Treść zadania

michal98

napisz historię jacka soplicy ( Pan Tadeusz) w narracji 1osobowej
według planu:
-Częste wizyty Jacka w zamku Horestów
-Przyjażn ze stolnikiem
-miłość do Ewy
-moralny upadek jacka
-Śmierć matki Tadeusza
-zabójstwo stolnika
-wyjazd soplicy z kraju
-przygotowanie powstania
-udział w walkach za ojczyznę
-śmierć jacka soplicy

Plis

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Jacek Soplica był w młodości przedstawicielem młodej szlachty.Mimo że "nic nie posiadał prócz kawałka roli szabli i wielkich wąsów od ucha do ucha" cieszył się populanością i poważaniem grupy,do której należał.Był przywódcą szlachty zaściankowej,człowiekiem popularnym na Litwie.Był również obiektem zainteresowań kobiet.W tym okresie życia Soplica to gwałtowny człowiek,awanturnik,"wielki paliwoda,kłótnik",łamiący prawo,warchoł znany z mściwości,o którym mówiono,że"Oto Jacek wąs kręci,trzęsą się zaścianki.......To także znany z wielu pojedynków doskonały strzelec i szermierz.
    -Zakochał się w córce Stolnika-Ewie ,której ojciec,udając sympatię,oraz przyjażń,wielokrotnie zapraszał go do zamku.Zdolny do głębokiej miłości,pod jej wpływem jawi się jako człowiek wrażliwy.Był jednocześnie dobrym obserwatorem,toteż zdawał sobie sprawę z pozorów sympatii,jakie sprawiał Horeszko,aby za Jacka sprawą zyskać poparcie drobnej szlachty.
    -Mając pewność że jego małżeństwo z Ewą nigdy nie zostanie zawarte,postanowił opuścić Litwę,ale tego nie zrobił.
    -Ożenił się z kobietą,której nie kochał,unieszczęśliwił ją i przyczynił się do jej śmierci.Z tego małżeństwa pozostał mu syn-Tadeusz.
    Soplica popadł w nałóg pijaństwa,stracił dawny autorytet.
    -Siła uczucia powodowała,że nie jeden raz podjeżdżał jednak pod zamek Stolnika.
    Podczas jednej z takich wypraw spostrzegł że zamek jest oblegany przez Moskali.
    -Porywczość,duma,pycha i złość stały się przyczyną nie planowanego zabójstwa Stolnika,o czym sam mówi "Bardziej niżli z miłości,może z głupiej pychy zabiłem."
    -Zdarzenie to decydująco wpłyneło na dalsze losy Jacka.Rodacy uznali go jako zdrajcę,a Moskale za sprzymierzeńca.W dowód uznania dano mu część majątku Stolnika.
    -Uciekł z kraju starając się odpokutować swoje winy,wstąpił do zakonu,a na znak pokuty przyjął nowe nazwisko Robak.
    -Ażeby zmazać hańbę,pełen pokory,unikając rozgłosu,ofiarnie działał na rzecz ojczyzny i własnej rehabilitacji.
    -Wstąpił do Legionów,brał udział w walkach napoleońskich (pod Hohenlinden,Jeną,Samosierrą),był ranny i więziony.Prowadził działania konspiracyjne,był emisariuszem.
    -Przybył na Litwę,ażeby zrealizować swe marzenie,którym było przygotowanie powstania.
    -Dostrzegając konieczność zaangażowania całego społeczeństwa w sprawy ojczyzny,prowadził działania agitacyjne wśród szlachty oraz chłopów.
    -Jego plany zostały pokrzyżowane przez Gerwazego,który zorganizował zajaz na Soplicowo.
    -Jacek Soplica zmarł na skutek rany zadanej podczas walki z Moskalami,ale przed śmiercią wyznał Gerwazemu prawdę o sobie i swoim życiu,otrzymując oczekiwane przebaczenie.

    • Poprawisz to ? bo to ma być w 1os l.poj

Podobne zadania

Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
dluga Na papierze podaniowym (na 29.03) napisz opis sytuacji pt.,,Ślubowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dluga 28.3.2010 (12:22)
marle001 napisz recenzję filmu romeo i julia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marle001 28.3.2010 (18:32)
Rosteczek Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20)
Nieznany tren 7 jana kochanowskiego...napisz, wymien wszystkie srodki stylistyczne Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 29.3.2010 (16:44)

Podobne materiały

Przydatność 80% Dzieje Jacka Soplicy "Pan Tadeusz".

Historia ta wydarzyła się dawno temu na Litwie w miasteczku zwanym Soplicowem. W okresie III rozbioru Polski mieszkały w nim dwa rody szlacheckie: Horeszkowie i Soplicowie. Pierwsza z rodzin zamieszkiwała zamek, położony nieopodal dworku drugiej. W każdym z domów panował patriotyczny nastrój. Obie familie pałały do siebie sympatią. Jacek Soplica- przystojny szlachcic,...

Przydatność 80% Charakterystyka Jacka Soplicy "Pan Tadeusz".

Jacek Soplica jest jednym z głównych bohaterów epopei "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Jest bratem Sędziego i ojcem Tadeusza. Nazywa sie go bohaterem dynamicznym, ponieważ w swoim wątku dokonał ogromnej przemiany. Miał powodzenie u kobiet Przydomek "Wąsal" zyskał, ponieważ nosił duże sumiaste wąsy. Cieszył się zaufaniem wśród szlachty, choć sam do niej...

Przydatność 75% Charakterystyka Jacka Soplicy "Pan Tadeusz".

Głównym bohaterem epopei narodowej ?Pan Tadeusz? Adama Mickiewicza jest Jacek Soplica. Poznajemy go jako emisariusza , który organizuje powstanie przeciwko zaborcy. Jednakże był on szlachcicem wywodzącym się ze średnio zamożnego rodu Sopliców, mieszkającego na Litwie. Posiadał niewielki majątek, stanowiący zaledwie kawałek pola. Miał on brata Sędziego, który opiekował...

Przydatność 70% Losy Jacka Soplicy "Pan Tadeusz".

PRACA KUBUTKA Z 2B GIM. W JASTKOWIE Główną postacią utworu jest Jacek Soplica, który całe swe życie poświęcił walce o wolność ojczyzny. W młodości był ulubieńcem okolicznej szlachty. Reprezentował ubogą szlachtę. Jacek łatwo zjednywał ludzi, bywał często na sejmikach, dlatego potrzebny był Stolnikowi Horeszce....

Przydatność 55% Dzieje Jacka Soplicy "Pan Tadeusz".

Jacek Soplica to jeden z głównych bohaterów epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. Pochodził ze średniozamożnego, szlacheckiego rodu. Jego ojciec pełnił godność podczaszego, zajmował się też intratnym handlem z zagranicą. W młodości Jacek był człowiekiem energicznym – największym zawadiaką w okolicy. Swoją urodą mącił pannom w głowach. Mimo, że nie był...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji