Treść zadania

nasti0704

wypracowanie na temat : Stosunki antagonistyczne i nieantagonistyczne w biocenozie ( np. drapieżnictwo, symbioza)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • sandraa96

    Oddziaływanie dwóch gatunków, populacji czy osobników na siebie może mieć różny charakter; negatywny - mówimy wtedy o tzw. stosunkach antagonistycznych, pozytywny to tzw. stosunki nieantagonistyczne lub całkowicie neutralne. Do stosunków antagonistycznych zaliczamy: drapieżnictwo, pasożytnictwo i konkurencję. Wśród oddziaływań nieantagonistycznych wymienia się: komensalizm, protokooperację i mutualizm. Cechą wspólną pasożytnictwa i drapieżnictwa jest występowanie ofiary ponoszącej szkody lub śmierć (prawie zawsze w przypadku drapieżnictwa) w skutek działania pasożyta lub drapieżnika.
    Drapieżnictwo - zachodzi w układzie drapieżnik-ofiara. Istnienie drapieżców (polujący) i ofiar (obiekt polującego) należy do podstawowych mechanizmów regulujących liczebność populacji. Im więcej ofiar np. zajęcy tym większa populacja drapieżców np. lisów, wynikająca z dostępności pokarmu. Rozrost populacji lisów pociąga za sobą, z kolei, spadek liczby zajęcy, bowiem rośnie zapotrzebowanie lisów na pokarm. W efekcie, w perspektywie czasu, spada liczebność zajęcy, co prowadzi znów do spadku liczebności lisów. Występujące spadki i wzrosty liczebności populacji drapieżcy i ofiary pojawiają się zatem cyklicznie.
    Niektóre cechy budowy i sposobu zachowania zwierząt się świadczą dobitnie o przystosowaniach do drapieżnictwa. Drapieżnicy mają szczególnie dobrze rozwinięte narządy zmysłów (wzrok, węch, słuch), często zmysły te rejestrują impulsy o częstotliwości przez ludzi nie rejestrowanych np. echolokacja delfinów. Nierzadko, aby zbliżyć się do ofiary, drapieżnik stosuje kamuflaż (np. modliszka) lub też zwabia ją podstępem np. budując pułapki (pająk).
    Ofiary najczęściej w obronie przed agresorem stosują ucieczkę, rzadziej przybierają bezpieczną pozycję np. jeż bądź też skrywają się we wnętrzu muszli np. żółw. Niektóre ofiary wydzielają substancje zapachowe o specyficznej woni odstraszające agresora, np. skunks, tchórz.
    Pasożytnictwo - zachodzi w układzie żywiciel-ofiara. Najczęściej pasożyt jest uzależniony od ofiary i nie może bez niej funkcjonować. Wyróżniamy pasożyty zewnętrzne (np. kleszcze, pchły) i wewnętrzne (np. tasiemce, bakterie chorobotwórcze, glista ludzka). Przyssawki, haczyki top struktury, które umożliwiają utrzymanie się pasożyta na lub w żywicielu.

Podobne zadania

wercia22675x referat na temat węchu Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: wercia22675x 13.4.2010 (16:44)
mamba11 Temat: Mikroskładniki Na wybranym przykładzie udowodnij, że brak Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mamba11 3.5.2010 (15:37)
weronka49 sporządź notatkę na temat sposobów rozsiewania 3 rodzajów roślin Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: weronka49 3.5.2010 (16:55)
marysia96 ciekawostki na temat pajęczaków Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: marysia96 5.5.2010 (15:59)
pinkowymetal Przygotuj sie do dyskusji na temat:'' DO kogo należy bogactwo biologiczne i Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: pinkowymetal 10.5.2010 (17:41)

Podobne materiały

Przydatność 65% Interakcje antagonistyczne i nieantagonistyczne.

Neutralizm - jedna z nieantagonistycznych zależności międzygatunkowych (choć w niektórych źródłach zaliczana jest jako osobna grupa zależności), w której jeden gatunek nie wpływa w żaden sposób na drugi inny gatunek. W zasadzie neutralizm jest brakiem odziaływań między gatunkami. Przykładem może być bocian i sikorka. Komensalizm (współbiesiadnictwo; od łac....

Przydatność 65% Oddziaływania antagonistyczne i nieantagonistyczne

ODDZIALYWANIA: Antagonistyczne - konkurencja, pasożytnictwo, drapieżnictwo. Nieantagonistyczne - mutualizm, komensalizm, protokooperacja Na czym polega współżycie określane mianem komensalizmu? Organizmy żyjące na powierzchni lub wewnatrz ciała innych organizmów nie zawsze musza być pasożytami. Mogą się żywić resztkami pokarmu żywiciela, nie przynosząc mu żadnej...

Przydatność 85% Stosunki antagonistyczne.

Do stosunków antagonistycznych, czyli negatywnych zaliczamy: - pasożytnictwo - drapieżnictwo - konkurencja PASOŻYTNICTWO - posożyt żyje kosztem gospodarza i działa na jego szkodę, ponieważ inaczej nie może utrzymywać się przy życiu. Przykłady roślin : -huba -kanianka(czerpią składniki pokarmowe z roślin na których żyją). Przykłady zwierząt : -pasożyty...

Przydatność 80% Stosunki antagonistycznne i nie antagonistyczne

Stosunki antagonistyczne – jedna populacja działa na niekorzyść drugiej. a.) konkurencja b.) drapieżnictwo c.) pasożytnictwo Stosunki nie antagonistyczne – przynajmniej jedna populacja odnosi korzyści, a druga ponosi straty. a.) mutualizm b.) protokooperacja c.) komensalizm Konkurencja – jest to współzawodnictwo, o pokarm, wodę, przestrzeń, światło i.t.p. Silniejszy...

Przydatność 55% Stosunki antagonistyczne miedzy populacjami w przyrodzie

W załączniku prezentacja w PowerPoint'cie (PPS) o stosunkach antagonistycznych miedzy populacjami w przyrodzie.

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji