatunku literatury jest wręcz zachwycona jego prozą.
    Literatura fantasy cechuje się oderwaniem od świata rzeczywistego, wyjątkowym czasem i miejscem akcji, fantastycznymi stworzeniami, magią oraz częstymi i dokładnie opisanymi scenami walki. Nie można zaprzeczyć, iż Sapkowski pisze fantasy, ale w jego twórczości można zauważyć pewne odchylenia od tych „formalnych” cech.
    Czas i miejsce akcji nie są możliwe do określenia, czyli jak w „książkowej regułce”, tak samo jak fantastyczne stworzenia oraz magia przedstawionego świata. Ale już oderwanie od świata rzeczywistego, oraz opisy scen walki różnią się znacznie.
    Sapkowski często nawiązuje do legend oraz historii naszego świata rzeczywistego, możemy odnaleźć „nasze” mądrości życiowe oraz przysłowia, można powiedzieć ich wytłumaczenie, genezę.
    -Może „Kraniec Świata”?
    -Banalne – parsknął poeta. – Nawet jeśli to faktycznie kraniec, trzeba to miejsce określić inaczej. Metaforycznie. Zakładam, że wiesz co to metafora, Geralt? Hm… Niech pomyślę… „Tam, gdzie…” Cholera. „Tam, gdzie…”
    -Dobranoc – powiedział diabeł.
    Jest to zakończenie opowiadania „Kraniec świata”. Można tu zauważyć to nawiązywanie do świata rzeczywistego, autor przedstawia nam powstanie naszego, „rzeczywistego” powiedzenia - „Tam gdzie diabeł mówi dobranoc”. Kolejną cechą, jaką możemy tu zauważyć jest, chciałoby się powiedzieć, docenianie intelektu czytelnika. Mam na myśli pomijanie zbędnych opisów i wyjaśnień, na które każdy może wpaść sam. Wielu podoba się to, że autor nie bierze przykładu z jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Henryka Sienkiewicza, a dokładnie chodzi mi o to, iż w książkach Sapkowskiego nie znajdziemy opisu jednego przedmiotu na całą stronę. „Ojciec” Wiedźmina się tego wystrzega, nie wprowadza także zbędnych opisów do dialogów, wszystkiego dowiadujemy się z wypowiedzi, nie jest wszystko komentowane, czytelnik przez to myśli i bardziej zagłębia się w i tak bardzo wciągające książki.
    Język w prozie Sapkowskiego jest prosty. Bez zbędnego „lania wody”, krótkie zdania wystarczająco przedstawiają akcje. Sceny walki nie są przesadnie rozpisane. I to kolejny dowód na indywidualność postaci Andrzeja Sapkowskiego.
    Kolejnym, można powiedzieć nawiązaniem do rzeczywistości, jest częste używanie wulgaryzmów w wypowiedziach bohaterów, jest to środek językowej charakterystyki postaci. Poprzez wprowadzanie wulgaryzmów autor wywołuje także efekt komiczny.
    -A jakeśmy przed nim zapasy kryć poczęli po sklepach i szopach na trzy spusty zamknionych, to on wściekł się, panie, ryczał, beczał, „uk-uk” wołał, a kiedy on „uk-uk”, tedy lepiej nogi za pas. Groził, że…
    -…dupczył będzie – wtrącił Jaskier z rubasznym uśmiechem.
    - To też – przytaknął Pokrzywka. – A i o czerwonym kurze napomknął.

    Przytoczony fragment nie tylko potwierdza to, ale także obrazuje kolejne nawiązanie do rzeczywistości – wieśniacy używają typowej dla nich gwary. Zauważmy także to, iż Sapkowski nie opisał, że Pokrzywka był przestraszony, ze stylu jego wypowiedzi można było to zauważyć.
    Nawiązanie do rzeczywistości ukazuje także, wprowadzanie takich instytucji jak np. kantory, a co za tym idzie wielu rodzajów monet ich przeliczników oraz wartości – niczym w świecie rzeczywistym.
    Podsumowując twórczość fantasy Sapkowskiego charakteryzuje się, oprócz typowej dla tego gatunku wartkiej akcji dziejącej się w wyimaginowanym świecie zaludnionym przez ludzi, elfy, krasnoludy itp., swoistym barwnym językiem oraz rodzajem żartobliwej gry z czytelnikiem, polegającej na setkach odniesień do światowego kanonu powieści fantasy (Conana, Tolkiena, Diuny itp.), a także odniesień do polskiej literatury klasycznej (zwłaszcza Sienkiewicza i Słowackiego) oraz tradycyjnych legend germańskich, celtyckich i słowiańskich. Jednak pod płaszczykiem żartu i wartkiej akcji ukrywa się często głębsza refleksja. Moim zdaniem proza Sapkowskiego jest na swój sposób niepowtarzalna i wyjątkowa. Potrafi wciągnąć czytelnika w ten magiczny świat, a jednocześnie nawiązać do rzeczywistego.

Rozwiązania

Podobne zadania

asiajozwiak charakterystyka porównawcza izabeli łeckiej i jagny Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: asiajozwiak 20.4.2010 (17:00)
pepik535 Charakterystyka Króla Edypa!!!na jutro Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: pepik535 22.4.2010 (21:36)
jola1254 charakterystyka Makbeta Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: jola1254 29.4.2010 (15:16)
Marlena17340 Prosze pomozcie mi: Charakterystyka porownawcza Kmicica i Wołodyjowskiego...... Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Marlena17340 29.4.2010 (21:09)
kasiolinek Charakterystyka oraz porównanie Makbeta i Edypa Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasiolinek 5.5.2010 (17:34)

Podobne materiały

Przydatność 50% Charakterystyka

Żona modna pochodziła z miasta. Była osobą rozpieszczoną i uwielbiającą wygody, to dla niej Piotr musiał ściągnąć karetę na resorach z zagranic. Równie duże miała wymagania w stosunku służby. Ona uważała, że do usługiwania trzeba ludzie wielu, praktycznie do każdej rzeczy (czynności) kogoś innego np. od wypieków - cukiernika, od robienia pasztetów - pasztetnika itp....

Przydatność 70% Charakterystyka Antygony.

Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. „ Antygona ” jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek. Pochować brata, który został ogłoszony zdrajcą, czy też usłuchać rozkazu...

Przydatność 75% Charakterystyka Sofoklesa

Sofokles - urodził się w 469 roku p.n.e., był greckim poetą, tragikiem, był drugi w porządku chronologicznym z wielkiej trójki tragików greckich (Ajschylos, Eurypides). Sofokles urodził się w Kolonos pod Atenami, jako syn płatnerza Sofilosa. W 480 roku p.n.e. podczas uroczystości dziękczynnych z okazji zwycięstwa Aten nad Persami pod Salaminą miał jako szesnastoletni chłopiec...

Przydatność 60% Charakterystyka średniowiecza.

Nazwa epoki została ustalona po jej zakończeniu. Średniowiecze oceniano jako epokę ciemnoty i zacofania aż do XIX wieku. Zaczęto je rehabilitować na przełomie XIX i XX wieku. Dziś mówimy, że kładło ono podwaliny następnych epok. Ramy czasowe. Średniowiecze trwa w Europie od IV/V w. do XV w. Początek: 313 r. - zgoda Konstantyna Wielkiego na wyznawanie chrześcijaństwa...

Przydatność 65% Charakterystyka Rolanda.

Roland – siostrzeniec Karola Wielkiego, uczestnik wyprawy w 778r. do Hiszpanii przeciwko Arabom, dowódca tylnej straży armii. Posiadał lśniącą zbroję, hełm ozdobiony kamieniami i pokryty złotem. Miał miecz Durendal, w rękojeści którego znajdowały się relikwie. Roland to wzorzec osobowy – średniowieczny, nieskazitelny rycerz, którego dewizą życiową są słowa:...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji