Treść zadania

Dziadzia

Potrzebuje jak w temacie: opisu poszczególnych władz(uchwałodawczej,wykonawczej i sądowniczej) jak najkrócej.Najlepiej od myślników.Prosiłbym o szybką odpowiedź bo mam to na jutro.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ustawodawcza
    - ustanawianie nowych ustaw, reform
    - organ - sejm i senat

    Wykonawcza
    - wprowadzanie "w życie" reform i ustaw ustanowionych przez władzę ustaw.
    - organ - prezydent

    Sądownicza
    - procesy sądowe, karanie obywateli za złamanie prawa
    - organ - sądy i trybunały

Rozwiązania

  • userphoto

    władza ustawodawcza

    Władza ustawodawcza, uchwałodawcza (prawodawcza, legislatywa) stanowi, obok władzy wykonawczej i sądowniczej, jeden z trzech filarów nowoczesnego, demokratycznego państwa. Jej zasadniczą rolą jest ustanawianie obowiązującego prawa.

    Na poziomie krajowym rolę tę spełnia parlament, który jest jedynym organem upoważnionym do tworzenia najwyższych aktów prawnych – ustaw, na podstawie których ustala się inne akty prawne.

    Ze względu na przekazanie wielu kompetencji (uprawnień) samorządom terytorialnym – wspólnotom mieszkańców, którzy mogą dzięki temu sami decydować o lokalnych sprawach, konieczne są także organy stanowiące (uchwałodawcze) na poziomie lokalnym. Ich rolą jest stanowienie lokalnego prawa (na przykład podatki i opłaty lokalne, plany zagospodarowania przestrzennego), a także uchwalanie budżetu jednostki samorządu terytorialnego, dysponowanie majątkiem, zaciąganie wieloletnich zobowiązań, uchwalanie lokalnych i regionalnych programów i strategii. Organy uchwałodawcze to np. rada gminy, rada miasta, rada powiatu, sejmik wojewódzki.


    władza wykonawcza

    Władza wykonawcza (egzekutywa) - to działalność polegająca na wykonywaniu zadań państwowych mających na celu realizację dobra ogółu (społeczeństwa).[1]

    Egzekutywa jest władzą bezpośrednio zarządzającą sprawami państwa. Wprowadza ona prawa i obowiązki obywateli w życie, jeśli zgodne są one z konstytucją.

    Jest ona jedną z władz określonych w koncepcji trójpodziału władzy. W myśl tej zasady władza ustawodawcza, sądownicza oraz wykonawcza są od siebie zupełnie niezależne, co wyklucza w założeniu alienację władzy oraz despotyzm i autorytaryzm którejkolwiek z nich.


    wladza sądownicza

    Władza sądownicza (judykatywa) - w koncepcji trójpodziału władz jedna z podstawowych władz (obok władzy ustawodawczej i wykonawczej, obejmująca rozsądzający spory system organów sądowych w określonym państwie.

    Według Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z roku 1997 władzę sądowniczą sprawują sądy i trybunały. Konstytucja gwarantuje ich odrębność i niezależność od innych władz.

    Należy natomiast wyróżnić wymiar sprawiedliwości, który sprawują sądy:

    * Sąd Najwyższy,
    * sądy powszechne,
    * sądy administracyjne
    * oraz sądy wojskowe.

Podobne zadania

iziorek43 scharakteryzuj władze ustawodawcza,sądowniczą i wykonawcza.podaj przykład Przedmiot: WOS / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: iziorek43 4.5.2010 (16:29)
adam2210 Władza wykonawcza w Polsce. Przedmiot: WOS / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: adam2210 18.3.2011 (00:17)

Podobne materiały

Przydatność 50% Władza wykonawcza

Organami władzy wykonawczej w Polsce są: -prezydent -rząd ; ustawodawczej –sejm –senat ; FUNKCJE PREZYDENTA reprezentuje państwo na zewnątrz , przyjmuje akredytacje przedstawicieli innych państw w Polsce ,mianuje ambasadorów , jest zwierzchnikiem sił zbrojnych , zarządza wybory do parlamentu (sejmu i senatu) , powołuje premiera , zatwierdza i wspólpracuje z Radę Ministrów...

Przydatność 55% Władza wykonawcza

Prezydent RP Organami państwa w zakresie władzy wykonawczej są Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów. Zgodnie przeto z przyjętą powszechnie zasada systemów parlamentarnych, egzekutywa w naszym kraju została podzielona pomiędzy dwie podstawowe instytucje ustrojowe. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pochodzi z wyborów powszechnych, może więc powoływać się na...

Przydatność 65% Władza wykonawcza.

Organizacja władzy wykonawczej konstytucja RP wart. 10 ust. 2 określa, iż "władzę wykonawczą sprawu?je Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów". Tym samym w Polsce istnieje dualistyczny model ustrojowy władzy wykonawczej (egze?kutywy). Stwarza on różne możliwości kształtowania stosunków między prezydentem a rządem. W Polsce przyjęto, ze Rada Ministrów...

Przydatność 70% Władza ustawodawcza i wykonawcza

WŁADZA WYKONAWCZA: Skład: · Prezydent · Rząd NAJWAŻNIEJSZE KOMPETENCJE PREZYDENTA: 1. Uprawnienia głowy państwa - reprezentowanie państwa na zewnątrz - mianowanie ambasadorów Polski i przyjmowanie nowo mianowanych ambasadorów innych państw w Polsce - ratyfikowanie umów międzynarodowych - nadawanie odznaczeń - nadanie obywatelstwa polskiego 2. Funkcje wykonawcze -...

Przydatność 55% Władza wykonawcza, ustawodawcza, sądownicza.

Konstytucja określa charakter ustroju państwowego. Ukazuje sposób zorganizowania i działania głównych organów państwa. Definiuje status prawny obywateli i sposób ich wpływania na politykę państwa. Jest podstawowym aktem regulującym funkcjonowanie wspólnoty obywatelskiej zorganizowanej w państwo. Preambuła- uroczysty wsęp powołujący się na polskie tradycje historyczne oraz...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji