Treść zadania

sama

Proszę wyjaśnij dlaczego ciężar to nie zawsze siła grawitacji???

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    To jest kwestia definicji słowa "ciężar".
    Jeśli jest to siła, którą mierzymy dynamometrem - na ile rozciągnie się sprężyna, gdy zawiesimy na niej "ciężar" to dobrym przykładem jest nieważkość w orbitującej stacji kosmicznej.
    Tam dynamometr pokaże ZERO ciężaru, a przecież nie zniknęła ani masa, ani siła grawitacji, tylko ta siła jest równoważona przez siłę odśrodkową, wynikającą z ruchu stacji po okręgu.
    Bardziej "ziemski" przykład: wystarczy dynamometr podciągnąć gwałtownie w górę, a przez chwilę wskaże on większą wartość "ciężaru" (tu siła grawitacji sumuje się z siłą bezwładności). Na karuzeli też więcej ważysz, bo siła grawitacji sumuje się (wektorowo) z siłą odśrodkową.

    Usatysfakcjonowana ?

    Pozdro - Antek

    • Tak nawet bardzo - dziękuję :))

Rozwiązania

Podobne zadania

abaran34 wyjaśnij dlaczego żelazny okręt nie tonie Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: abaran34 5.4.2010 (14:04)
Marta1712 Dlaczego wiatr wiejący w kierunku poziomym zrywa dachy unosząc je w kierunku Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Marta1712 26.4.2010 (14:18)
sunlitek Wyjasnij dlaczego zawodnicy formuły 1 muszą zmieniac opony podczas wyscigu? Przedmiot: Fizyka / Liceum 3 rozwiązania autor: sunlitek 13.5.2010 (17:31)
ko2 oblicz wartość siły grawitacji która działa między dwoma studentami Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ko2 2.10.2010 (21:53)
iwona1234 oblicz wartość siły grawitacji z jaką ziemia przyciąga księżyc Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: iwona1234 21.10.2010 (19:57)

Podobne materiały

Przydatność 50% Potęga grawitacji

Jedną z największych tajemnic cywilizacji ludzkiej zawsze stanowiła grawitacja. Zjawisko które w fizyce nigdy do końca nie zostało wyjaśnione. Grawitacja występuje prawie wszędzie ale pod różnymi formami : w jaskini gdzie przyciąganie ziemskie jest mniejsze niż na powierzchni, w wodzie gdzie na każde ciało działo siła wyporu skierowana pionowo do góry równa ciężarowi...

Przydatność 80% Opisz i omów prawo Coulomba (porównaj prawo Coulomba z prawem grawitacji).

Prawo Coulomba określa wartość siły elektrostatycznej działającej między dwoma ładunkami. Głosi, że siła wzajemnego oddziaływania dwóch naładowanych cząstek jest wprost proporcjonalna do iloczynu wartości tych ładunków i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi. Jest to podstawowe prawo elektrostatyki. Prawo to można przedstawić za pomocą wzoru: w...

Przydatność 50% Znaczenie prawa powszechnej grawitacji dla ruchu ciał w polu grawitacyjnym ziemi i układzie słonecznym

w załączniku praca moze nie calkiem naukowa ale dla potrzebujacych wystarczy

Przydatność 100% Rozumienie grawitacji w ujęciu ogólnej teorii względności A. Einsteina (bez użycia matematycznych procedur)

Newtonowska (klasyczna) teoria grawitacji jest pod wieloma względami bardzo prosta ? po prostu każdą masę otacza niewidzialne pole grawitacyjne, które jest polem zachowawczym o charakterze potencjalnym. Tłumaczy to wzajemne oddziaływanie mas, jest jednak wielkim uproszczeniem ? bowiem bez odpowiedzi pozostaje najważniejsze pytanie ? skąd właściwie bierze się siła, z jaką masy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji