Treść zadania

beipone

7. Bęben pralki wykonuje 1000 obrotów na minutę.
a) Oblicz okres i czestotliwosć bębna (wyraz ją w hercach)
b) Jaka siła dosrodkowa musi działać na półtorakilogramowy sweter, jesli srednica bębna to około 40 cm? Jaka sila odgrywa tu rolę sily dosrodkowej?
c) Na czym polega odwirowywanie wody? Wskazówka : w bębnie są małe otworki. Wyjaśnij, dlaczego kropelki wody uciekają z bębna.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • antekL1

    a)
    Częstotliwość f jest odwrotnością okresu obrotu T.
    Aby częstotliwość była w hercach to okres obrotu musi być w sekundach.
    Skoro przez minutę ( = 60 sekund) bęben wykonuje 1000 obrotów,
    to 1 obrót trwa:

    T = 60 / 1000 = 0,06 s

    f = 1 / T = 1 / 0,06 = około 16,7 Hz

    b)
    Policzymy siłę F ze wzoru:
    F = 4\pi^2 f^2 m r

    gdzie: f - częstotliwość policzona powyżej ; r - promień bębna, m - masa
    Tutaj r = 0,2 m (połowa średnicy, wyrażona w metrach. oraz m = 1,5 kg.

    Wymiar wyniku: (1/s^2) * kg * m = N (niuton). Wstawiamy dane:

    F = 4\pi^2\cdot (1000/60) \cdot 1{,}5 \cdot 0{,}2 \,\approx\, 3290\,\mbox{N}

    Rolę siły dośrodkowej gra siła sprężystości ścianek bębna - bęben nie chce się zdeformować, więc naciska na sweter siłą skierowaną do środka bębna. Gdyby nie było tych ścianek to sweter odleciałby po prostej stycznej do okręgu po którym wiruje.

    c)
    No właśnie - jak kropelka wody, chcąca "uciec" po prostej z bębna trafi na otworek to tej siły sprężystości nie będzie i kropla się wydostanie poza bęben. Wcale nie będzie sikać prostopadle, ale stycznie do ścianek bębna, potem grawitacja sprawi, że woda spłynie na dno pralki, a tam już inny silniczek ją zassie i wygoni na zewnątrz.

Podobne zadania

malgos17 Oblicz pracę jaką wykona dźwig budowlany, który podnosi cegły o masie 1000 Przedmiot: Fizyka / Liceum 2 rozwiązania autor: malgos17 28.3.2010 (11:59)
Sandi8888 Oblicz Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Sandi8888 5.4.2010 (09:25)
Sandi8888 Oblicz wzgledny wspolczynnik zalamania fali tlenu wzgledem powietrza,predkosc Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Sandi8888 5.4.2010 (09:27)
anetusia Fizyka Oblicz temperature gazu,wiedzac ze srednia energia kinetyczna jego Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: anetusia 13.4.2010 (14:36)
cobrastyle20 oblicz jaką siłą wyciskane jest lekarstwo z igły strzykawki lekarskiej Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: cobrastyle20 16.4.2010 (15:17)

Podobne materiały

Przydatność 65% Pralki automatyczne

1. Pralki automatyczne Pralki automatyczne należą dziś do standardowego wyposażenia gospodarstw domowych. Dlatego warto się przyjrzeć, na jakiej zasadzie funkcjonują i co sprawia, że można je napełnić brudnymi ubraniami, zostawić i po pewnym czasie wyjąć ubrania uprane i tylko lekko wilgotne....

Przydatność 65% Minutes of meeting

STAFF MEETING Minutes of the meeting held on Friday, 28 October at 8.45 am in canteen. PRESENT: Lisa – Manager Marta – Secretary Joanna – Staff Clodagh – Staff Agnieszka – Staff Kate – Staff Tom – Staff Lucy – Staff Julie – Staff Apologies: Sabina, Debbie, Mark MINUTES OF PREVIOUS MEETING: The minutes of the meeting on Friday, 21 October were read,...

Przydatność 50% Schemat budowy pralki automatycznej

Schemat budowy pralki automatycznej Zarówno zbiornik pralki jak i bęben mają z przodu otwór, służący do ładowania i wyjmowania bielizny. Aby woda ze zbiornika nie wylewała się podczas prania, stosuje się gumowy rękaw, łączący krawędź zbiornika z obudową pralki. Ponieważ zbiornik podczas prania i odwirowywania porusza się względem obudowy, rękaw ma budowę harmonijkową,...

Przydatność 65% Oblicze Ojczyzny

(praca z 1 klasy gima) słowa w wierszu "*** (oblicze ojczyzny)" Tadeusza Różewicza "na początku ojczyzna jest blisko, na wyciągnięcie ręki" oznaczają, że gdy jesteśmy jeszcze mali ojczyzna to rodzice, koledzy i koleżanki, to nasz dom, nasze podwórko. ważniejsze jest wtedy dla nas to, że koleżance zaginął kot, a nie że wielu ludzi nie ma pracy i nie ma za co wyżywić...

Przydatność 60% Zbadaj doświadczalnie czas trwania 20-stu wahnięć zbudowanego przez siebie wahadła. Oblicz okres wahań i częstotliwość. Z wykonanego doświadczenia sporządz sprawozdanie.

POMOCE : *nitka *linijka *ciężarek (50g) *stoper PRZEBIEG DOŚWIADCZENIA: Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam było zmierzenie linijką długości nitki. Kolejnie umocowałam na jednym z jej końców ciężarek oraz zmieniłyśmy położenie końcówki wahadła ok. 45stopni. Następnie wprowadziłam wahadło w ruch i stoperem odmierzyłam czas 20-stu pełnych wahnięć.. Końcową...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji