Treść zadania

MiG132

NA JUTRO POTRZEBUJĘ CHRAKTERYSTYKĘ JANUSZA KORCZAKA 1 STRONA DUŻEGO ZESZYTU. HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • mala89

    Janusz Korczak
    był wybitnym polsko-żydowskim artystą. Bardzo kochał i szanował dzieci. W domu dziecka, który prowadził, uczył je szacunku i miłości do innych. Bawiąc się ze ,,swoimi dziećmi? potrafił patrzeć na świat ich oczyma dostrzegając częste smutki i zmartwienia sierot. Był dla tych dzieci zarówno ojcem jak i matką, których zostały pozbawione przez los.
    Andrzej Wajda w filmie ,,Korczak? przedstawił postać Janusza Korczaka bohatersko walczącego o przetrwanie żydowskich dzieci, które zostały mu powierzone.
    Akcja filmu rozgrywa się podczas II Wojny Światowej w getcie, gdzie naziści zamknęli Żydów. Janusz Korczak mieszkał tam wraz z dziećmi w skromnych warunkach. Starał się wszelkimi możliwymi sposobami, by dzieci, choć w niewoli, nie czuły się zniewolone. Dbał o ich byt, zdobywał pożywienie zbierając datki od bogatych ludzi. Stał się, jak mówił, ,,Starym Żydem, który ma na utrzymaniu 200 dzieci?, ale dla nich właśnie poświęcił wszystko, także życie.
    Ich młodych losów nie był w stanie uratować, ale jako opiekun przyzwyczajał je do widma śmierci. Śmierć bez lęku jest dobrą śmiercią-uważał, chcąc, by odeszły z tego niesprawiedliwego dla nich świata z godnością.
    Metaforyczne zakończenie filmu daje widzom nadzieję, że idealizm Korczaka i jego miłość do dzieci zwyciężyły zbrodniczy faszyzm.
    Moim zdaniem, na przykładzie losów dzieci Korczaka, film ukazuje cierpienie Żydów i ich walkę o życie w gettcie, zmagania z wojenną codziennością, która co dnia staje się coraz gorsza, aż prowadzi do śmierci.
    Janusz Korczak próbuje ustrzec dzieci przed cierpieniem, które los im zgotował. Jego postać to bohater, który umiera z innymi, ale pozostają jego ideały walki o człowieczeństwo.


    To samo masz w załączniku

    Załączniki

Podobne zadania

justyna22 help...:(na jutro Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: justyna22 29.3.2010 (17:13)
niwejka21 rozprawka o zbyszku z Bogdańca. na jutro.! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: niwejka21 7.4.2010 (18:51)
Klaudynka8 Charakterystyka Autorytetu na jutro!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Klaudynka8 7.4.2010 (19:05)
anahi09 Pomocy, na jutro. ! ;) ;* Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: anahi09 8.4.2010 (14:26)
san_4 Bardzo potrzebuje na jutro!!!! Proszę o pomoc. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: san_4 8.4.2010 (16:48)

Podobne materiały

Przydatność 80% Pedagogika Janusza Korczaka

Janusz Korczak- lekarz, pisarz, pedagog, moralista i działacz społeczny, pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej, związanej z ruchem haskali. W latach 1989-1905 studiował medycynę w Warszawie, w 1907 r w Berlinie, a w 1909 r w Paryżu. Należał do kręgu podstawowej inteligencji warszawskiej przełomu XIX i XX wieku. Współpracował między innymi z redakcjami „Głosu”,...

Przydatność 70% Nota biograficzna Janusza Korczaka.

Janusz Korczak był wybitnym polsko-żydowskim artystą. Bardzo kochał i szanował dzieci. W domu dziecka, który prowadził, uczył je szacunku i miłości do innych. Bawiąc się ze ,,swoimi dziećmi? potrafił patrzeć na świat ich oczyma dostrzegając częste smutki i zmartwienia sierot. Był dla tych dzieci zarówno ojcem jak i matką, których zostały pozbawione przez los....

Przydatność 60% Pedagogika Janusza Korczaka

I. Życie i dzieła Janusza Korczaka Henryk Goldszmit, znany jako Janusz Korczak, urodził się 22 lipca 1878 albo 1879 roku. Przyczyną tej niepewności jest zaniedbanie przez ojca (adwokata) formalności metrykalnych. Rodzina Goldszmitów pochodziła z Hrubieszowa, gdzie pod koniec XVIII wieku dotarło oświecenie żydowskie - Haskala. Młody Korczak Wcześnie podjął pracę...

Przydatność 75% Pedagogika Janusza Korczaka

Pedagogika Janusza Korczaka- 2 godz. 1. Życie i twórczość J. Korczaka ( ujęcie syntetyczne). 2. Główne idee pedagogiki J. Korczaka. o podmiotowe traktowanie dziecka, szacunek do wychowanka jako jednostki rozwijającej się poprzez własną aktywnośc, o prawo dziecka do opieki, o zasada partnerstwa w procesie wychowania, o koncepcja wychowawcy wg Korczaka, o techniki działania...

Przydatność 100% Pedagogika Janusza Korczaka

Z wszystkich form wychowania dziecka według Janusza Korczaka wybrałem te o partnerstwie podczas wychowania dziecka. Forma ta wydaje mi się najodpowiedniejszą formą wychowania, co potwierdza również sam Korczak. Partnerstwo jest to zrównoważony podział obowiązków domowych między domowników, wspólne uczestniczenie w opiece nad dzieckiem. W rodzinach liczy się wsparcie,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji