Treść zadania

pppooommmooocccyyy

wypracowanie ! max 1 strona A5 !

wycieczka po lesie równikowym .

- położenie geograficzne
- klimat
- bogactwa naturalne
- roślinność i zwierzęta
- gospodarka człowieka

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Wilgotny las równikowy
    Wilgotny las równikowy (las strefy równikowej, puszcza tropikalna, las deszczowy, las tropikalny, las higromegatermiczny, błędnie zwany także dżunglą) — charakterystyczna, wiecznie zielona formacja leśna strefy międzyzwrotnikowej. Występuje na ubogich glebach laterytowych, w klimacie przez cały rok jednostajnie gorącym i wilgotnym. Na skutek szybkiego rozkładu materii organicznej roślinność jest gęsta i bujna. Lasy te cechuje brak sezonowej rytmiki w życiu roślin, ogromne bogactwo gatunkowe drzew (na 1 hektarze lasu tropikalnego występuje ok. 200 gatunków drzew, podczas gdy w lesie strefy umiarkowanej dziesięciokrotnie mniej), wielowarstwowy układ drzewostanu oraz obfitość lian i epifitów. Drzewa mają proste, wysokie (do 80 m) pnie, dość pospolite jest zjawisko kauliflorii (kwiaty wyrastają bezpośrednio z pnia). Wnętrze lasu jest bardzo cieniste, wskutek czego słabo wykształca się warstwa krzewów i runa.
    Występowanie
    Biom ten występuje w strefie równikowej, w trzech głównych obszarach: dorzeczu Amazonki w (Ameryce Południowej), w dorzeczu Kongo w Afryce oraz na Archipelagu Malajskim. Poza tym występuje w dorzeczu Orinoko, na przesmyku Ameryki Środkowej, w dorzeczu górnego Nigru oraz nad Zambezi, częściowo na Madagaskarze, w północno-wschodniej Australii.
    Warunki klimatyczne
    Lasy deszczowe wykształcają się na obszarach o specyficznym klimacie, cechującym się obfitymi, całorocznymi opadami deszczu, silnym nasłonecznieniem, wysoką średnią roczną temperaturą powietrza, wysokimi dziennymi i niewielkimi rocznymi amplitudami temperatury. Nie ma zróżnicowania pór roku, dlatego rośliny nie zrzucają liści. Najniższa temperatura (przed wschodem słońca) wynosi ponad 20 °C, a najwyższa (po południu) – ponad 30 °C.
    Piętra lasu
    Lasy równikowe odznaczają się piętrowością roślinności.
    • Piętro pojedynczych drzew sięgających 60-80 m. Przykładowe rośliny: puchowiec pięciopręcikowy ("Drzewa Giganty").
    • Piętro korony lasu stanowią wiecznie zielone drzewa, osiągające wysokość 30-50 m. Powierzchnia koron drzew, tworzy zielony rozległy baldachim. Drzewa często oplątane są lianami. Piętro to jest doskonałym przystosowaniem dla owadów i małych zwierząt (pająków, gadów, ptaków). Charakterystyczne rośliny - epifity (rośliny samowystarczalne - nie są pasożytami - na przykład paprocie czy storczyki), glony, grzyby, hebanowce, mahoniowce, palmy, mchy, porosty.
    • Piętro średnie - piętro lian, nagich pni i konarów stanowią niższe drzewa, zaś poniżej nich (8-15 m) występuje zwarta warstwa koron drzew. W tym piętrze występują epifity. Należą do nich storczyki, kaktusowate, ananasowate oraz niektóre figowce.
    • Piętro najniższe - piętro zarośli i runa ponieważ gęste korony drzew ograniczają dostęp światła słonecznego (1-2%) do dolnych partii, zarośla i ściółka leśna stanowią rośliny zielne, czasami w ogóle nie występuje. Na zacienionym dnie tropikalnego lasu spotyka się tylko drobne glony, mchy, porosty, krzewinki, delikatne grzyby, a czasami rośliny zielne, gdyż przeżyć mogą tam tylko skiofity (rośliny cieniolubne).
    Flora
    W lasach równikowych rosną drzewa, takie jak:
    • bananowce
    • palmy
    • kakaowce
    • paprocie drzewiaste
    • mahoniowce
    Występują tam także pnącza, np.
    • filodendrony
    • wanilia
    • liany
    Drzewa w lasach równikowych mają gładkie, ostro zakończone liście, co sprzyja spływaniu po nich wody deszczowej. Pnącza wykorzystują inne rośliny jako podpory, dzięki czemu mają zapewniony dostęp do światła.
    Rosną tu wilgotne lasy równikowe, które są wielkim producentem tlenu i jednocześnie pochłaniaczem dwutlenku węgla. W lesie równikowym występuje kilka warstw roślinności. Najwyżej wznoszą się bardzo wysokie drzewa. Wśród nich najbardziej znane są: mahoniowce i hebanowce. Te ogromne rośliny są podporą dla pnączy, zwanych lianami. Na pniach niższych drzew żyją epifity: mchy paprocie i storczyki(orchidee). Na powierzchni gruntu leżą gnijące szczątki roślin.
    W Amazonce cechami charakterystycznymi są wody, które są bardzo mocno zasolone, oraz występuje tam bardzo dużo opadów deszczowych.
    Fauna
    Lasy deszczowe cechują się bogactwem gatunków zwierząt. Spośród ssaków występują tu np. małpy, także człekokształtne (na Madagaskarze małpiatki), hipopotamy, bawoły, okapi. Część zwierząt wykazuje przystosowanie do życia w gęstwinach leśnych, np. zmniejszenie rozmiaru ciała (słoń afrykański leśny).
    Wykorzystanie przez ludzi
    Tereny lasów równikowych zamieszkiwane są przez plemiona zajmujące się łowiectwem, zbieractwem, a także uprawą roli – przykładem są afrykańscy Pigmeje i Bantu, malajscy Semangowie, Papuasi z Nowej Gwinei, Indianie południowoamerykańscy i inni. Roślinność wilgotnych lasów równikowych dostarcza ludziom takich produktów, jak cynamon, pieprz, goździki oraz szlachetne gatunki drewna: mahoń, heban, balsy i palisander. Z niektórych tropikalnych roślin uzyskuje się substancje wykorzystywane do produkcji leków. W miejscu wyciętych lasów deszczowych ludzie zakładają plantacje bananowców, trzciny cukrowej, kawy, palm kokosowych.
    Znaczenie lasów tropikalnych
    Stabilizują klimat ziemski, regulują cykle wodne, są domem dla największej liczby gatunków fauny i flory na świecie; są nazywane "zielonymi płucami” Ziemi.


    Wybież se coś z tego :)

Rozwiązania

  • Lesio

    W strefie lasów równikowych nie ma pór roku. Przez cały rok panują wysokie tempertaury powietrza i padają ulewne deszcze. Zawsze zielony las równikowy charakteryzuje się ogromną różnorodnością roślin i zwierząt. Zwierzęta:orangutan, goryl, ara czerwona, gekon, szympansy. Rośliny: orchidee, liany, dzbaneczniki, palmy.
    Pozdro

Podobne materiały

Przydatność 70% Wypracowanie z opisem przeżyć wewnętrznych - Zagubiona w lesie

Był to pogodny, zimowy dzień. Świat był czysty, wszystko lśniło, a słońce wiszące nad ziemią i odbijało swoje promienie od białego puchu. Na początku beztrosko szłam przy zamarzniętym jeziorze, w stronę dużego lasu. Patrząc na wysokie drzewa stojące murem przed moimi oczami, myślałam o wszystkim i o niczym. Znów go sobie przypomniałam. Marzyłam, że pogodzę się z...

Przydatność 85% Matylda w ciemnym lesie

Matylda i Kaska były przyjaciolkami, znaly się dobrze gdyz mieszkaly obok siebie od 9 lat wlasnie w tym czasie wprowadzila się Kaska. Ich przyjazn była inna niż te które spotykaly wokół siebie. Duzo je dzielilo, ale i łączyło. Matylda była osoba ciekawa zycia i chętnie poznawala nowe miejsca jej zainteresowaniem były podroze. Kochala przyrode, zapach kwiatow wydawal się...

Przydatność 60% Późnym wieczorem w lesie

Na dzisiejszej lekcji języka polskiego czytaliśmy tekst pt. ?Późnym wieczorem w lesie?. Główna bohaterka opowiadania, po usłyszeniu kłótni kolegów na temat nocnej wyprawy na cmentarz, postanowiła udowodnić wszystkim że nie jest taka tchórzliwa jak myślą. Zdecydowała sama wybrać się w nocy na miejsce wiecznego spoczynku, mieszczącego się za lasem. Monika dotarła do...

Przydatność 65% Klimat w lesie równikowym

W strefie równikowej nie występują pory roku. W ciągu całego roku występuje wysoka temperatura i duże opady deszczu co powoduje intensywne rośnięcie roślin. W tej strefie klimatycznej powietrze jest wilgotne, ponieważ wody parują ze wszystkich zbiorników wodnych oraz z roślin. Codziennie występują intensywne opady, które uzupełniają zapas wody. Temperatura wzrasta do 40 stopni.

Przydatność 55% Opis jesieni w lesie

23 września nadeszła jesień . Ptaki odleciały już w cieplejsze rejony ziemi . Drzewa okryły się żółcią i złotem , zapłonęły czerwienią . Liście opadające na ziemie już za kilka dni utworzą piękny wzorzysty dywan po którym będą biegać roześmiane dzieci , bawiące się kasztanami i zbierające kolorowe listki . Nieopodal rzeki Wisły rozciąga się przepiękny las ....

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji