Treść zadania

Fafikxd

Rodzaje korzeni i ich budowa , Pilne ! .

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    korzeń kurczliwy, bot. typ korzeni przybyszowych (korzeń); tworzony na cebulach lub pędach na (przy) powierzchni ziemi, które w części distalnej (odległej od nasady) zakotwiczają się w podłożu, a w części proksymalnej (przedniej) ich pierwotna budowa ulega takim przemianom, że część ta kurczy się, powodując zagłębienie się pędu.

    korzeń szkarpowy, bot. deskowate korzenie przybyszowe, wspierające pnie niektórych gat. wysokich drzew tropikalnych, np. kanarecznika.

    korzeń sarsaparyli, Radix sarsaparillae, bot. surowiec farm. otrzymywany z korzeni smilaksu, zawierający saponiny steroidowe, używany niegdyś jako środek leczący kiłę.

Rozwiązania

  • userphoto

    Korzenie oddechowe (pneumatofory)
    Wyrastające pionowo w górę odgałęzienia korzeni podziemnych równoległych do powierzchni gruntu. Mogą osiągać wysokość nawet do półtora metra nad powierzchnię gruntu. Posiadają one dobrze rozwinięty miękisz powietrzny (aerenchymę), którego cechą charakterystyczną jest silny rozwój przestworów komórkowych tworzących ciągły system kanałów powietrznych umożliwiających dostarczenie do komórek tlenu i dwutlenku węgla niezbędnego do procesów oddychania i asymilacji. Korzenie oddechowe występują u niektórych roślin klimatu ciepłego rosnących na terenach bagnistych, gdzie jest mało tlenu, ponieważ słabo rozpuszcza się on w wodzie. Spotykane np. u cypryśnika błotnego i namorzynów.
    Korzenie podporowe
    Stabilizują roślinę rosnącą na grząskim podłożu. Są to korzenie przybyszowe ukośnie wrastające w ziemię, wyrastające z łodygi z różnych wysokości nad ziemią. Występują najczęściej u drzew i krzewów rosnących na terenach podmokłych, zwłaszcza w tropikalnych lasach deszczowych i namorzynach. Ich szczególną formą są korzenie szkarpowe spłaszczone bocznie (w naszej florze takie korzenie wykształca wiąz szypułkowy rosnący na siedliskach łęgowych). Korzenie podporowe wyrastają także w dolnych węzłach wysokich roślin zielnych (np. kukurydzy, niecierpka gruczołowatego).
    Korzenie spichrzowe (bulwy korzeniowe)
    Pełnią funkcję organów magazynujących substancje pokarmowe. Są grube i mięsiste – charakteryzują się silnie rozrośniętym miękiszem spichrzowym w korzeniu głównym lub w korzeniach przybyszowych. Są często mylone z bulwami pędowymi (zwłaszcza powstającymi na podziemnych rozłogach, jak u ziemniaka i słonecznika bulwiastego) oraz z bulwami hypokotylowymi. W tym drugim wypadku pełniący funkcje spichrzowe hipokotyl często łączy się ze spichrzowym korzeniem (np. u marchwi zasadniczą część organu spichrzowego stanowi korzeń). Właściwe bulwy korzeniowe obecne są np. u dalii, kliwii, jaskrów, ziarnopłonu wiosennego.
    Korzenie czepne
    Korzenie przybyszowe wyrastające z łodygi pnączy i ułatwiające wspinanie się ku górze. Obecne są np. u bluszczu pospolitego.
    Ssawki (haustoria)
    Korzenie wykształcane przez rośliny pasożytnicze i półpasożyty. Rośliny te pobierają przez nie od roślin żywicielskich wodę z solami mineralnymi (półpasożyty takie jak np. jemioła), ewentualnie także asymilaty (pasożyty takie jak np. zaraza żółta, kanianka, łuskiewnik).
    Korzenie asymilacyjne
    Korzenie przybyszowe, które przyjęły funkcję organów asymilacyjnych. Są one taśmowate lub płatowate. Najczęściej spotykane u epifitów (form wykorzystujących inne rośliny jako podłoże), np. u przedstawicieli storczykowatych.
    Korzenie kurczliwe
    Skracają one swoją długość poprzez zmianę turgoru, co powoduje zagłębianie rośliny w podłożu. Obecne są np. u kokoryczy.
    Korzenie powietrzne
    Spotykane głównie u epifitów w dżungli tropikalnej. Służą do pobierania pary wodnej z atmosfery. Są pokryte welamenem – tkanką wspomagającą gromadzenie wody. Spotykane u wielu przedstawicieli storczykowatych. Korzenie powietrzne niektórych drzew po zetknięciu się z glebą pełnią funkcje podporowe np. u figowców.
    Korzenie hydrofitów
    Odgrywają rolę mocującą w przypadku roślin zakorzenionych, z reguły są krótsze i słabiej rozgałęzione, niż u roślin lądowych. Często pozbawione są włośników, a czapeczki korzeniowe są wydłużone i tworząc tzw. kieszenie korzeni[3].

Podobne zadania

anika619 jakie sa rodzaje skal Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 6 rozwiązań autor: anika619 23.9.2010 (15:26)
hsm97 rodzaje opadów Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: hsm97 12.10.2010 (19:27)
jua88 mam takie zadanie wypisz w dostępnych źródłach rodzaje opadów i osadów Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: jua88 19.10.2010 (17:44)
artur123 Jaką rolę pełnią rodzaje piór? Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: artur123 9.12.2010 (15:31)
Oleczka2901 rodzaje korzeni Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Oleczka2901 28.12.2010 (18:10)

Podobne materiały

Przydatność 60% Korzenie kapitalizmu

Korzenie kapitalizmu 1. Średniowieczne miasta  Rady miasta, w których zasiadali najbogatsi kupcy – przedstawiciele patrycjatu  Pospólstwo – drobni kupcy, rzemieślnicy, wnosili opłaty do kasy miasta  Plebs – najubożsi, nie mieli żadnego udziału w sprawowaniu władzy  Cechy – organizacje mające bronić rzemieślniczych interesów,...

Przydatność 80% Modyfikacja korzeni

*KORZENIE SPICHRZOWE np u buraka i rzodkiewki. Magazynują one substancje odżywcze *KORZENIE KURCZLIWE np u storczyków. Mogą one sie skracać i wciągać roślinę głebiej w glebę. *KORZENIE PODPOROWE np u pandana. Ich funkcją jest dodatkowe umacnianie rośliny w podłożu. Rosną częściowo w powietrzu i częsciowo w glebie, *KORZENIE CZEPNE: występują u pnączy. Dzięki tym...

Przydatność 55% Korzenie kultury europejskiej - Antyk i Biblia

Twierdzenie zawarte w temacie, że Antyk i Biblia to korzenie kultury europejskiej w moim odczuciu jest niezaprzeczalną prawdą gdyż znajduje swoje uzasadnienie w historii świata. Słownikowe definicje terminu kultura zgodnie określają, że kulturę tworzy człowiek. Autorzy w swoich komentarzach koncentrują się nad jego zachowaniami, nad normami tych zachowań oraz nad dorobkiem...

Przydatność 55% Korzenie i źródła idei wspólnej Europy.

Idea Europy jest stara, tak bardzo, że nawet jej nazwa pochodzi od postaci z greckiej mitologii. Wraz z upadkiem Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego w 476 roku powstała myśl by Europa na powrót była zjednoczona. Dlatego Karol Wielki w konsekwencji wzmacniania Imperium Frankońskiego doprowadził do restytucji Cesarstwa Rzymskiego (Restitutio Imperii Romanum). Po jego śmierci, w 962 roku...

Przydatność 50% Jak rozumiesz słowa, że antyk i Biblia to korzenie kultury europejskiej?

Zaznajamiając się z wieloma dziełami na przełomie wszystkich epok literackich, możemy zapoznać się z głównymi bohaterami tych utworów a również z bohaterami drugo- bądź trzecioplanowymi. Nie jednego z nich spotyka wiele różnorodnych sytuacji oraz wydarzeń. Niejednokrotnie są to sytuacje trudne lub bardzo dla nich przykre. Muszą się oni zmagać z wieloma trudnościami,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji