Treść zadania

kaczka92

wyjaśnić pojęcia : - mecenat - manufaktura - folwark - kalwinizm - luteranizm - sobór trydencki - demokracja szlachecka - flota kaperska

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Mecenat - opieka wpływowych i bogatych miłośników i amatorów literatury i sztuki nad twórcami. Na ogół wiąże się to z finansowym wspieraniem tych artystów i ich poczynań.

    manufaktura– zakład produkcyjny, w którym produkcja masowa złożonego produktu końcowego odbywa się ręcznie i oparta jest na podziale pracy: poszczególne etapy produkcji wykonywane są przez pracowników wyspecjalizowanych w ich wykonywaniu.

    folwark istniejący od XII wieku rodzaj wielkiego gospodarstwa rolnego a od XIV wieku także rolno-hodowlanego, nastawione na masową produkcję zboża przeznaczonego na zbyt, wykorzystujące pracę pańszczyźnianą chłopów.


    kalwinizm jedna z ważniejszych doktryn i wyznań protestanckich. Kalwinizm zaliczany jest do ewangelicyzmu historycznego, tj. wyznań wywodzących się wprost z reformacji.


    Luteranizm – doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.


    Sobór trydencki – sobór powszechny Kościoła katolickiego, który miał miejsce w latach 1545-1563.

    Sobór był odpowiedzią na narastającą potrzebę reform w Kościele katolickim, który podjął się ich w odpowiedzi na reformację. Jest uznawany za początek okresu kontrreformacji. Odbył się w mieście Trydent (północne Włochy).

    Demokracja szlachecka – system ustrojowy panujący w XV i XVI wieku w Królestwie Polskim, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W założeniu gwarantował masom szlacheckim prawo głosowania i decydowania o sprawach państwa, a także miał być przykładem tolerancji i formalnej równości praw w łonie samego stanu szlacheckiego.


    Były to statki pod rządami władcy kraju, które były upoważnione do napadania przeciwnika, łupem miała się dzielić z władcą . W Polsce pierwsza flota kaperska powstała za panowania Zygmunta II Augusta (głównie przeciwko żegludze krzyżackiej)

Podobne zadania

deni12 Wyjaśnij pojęcia; trójpolówka manufaktura folwark purytanie przywileje Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: deni12 27.12.2010 (13:34)

Podobne materiały

Przydatność 65% Kalwinizm

Kalwinizm to jedna z ważniejszych doktryn i wyznań protestanckich. Kalwininizm zaliczany jest do ewangelicyzmu historycznego tj. wyznań wywodzących się wprost z reformacji. Kalwinizm wywodzi się z reformacji szwajcarskiej, którego działaczem był m.in. Huldrych Zwingli. Ostateczną postać nadał jej Jan Kalwin. Kalwinizm odegrał znaczną rolę w formowaniu się wielu ruchów...

Przydatność 75% Kalwinizm

Kalwinizm- jedna z najważniejszych wyznań protestanckich Założyciel: Jan Kalwin Wiek założenia: XVI w. Miejsca występowania; Szkocja, Szwajcaria, Niderlandy, Francja, Polska Główne zasady: - kult Biblii - dwa sakramenty: chrzest i Eucharystia - Powszechnie kapłaństwo wszystkich wiernych - odrzucany celibat księży - jedynym świętem była Niedziela - odrzucana sukcesja...

Przydatność 55% Arianie, kalwinizm

Kalwinizm to doktryna religijna stworzona przez J. Kalwina i przyjęta następnie przez wszystkie Kościoły ewangelicko- reformowane. W znaczeniu szerszym jeden z głównych odłamów protestantyzmu. Doktryna teologiczna Kalwina ukształtowała się pod wpływem M. Lutra i U. Zwingliego. Głównym elementem doktryny jest nauka o predestynacji głosząca, że Bóg odwiecznie przeznaczył...

Przydatność 75% Kalwinizm w świecie

KALWINIZM W ŚWIECIE


Jan Kalwin urodził się w 1509 roku w Szwajcarii. Był reformatorem religijnym, wybitnym działaczem reformacji i twórcą kalwinizmu. W czasie studiów teologicznych zapoznał się z doktrynami Lutra stając się jego rzecznikiem i propagatorem. Wskutek prześladowań przebywał kolejno w Bazylei, Genewie, Strasburgu i ponownie w Genewie. Stał na czele...

Przydatność 80% Kalwinizm i jego zasady

Kalwinizm wywodzi się z reformacji szwajcarskiej, którego działaczem był m.in. Huldrych Zwingli. Ostateczna postać nadal jej Jan Kalwin. Kalwinizm odegrał znaczną rolę w formowaniu się wielu ruchów protestanckich: purytanów, hugenotów, anabaptystów, szkockich prezbiterian. Obecnie stanowi dominujące wyznanie w Holandii, Szkocji oraz wielu kantonach Szwajcarii. Ponadto najwięcej...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji