Treść zadania

Konto usunięte

Przedstaw skutki klęsk żywiołowych związanych z eksploatacją bogactw naturalnych.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Początkowo eksploatacja zasobów naturalnych nie stanowiła większego problemu dla środowiska przyrodniczego. Jednak wraz z rozwojem przemysłu zaczęto wytwarzać coraz więcej produktów i tym samym znacznie wzrosło zapotrzebowanie na surowce mineralne. Doprowadziło to do znacznego zmniejszenia się ilości zasobów naturalnych. Szacuje się, że światowe zasoby ropy naftowej wyczerpią się za ok. 30 lat, natomiast pokłady węgla kamiennego zostaną wyeksploatowane w ciągu najbliższych 170 lat. Należy więc jak najszybciej podjąć działania mające na celu ograniczenie wydobycia surowców mineralnych.
    Poważnym problemem jest również deforestacja - wylesianie. Jest ona skutkiem wyrębu lasów, selektywnego pozyskiwania drewna lub odwodnienia terenu. Może ona być również skutkiem czynników antropogenicznych, takich, jak np. zanieczyszczenie powietrza. Skutki dalszej deforestacji mogą być bardzo poważne dla całej ludzkości. Jak wiadomo, wszystkie rośliny zielone w procesie fotosyntezy tworzą w obecności światła słonecznego glukozę - monosacharyd będący źródłem energii i substratem w reakcjach syntezy złożonych związków organicznych. Pobierają do tego celu dwutlenek węgla. Przyczyniają się tym samym do zmniejszania natężenia efektu cieplarnianego. Szczególną rolę odgrywają wiecznie zielone lasy równikowe. Wpływają one nie tylko na temperaturę klimatu Ziemi. Odcięcie dopływu powietrza równikowego do terenów Antarktydy stało się przyczyną wystąpienia tam dziury ozonowej. Skutki tych zjawisk opisałem na oddzielnych podstronach. Oblicza się, że lasy równikowe zanikają z prędkością 1,8% powierzchni w ciągu roku. Jeśli proces deforestacji nie zostanie ograniczony, to lasy te znikną z powierzchni Ziemi do roku 2022.
    Wszystkie współczesne problemy ekologiczne są skutkiem antropopresji - oddziaływania człowieka na środowisko na przestrzeni tysiącleci. Skutkiem działalności człowieka jest zanieczyszczenie powietrza, wód i gleb.
    Do skutków oddziaływania człowieka na środowisko są również liczne zmiany w faunie i florze. Stwierdzono, że za sprawą działalności człowieka tempo wymierania gatunków zwiększyło się tysiąckrotnie i wynosi obecnie 1 gat./ 1 tys. gat./ 1 rok. Mówi się nawet, że człowiek jest przyczyną szóstego tzw. wielkiego wymierania ( I - 440 mln lat temu (ordowik), II - 365 mln lat temu (dewon), III - 245 mln lat temu (perm), IV - 210 mln lat temu (trias) - spowodowane przez dryf kontynentów i zmiany klimatu; V - 65 mln lat temu (kreda) - wywołane przez meteoryt). W czasie piątego wymierania miała miejsce zagłada dinozaurów. W szóstym wymieraniu może dojść do zagłady wszystkich żywych organizmów. Myślę, że jest to wystarczający argument, aby przekonać ludzkość o powadze współczesnych problemów ekologicznych.


Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 100% Help my planet

I help my planet, that to be clean. Next my house there are a lot of boxes. These boxes are on glass, paper, cans and plastic. When I have a lot of bottles, old newspappers I put them in boxes. I’m very angry when I see factories near forests. I fight on an issue these factories. I do a lot to save energy. When I don’t need the light, I turn the light off. At my school it was the campaign...

Przydatność 100% Lets help old people

!!!Let’s help old people!!! We want to raise money for the old people’s home and buy a DVD player. Here are some ideas to quick raise money: -Help your parents in house cleaner. -Sell your old toy’s. -paint your neighbor fence. -Do the shopping.

Przydatność 75% Podstawowa wiedza o dźwięku

Żyjesz w świecie wypełnionym dźwiękami. Wiesz już, że źródłem dżwięków są ciała drgające. Większość dźwięków różni się od siebie, mówimy wtedy, że mają różne cechy. Wybrane dźwięki mają różne wysokości. ńa przykład piszczałki, które wytwarzają dźwięki najwyższe, mają długość kilku centymetrów, te zaś, które wytwarzają dźwięki najniższe...

Przydatność 60% Podstawowa klasyfikacja spółgłosek.

W załączniku cała praca na temat klasyfikacji spółgłosek do 2 klasy gimnazjum.

Przydatność 80% Rodzina jako podstawowa grupa społeczna

Rodzina to pojęcie bliskie każdemu człowiekowi. Decydują o tym nie tylko względy emocjonalne, ale również powody historyczne i społeczne. Jest to bowiem najstarsza i najpowszechniejsza forma życia powszechnego. Rodzina jest określana jako najmniejsza ,a zarazem podstawowa komórka społeczna. Termin „komórka” został zapożyczony z biologii. Wiemy, że aby organizm był zdrowy,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji