Treść zadania

ola1995

wymień współczesne występujące przyczyny konfliktów zbrojnych

napisz informacje na temat dowolnego konfliktu zbrojnego który miał miejsce w II poł. XX w lub w I poł. XXI w

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Konflikty zbrojne:
    - na tle etnicznym
    - na tle religijnym
    - na tle rasowym
    - o terytorium
    - o podłożu politycznym


    Wojna chińsko-wietnamska, zwana również III wojną indochińską[1] – krótkotrwały konflikt zbrojny o charakterze lokalnym pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Socjalistyczną Republiką Wietnamu, który miał miejsce w 1979.

    Stosunki pomiędzy tymi krajami zawsze były napięte[2] – wpływała na to rywalizacja o prymat w regionie, nieregulowane kwestie graniczne, zaś w okresie zimnej wojny globalna polityka i rywalizacja mocarstw światowych.

    Działania zbrojne rozpoczęte przez Chiny były odpowiedzią na incydenty w spornej strefie granicznej oraz inwazję i okupację Kambodży (wojna kambodżańsko-wietnamska), która położyła kres dyktaturze Czerwonych Khmerów popieranej przez Chińczyków[3]. Znaczenie miały również motywy geopolityczne – rywalizacja z ZSRR o wpływy w tym regionie świata[4], chęć wykazania, że jest on tylko "papierowym niedźwiedziem polarnym"[5], niezdolnym do realnej sojuszniczej pomocy w przypadku zagrożenia.

    15 lutego 1979 ChRL ogłosiła zamiar odwetowego uderzenia na Wietnam. Dwa dni później około 200.000 żołnierzy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (zmobilizowanych było znacznie więcej) przy wsparciu 200 czołgów i artylerii frontalnie wkroczyło na teren sąsiedniego państwa. Co ciekawe, niektóre z atakujących jednostek, głównie pomocniczych, kilka lat wcześniej wspierały Wietnamczyków w walce przeciwko wojskom amerykańskim (wojna wietnamska).

    Większość regularnych wojsk wietnamskich zaangażowanych było w Kambodży. Według źródeł wietnamskich Chińczykom przeciwstawiono 70.000 żołnierzy, większość stanowiła oddziały tzw. straży granicznej[6]; źródła chińskie podają wartość dwukrotnie większą.

    Wojska chińskie, które wdarły się ostatecznie na około 30-40 km w głąb terytorium przeciwnika, posuwały się wolno ze względu na silny opór[7], trudno dostępny górzysty, gęsto zalesiony teren i problemy z zaopatrzeniem. Główne walki miały miejsce w prowincjach Cao Bang, Lao Cai i Lang Son, na początku marca zajęto miasto Lang Son. Niedługo potem Chińczycy ogłosili osiągnięcie zakładanych celów, a więc zwycięstwo, i rozpoczęli wycofywanie, zakończone 16 marca. Wojna nie wpłynęła jednak w żaden sposób na zmianę sytuacji w Kambodży, co było strategicznym celem Chin. Również Wietnamczycy ogłosili swój triumf w wojnie.

    Liczba ofiar nie jest pewna (około 20.000 po każdej ze stron, Wietnamczycy twierdzą, że dodatkowo zginęło 100.000 cywili), obie strony podają sprzeczne informacje. Armia chińska poniosła stosunkowo duże straty, ponieważ była słabo wyszkolona, zaopatrzona i dowodzona, w porównaniu z zaprawionymi we wcześniejszych walkach Wietnamczykami; błędem było zaangażowanie tylko sił lądowych.

    Bezpośrednimi efektami wojny było m.in. dewastacja okupowanego terenu (wycofujący się Chińczycy stosowali taktykę spalonej ziemi), postępująca militaryzacja strefy przygranicznej obu państw, dyskryminacja i emigracja chińskich mniejszości narodowych z Wietnamu, część z nich stanowili tzw. boat people. Wojna utwierdziła Wietnamczyków w przekonaniu o olbrzymim zagrożeniu ze strony Chin dla ich kraju, wzmocniła również więzi z ZSRR. Chińczycy przekonali się o konieczności modernizacji swojej armii.

    Panuje przekonanie, że wojna chińsko-wietnamska była kompletną klęską Chin w wymiarze militarnym i politycznym (dyplomatycznym), niektórzy autorzy[5] prezentują jednak odmienne zdanie.

    Konflikty graniczne między oboma krajami nie ustawały aż do końca lat 80., w dalszym ciągu istnieją sprawy sporne, np. dotyczące wysp: Paracelskich i Spratly.

Rozwiązania

Podobne zadania

Kinga6795 Główne przyczyny procesu "eksplozji demograficznej", charakterystyczne dla Azji. Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: Kinga6795 14.4.2010 (16:29)
mesers Jakie są Przyczyny konfliktów społecznych i politycznych Azji ? Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: mesers 15.4.2010 (15:58)
waleczneserce wyjaśnij przyczyny dużej gestośći zaludnienia w Eropie Zachodniej i w Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: waleczneserce 10.5.2010 (10:01)
Nieznany Podaj główne przyczyny wpływające na zróżnicowane rozmieszczenia Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 26.5.2010 (16:03)
Nieznany Podaj główne przyczyny wpływające na zróżnicowanie rozmiszczenia Przedmiot: Geografia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 26.5.2010 (16:06)

Podobne materiały

Przydatność 50% Przebieg działań zbrojnych 1942–1945.

Atak na Pearl Harbor był początkiem wojny na Dalekim Wsch. Japończycy nie mieli szans na długotrwałe walki USA, więc przyjeli strategię jak najszybszego opanowania jak najwiekszych obszarów. W wyniku inwazji pod ich panowaniem znalazły się Hongkong i Filipiny. Z terenów Indochin zaatakowali Syjam oraz Malaje i zdobyli je. Poddała się też Birma (maj 1942) Kolejnym celem stały się...

Przydatność 55% Ochrona ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych.

1. Historia obrony cywilnej Podstawowym celem obrony cywilnej kraju jest ochrona ludności cywilnej przed niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych i przezwyciężenie ich bezpośrednich następstw, jak też zapewnienie warunków koniecznych do przetrwania. Początki obrony cywilnej sięgają I wojny światowej. Pierwsze bomby zrzucone z samolotów...

Przydatność 65% Ochrona ofiar konfliktów zbrojnych i dóbr kultury.

Pierwsze uregulowania prawa wojennego były wewnętrznymi aktami prawnymi poszczególnych państw. Kiedy Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiej, przejęła także wiele obowiązujących w nim zwyczajów i praw wojennych. Wokół idei niesienia pomocy ofiarom konfliktów zbrojnych rozwinął się ruch społeczny zainicjowany przez grupę genewskich działaczy z J.H. Dunantem na...

Przydatność 50% Międzynarodowe próby ograniczenia konfliktów zbrojnych - Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych została utworzona 26.06.1945 roku w San Francisco przez 51 państw w tym Polskę. Do głównych celów ONZ należy: - zapewnienie na świecie pokoju, bezpieczeństwa - organizowanie i koordynowanie wszechstronnej współpracy międzynarodowej - ochrona praw człowieka Podstawowe organy ONZ: - Zgromadzenia Ogólne - składa się z przedstawicieli...

Przydatność 55% Scharakteryzuj udział Rzeczypospolitej w wielkich konfliktach zbrojnych XVII – wiecznej Europy

Rzeczpospolita wchodziła w wiek XVII jako kraj umocniony, o ustabilizowanej sytuacji wewnętrznej (głównie dzięki polityce Stefana Batorego) oraz o niebywałej tolerancji religijnej (Akt konfederacji warszawskiej z 1573 r.). Jednak w wyniku kolejnej elekcji, w 1587 r. tron polski objął Zygmunt III Waza (Szwed, potomek Jagiellonów), od jego panowania można mówić o zaangażowaniu...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji