Treść zadania

kasia241189

kojąca rola Pana Tadeusza

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Adam Mickiewicz pisząc „Pana Tadeusza” chciał wyrazić swój ból i tęsknotę za ojczyzną, jaką czuje emigrant.

    W dużej mierze treść utworu to opisy przyrody, ale to nie są zwykłe opisy. Są one niezmiernie interesujące, a także oryginalne. Autor maluje przed nami obraz ojczyzny, każde drzewo, potok, staw, zwierzę. Wszystkie te elementy obdarzone są cechami niczym z baśni. Ukazuje każdy ruch w przyrodzie, głos, zapach, kształt. Przypisuje jej cechy ludzkie sprawiające wrażenie, że ona żyje. Poeta bardzo często wyraża słowa zachwytu. Spotykamy się tu z licznymi, bardzo szczegółowymi opisami słońca, które kieruje całym istnieniem na ziemi, steruje nim. W „Panu Tadeuszu” Mickiewicz okazał się mistrzem w kreśleniu obrazów przyrody i krajobrazu Litwy. Opisy mają charakter sielankowy, są pełne porównań. Wszystko złoci się, srebrzy, bieli, zieleni i czerwieni. Przyroda towarzyszy człowiekowi we wszystkich zajęciach. Poeta, być może poprzez opisy, chce wyeksponować ludzkie zachowania. Autor ukazuje również współzależności przyrody i losów ludzkich. Twierdzi, iż przyroda pomaga ludziom, na przykład po bitwie z Moskalami przyszła burza, zalewając drogi i zrywając mosty uniemożliwiła szybkie rozejście się po okolicy wieści o wydarzeniach.

    „Pan Tadeusz” został napisany „ku pokrzepieniu serc” tułaczy- emigrantów pozbawionych ojczyzny. Autor krzepi serca Polaków, ukazując przywiązanie do rodzinnego kraju, do tradycji przodków. Poczucie solidarności w obliczu zagrożenia to bardzo ważna rzecz. „Kraj lat dziecinnych” przedstawia jako pogodną arkadię, czyli kraj radosny, gdzie panuje spokój. Intencja „krzepienia serc” realizowana jest poprzez sposób kreowania głównych bohaterów, przykład- zachowanie Jacka Soplicy. To on, pokorny ksiądz Robak, nawoływał naród do walki, ostrzegał przed niebezpieczeństwem. Kieruje nim patriotyzm i chęć odzyskania wolności. Mickiewicz pokazał, że najcięższa zbrodnia może być wybaczona poświęceniem i działalnością na rzecz kraju, na przykład Jacek Soplica za popełnione morderstwo odpokutował służbą dla ojczyzny.

    Otóż dzieło to posiada wszystkie walory, którymi powinna cechować się dobra książka: wspaniałe opisy przyrody, wartka akcja, wątek miłosny, barwność postaci, ogromna ilość oddziałujących na wyobraźnię środków stylistycznych oraz swoisty happy end. W utworze tym nie ma mściwości, wrodzona jest dobroć serca, mocne przywiązanie do kraju i solidarność zbiorowa.

    Można zatem uznać, że „Pan Tadeusz” jest utworem napisanym „ku pokrzepieniu serc”, który ma nie tylko utrwalać piękny obraz Polski, ale tekże rozbudowywać wiarę w lepszą przyszłość, którą można zbudować poprzez ciężką i wytrwałą pracę. Z tego względu uważam, że jest to utwór terapeutyczny.

Rozwiązania

Podobne zadania

KaJa_1744 rola mitów Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: KaJa_1744 28.3.2010 (22:36)
Nieznany wyjaśnij sens i genezę przysłowia znać pana po cholewach Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 17.4.2010 (19:33)
Zanetka potrzebne mi maksymy (sławne słowa) Tadeusza Kościuszko... kto może mi je Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Zanetka 22.4.2010 (18:06)
motyl22 POMOCY!!!TO PILNE!!!!! przeczytaj relacje pana Paska z Danii. Na co zwraca Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: motyl22 19.5.2010 (20:11)
malinowa Opisz romans Tadeusza i Telimeny Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: malinowa 25.5.2010 (19:09)

Podobne materiały

Przydatność 80% Na czym polega kojąca rola "Pana Tadeusza".

Adam Mickiewicz pisząc „Pana Tadeusza” chciał wyrazić swój ból i tęsknotę za ojczyzną, jaką czuje emigrant. W dużej mierze treść utworu to opisy przyrody, ale to nie są zwykłe opisy. Są one niezmiernie interesujące, a także oryginalne. Autor maluje przed nami obraz ojczyzny, każde drzewo, potok, staw, zwierzę. Wszystkie te elementy obdarzone są cechami niczym z...

Przydatność 60% Recenzja "Pana Tadeusza"

Kilka dni temu miałem okazję "zaliczyć" kolejne, drugie już po "Ogniem i mieczem" święto narodowe. Chodzi oczywiście o "Pana Tadeusza", film , o którym było niemal tak głośno jak o ekranizacji dzieła Sienkiewicza. Otoczony zewsząd plakatami reklamowymi i zwiastunami telewizyjnymi stwierdziłem, że powinienem go obejrzeć chociażby dla "zwykłej przyzwoitości". Jednakże kiedy...

Przydatność 65% Recenzja Pana Tadeusza

Adam Mickiewicz pisząc "Pana Tadeusza" nie spodziewał się, że jego dzieło zostanie sfilmowane.Tej trudnej sztuki podjął się też wielki człowiek Andrzej Wajda.W swoim filmie obsadził najlepszych aktorów.Wystąpili Michał Żebrowski (Tadeusz), Daniel Olbrychski w roli Gerwazego, Bogusław Linda grajacy postać ks. Robaka, Grażyna Szapołowska (Telimena), Marek Kondrat (Hrabia) i...

Przydatność 85% Recenzja z "Pana Tadeusza"

W piątek, dwudziestego szóstego listopada obejrzałem w ełckim kinie POLONIA film pod tytułem "Pan Tadeusz". Jest to adaptacja epopei Adama Mickiewicza powstałej na emigracji w Paryżu w latach 1832-1834 o takim samym tytule. Ukazuje on nam kilka dni z życia szlachty w roku 1811 oraz jeden dzień w 1812. Twórcą tego filmu jest Andrzej Wajda, który zaangażował do gry wielu znakomitych...

Przydatność 65% Recenzja Pana Tadeusza

W sobote 27 listopada o godzinie 10:00 odbyła sie projekcja nowego przeboju kinowego jednego z najsłynniejszych dzieł Adama Mickiewicza, epopei narodowej "Pan Tadeusz". Film pod tym samym tytułem wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, cieszy się wielkim zainteresowaniem. Muzykę do filmu napisał Wojciech Kilar. Wystepują tu również wspaniali aktorzy: Bogusław Linda- jako Jacek...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji