Treść zadania

tomaszomania

Zaczęłam ostatnio na chemii miareczkowanie, nauczycielka przyniosła tylko jakis statyw z biuretą, 3 kolby, zasadę sodową i powiedziała, żeby pipetą odmierzyć po 3 razy 20 cm3 NaOH do każdej kolby i wlać po 2 -3 krople orańzu metylowego i powoli spuszczać to, tylko nie wiem w którym miejscu odczytuje się te wartości i czy możliwe jest , żeby pipeta była uszkodzona, bo wydaje mi się, że nie odmierzyłam 20 tylko mniej , chyba , że źle to zrobiłam, bo wcześniej tylko używaliśmy takich "gruszek" do tego ,a a Pani nie chce nic pokazać, ani wytłumaczyć tylko krzyczyi w tych trzech kolbach ponoć miało wyjść takie pomarańczowo-czerwone zabarwienie a mi w jednej wyszło malinowe jak w zasadzie, może kolba była brudna, albo nie wiem. W każdym razie napisała potem na tablicy takie dwa równania:
[ H]+ = w liczniku VoCK-VCZ , w mianowniku VO+ V
i drugie [ OH-] = w liczniku-> VzCz- VKCK i potem w mianowniku Vz+ Vk
zapisała , że było miareczkowanie HCl zasadą sodową, że stężenie kwasu wynosi 0,1, a nie ma podanego V kwasu, V zasady wynosi 0,108mol/dm3
Zadanie:
Mamy policzyć jakie będą współrzędne punktu x i y dla Vk równego 4cm, 8, 12, 16, 20, 21,5 i dla 22 cm3( i zamienić je na dm3)
w każdym przypadku Vz wynosi 20cm3, Ck -> 0,1 a Cz =0,108 mol/dm3, chyba z tego wzoru na stężenie jonów OH- , a potem te same punkty tylko z tego drugiego wzoru na stężenie jonów H+ i potem narysować wykres do tego, jak on powinien wyglądać na bloku milimetrowym?
Bardzo proszę o pomoc, napisanie po kolei co robić i o narysowanie na koniec tego wykresu.
Z góry dziękuję za pomoc.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 3 0

    Po pierwsze : jeżeli do kolby daje się NaOH to wtedy w biurecie jest roztwór HCl i jest to miareczkowanie zasady sodowej roztworem kwasu solnego - a nie odwrotnie jak napisałaś.

    Biureta do każdego miareczkowania powinna być uzupełniona ( 0 do góry)- jeżeli naleje się za dużo to trzeba delikatnie spuścić nadmiar i go odrzucić (wylać).

    Nie wiem jakie macie pipety. Jeżeli takie ze zbiorniczkiem - to są tylko na 20cm^3 i maja kreskę ,do której trzeba nabrać roztworu . Trzeba to robić dokładnie ! Jeżeli pipety są bez gruszki to trzeba roztwór wciągać ustnie,oczywiście bardzo delikatnie żeby się nie napić. Gruszki stosuje się przy stężonych roztworach,a te takie nie są. Jak napełni się zbiorniczek to potem trzeba bardzo uważać,bo łatwo się wciąga.
    Najlepiej to chwilę poćwiczyć na wodzie - wciągnąć trochę ponad kreskę i trzymając palec wskazujący na otworze (górnym) spuścić do kreski (dolny menisk).
    Jeżeli pipeta jest z podziałką to wciągać do 20 cm^3.

    Wykonanie ćwiczenia :
    1.Biuretę napełnić mianowanym roztworem HCl
    2.Odmierzyć pipetą 20cm^3 roztworu NaOH , przenieść ten roztwór do kolbki i dodać 2-3 kropli oranżu metylowego
    Wykonuje się 3 miareczkowania,aby zmniejszyć błąd - można brać średni wynik...albo odrzucić bardzo odbiegający...
    3.Miareczkować kwasem solnym roztwór NaOH do zmiany zabarwienia z żółtego na pomarańczowe od jednej kropli HCl
    4.Odczytać na skali biurety ilość zużytego do miareczkowania roztworu HCl ( i obliczyć stężenie molowe roztworu NaOH - tak powinno być wg mnie)

    Dane:

    V_{z}=20cm^{3}=0,02dm^{3}

    V_{k} = odczyt \ z \ biurety

    C_{k}=0,1mol/dm^{3}

    ponieważ ilość grup wodorotlenowych (NaOH) i jonów wodorowych (HCl) jest taka sama

    C_{z}=\frac {C_{k}\cdot V_{k}} {V_{z}}

    i tutaj powinnaś otrzymać wynik 0,108 mol.dm^3

    Przeliczyłam to w drugą stronę i wyszło,że powinnaś zużywać 21,6 cm^3 HCl do miareczkowania.

    Oczywiście masz błąd ,że V zasady wynosi 0,108 mol.dm^3 !!!

    V zasady = 20cm^3 (tyle pobierałaś do kolbki) , a w mol/dm^3 wyrażamy stężenie.

Rozwiązania

Podobne zadania

martaj282 praca kontrolna na temat korozja, ale nie tylko metali prosze Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: martaj282 15.11.2010 (23:59)
panteraq Podstawy Chemii - Liceum - Studia PILNE! Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: panteraq 20.1.2011 (18:23)
Sailor_Moon Zadania z chemii Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: Sailor_Moon 29.2.2012 (16:17)
Sailor_Moon Tylko piszcie tak żebym zrozumiała, czyli wszystko od początku i z Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: Sailor_Moon 2.3.2012 (22:01)
Sailor_Moon Zadania z chemII Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: Sailor_Moon 26.3.2012 (19:34)

Podobne materiały

Przydatność 65% Ulubiona nauczycielka mojej mamy

Ulubioną nauczycielką mojej mamy była pani Maria Kwiatkowska. Polonistka, ucząca w morąskim liceum. Pani Profesor to mężatka, mająca własną rodzinę, jednak wydawało się jakby całym jej życiem była szkoła i nauczanie. Miała rubinowe, krótkie włosy i niebieskie oczy. Doskonale znała się na modzie. Czytała pisma i przywoziła ubrania z dalekich podróży. Wybierała...

Przydatność 60% Ostatnio przeczytana książka

streszczenie I tomu książki pt. "Rekrut"

Przydatność 50% Wpływ Chemii Na Człowieka

Wpływ Chemii na człowieka Farby poliuretanowe - produkowane są na bazie żywic poliuretanowych. Mogą być jedno- lub dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe utwardzają się pod wpływem wilgoci z powietrza, dwuskładnikowe wymagają dodania utwardzacza. Stosuje się je do malowania powierzchni drewnianych (przede wszystkim podłóg), metalowych, z tworzyw sztucznych. Dają powłoki bardzo...

Przydatność 75% Zanieczyszczenia wg Chemii

ZANIECZSZCZENIA WÓD ŚRÓDLĄDOWYCH Często zanieczyszczona woda na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od wody czystej.Czynniki,które ją zanieczyściły , najczęściej są bowiem tak rozcięczone , że niewidoczne są gołym okiem....

Przydatność 100% Referat z chemii - nikotynizm

Nie bawmy się w podawanie informacji, które są wszystkim znane, typu choroby. Nie bawmy się w rozpisywanie pierwiastkowe tylko trafiajmy do ludzi:) O szkodliwości palenia mówi się głośno, lecz mimo to liczba palaczy wciąż pnie się w górę. Ludzie sięgają po papierosy z nerwów, ciekawości, chęci przypodobania się i innych, osobistych przyczyn. Wiele osób zadaje sobie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji