Treść zadania

Greg01

Napisz pracę na minimum 250 słów, na temat: Czy współczesny świat potrzebuje Judymów?
Praca powinna składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Proszę odwołać się do treści lektury oraz przytoczyć argumenty, odwołujące się do teraźniejszość.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Tomasz Judym był wielkim społecznikiem. Nie chciał dla siebie niczego. Całe swoje życie zdecydował się poświęcić służbie innym. Uważał to za swój pierwszy obowiązek. Zdecydował się poświęcić osobiste szczęście, aby z oddaniem móc nieść pomoc innym.
    Doktor Judym nie był jednak społecznikiem od urodzenia. Jego światopogląd z wolna ewoluował, aby ostatecznie przyjąć tak pożądany charakter. Wielki wpływ na ukształtowanie postawy Judyma miała epoka, w której żył. Przewodnie hasła pozytywizmu brzmiały: praca u podstaw i praca organiczna. Ówcześni ludzie pojmowali społeczeństwo jako jeden wielki organizm, którego sprawne funkcjonowanie uzależnione jest od niezawodności każdego jego składowego elementu. Społeczny organizm nie mógł być zdrowy, gdy upośledzone były jego najszersze warstwy - chłopstwo i proletariat. Oparte na zwyrodniałych podstawach społeczeństwo było chore. Stąd hasło pracy u podstaw, która miała w dalekiej przyszłości uzdrowić te najważniejsze warstwy społeczeństwa. Judym, mając świadomość ideałów epoki, bez reszty poświęcił się pracy u podstaw. Była ona dla niego życiową koniecznością. Gdyby jej nie wykonywał, sumienie nie dawałoby mu spokoju.
    Poświęcenie Judyma nie dawało mu jednak wiele radości. Owszem, czuł że spełnia ważny społeczny obowiązek. Miał jednakże świadomość, że charytatywna praca pochłania mu całe życie i uniemożliwia osiągnięcie wielu innych ważnych celów. Doktor Judym, lekarz ubogich, nie mógł pozwolić sobie na założenie rodziny. Żył na skraju ubóstwa, nie posiadał wystarczających środków materialnych, aby zapewnić godziwy byt swej przyszłej rodzinie. Aby zarabiać musiałby zarzucić swą szczytną społecznikowską działalność. Tego uczynić zaś nie mógł i nie chciał. Toteż postawa Judyma związana była z wielkimi wyrzeczeniami. Oddał społeczeństwu całego siebie. Co w zamian uzyskał? Nic. Miał tylko wątpliwą moralną satysfakcję, gdyż robił to, co uważał za słuszne.
    Dodatkowym cieniem na służbie Judyma kładła się świadomość, iż jego poświęcenie jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Działał on w osamotnieniu, nie był rozumiany przez zamożne warstwy społeczeństwa. Dla swych pracodawców był nawet kłopotliwym pracownikiem. Jego światłe idee pochłaniały wiele pieniędzy, które w żaden sposób zysku przynieść nie mogły. Plan osuszenia bagien cisowskich był dla właścicieli sanatorium czczym marnowaniem pieniędzy. Toteż nieugięty w swych poglądach Judym musiał sobie wciąż szukać coraz to nowej pracy, gdyż wszędzie gdzie się pojawił, wzbudzał same konflikty.
    Z powyższych rozważań wynika, że Judym mógł się urodzić tylko w epoce pozytywizmu. Gdyby nie presja epoki, prawdopodobnie doktor Tomasz Judym nie wytrzymałby w swej społecznej służbie.
    Mimo iż Judym to postać tragiczna, świat wciąż potrzebuje Judymów. Dlaczego? Ponieważ oni oddają temu światu wielkie przysługi nie żądając niczego w zamian, nawet nie spodziewają się uznania. Dzisiaj bardzo trudno spotkać ludzi tak oddanych społeczeństwu jak Judym. Zaryzykowałbym twierdzenie, że nie ma ich wcale. Nie dziwię się temu. Nie można przecież wymagać od człowieka aby oddawał całe swe życie ideom, które często nabierają charakteru mrzonek. Lecz wydaje mi się, iż bardzo pożądane byłoby, aby dzisiejsi ludzie posiadali nieco cech doktora Judyma.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 65% Napisz przemówienie na dowolny temat

Drodzy koledzy, uczniowie klasy 1a,zgromadzeni w tej sali ?dzisiaj mam was zamiar przekonać do tego, że sport jest sposobem na szczęśliwe życie. Można zadać sobie pytanie czy sport jest wart wielkich poświęceń? Co sprawia, że sportowcy z zapałem wylewają litry potu na treningach? Do czego oni dążą? Bez zastanowienia mogę rzec, że jest to warte wszelkich poświęceń....

Przydatność 85% Kurs - minimum sanitarne.

1. Drobnoustroje a) Bakterie b) Wirusy c) Pleśnie 2. Drobnoustroje a) chorobotwórcze – dają objawy chorobowe b) niechorobotwórcze c) tlenowe d) beztlenowe (fakulatatywne, obligatoryjne) Bakterie – pojedyncze komórki o średnicy 0,4 – 1µm. o różnych kształtach (ziarenkowce, pałeczki, laseczki, przecinkowce i śrubowce), które mogą się łączyć, tworząc...

Przydatność 75% Napisz rozprawkę na temat zalet i wad posiadania licznego rodzeństwa.

Having many brothers and sisters may be an enjoyable experience from the childhood and this friendship can grow during further life. But it might become a really hard time for these children. Is it a real fun to have many siblings? On the one hand, children who grew up in a large family are better prepared to live in the society because they understand other people. They are also more reliable...

Przydatność 70% Klasyczny liberalizm i koncepcja państwa "minimum"

Ekonomiści klasyczni, a w szczególności Ricardo i Smith popierali prywatną inicjatywę, przedsiębiorczość i osobiste interesy jednostek. Zdawali sobie jednak sprawę, że swobodna działalność przedsiębiorczych jednostek nie gwarantuje pełnej harmonii i ich interesów z interesem ogółu. Zgodność tych interesów zapewnia wg nich „niewidzialna ręka” rynku, czyli samoczynnie...

Przydatność 65% Zbiorek prac

Takie tam różności

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji