Treść zadania

Nikaaaaaaaaaaa

Opracowanie :

1.Budowa i funkcje układu oddechowego ,
2.Budowa i funkcje układu pokarmowego ,
3. Antykoncepcja..

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    1 układ oddechowy
    a/narządy
    -jama nosowa/jama ustna
    -krtań
    -tchawica
    -oskrzela/oskrzeliki,pęcherzyki płucne
    funkcje-oddychając przez nos powietrze jest ogrzewane przez naczynia krwionośne,jest również oczyszczane przez nabłonek urzęsiony i nawilżane przez gruczoły sluzowe.

    2 budowa i funkcje układu pokarmowego
    a/jama ustna
    -rozdrabnianie pokarmu /trawienie mechaniczne/
    -nawilżanie pokarmu przez ślinę-odbiór bodźców smakowych
    -formowanie kęsów
    -wstepne trawienie cukrów / amylaza ślinowa/
    b/przełyk
    -przesuwanie pokarmu
    c/żołądek
    -trawienie białek/enzym,który trawi białko-pepsyna/
    -swas solny HCN /wyjaławia pokarm/
    mieszanie pokarmu
    d/dwunastnica
    -uchodzą tutaj dwa gruczoły trawienne
    * wątroba-wydziela żółć,ktora emulguje tłuszcze
    *trzustka-wydziela sok trzustkowy,który trawi cukry,białka ,tłuszcze
    e/jelito cienkie
    -wchłanianie strawionego pokarmu/ kosmki jelitowe/
    ostatnie etapy trawienia
    f/jelito grube
    -formowanie kału
    -wchłanianie wody
    produkcja witamin z grupy B i K przez bakterie
    g/odbyt

    3 Antykoncepcja
    O tym, jaką metodę antykoncepcji wybrać, decydują kobieta i jej ginekolog. Ginekolog bierze pod uwagę przede wszystkim stan zdrowia i styl życia pacjentki. Im bardziej szczerze odpowie ona na pytania ginekologa, tym większą uzyska pewność, że zalecona metoda będzie dla niej bezpieczna i jednocześnie da większą gwarancję, że nie dojdzie do niepożądanego zapłodnienia.
    Antykoncepcja to działania zmierzające do niedopuszczenia zajścia w ciążę (zapłodnienia komórki jajowej). Słowo antykoncepcja pochodzi od anti conteptio co oznacza przeciw poczęciu.

    Już w starożytności próbowano planować własną płodność, a najstarsze dokumenty mówiące o antykoncepcji datuje się na cztery tysiące lat i pochodzą z Egiptu. Do tej pory jednak nie opracowano idealnego czy uniwersalnego środka antykoncepcyjnego, takiego żeby mogły z niego korzystać wszystkie kobiety. Dla jednych wskazane są pigułki, dla innych wręcz zabronione. I dotyczy to wszystkich metod antykoncepcji. A dzielimy je ogólnie na naturalne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne, wkładki domaciczne (spirale), sterylizację i inne.

    Skuteczność metod antykoncepcyjnych w medycynie określa się za pomocą wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten statystycznie określa jaki procent kobiet zajdzie w ciążę przy właściwym stosowaniu danej metody antykoncepcji przez rok. Wskaźnik 100 oznacza, że metoda jest zupełnie nieskuteczna, zaś wskaźnik 0, że jest absolutnie skuteczna.

    Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), za antykoncepcję można uznać tylko to, co nie wymaga od partnerów zaniechania współżycia (choćby na kilka dni).

Rozwiązania

Podobne zadania

landrynka444 Struktury Układu Nerwowego i Funkcje.. :D !! Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: landrynka444 30.3.2010 (16:21)
gwiazdeczka_012 za pomocą 2 argumentów wykaz związek miedzy fizjologią układu oddechowego Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: gwiazdeczka_012 8.4.2010 (16:05)
mmonika1235 pilnieeee choroby ukadu krazenia 3 strony Przedmiot: Biologia / Liceum 2 rozwiązania autor: mmonika1235 19.4.2010 (22:45)
silje17 opisz poszczególne układy kręgowców;pokarmowy,wydalniczy,oddechowy,budowa Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: silje17 23.4.2010 (19:40)
iwona1987 budowa układu nerwowego-schemat Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: iwona1987 20.5.2010 (15:29)

Podobne materiały

Przydatność 75% Budowa i funkcje układu oddechowego.

W skład układu oddechowego wchodzą: DROGI ODDECHOWE: - Jama nosowa - Gardło - Krtań - Tchawica - Oskrzela WŁAŚCIWY NARZĄD ODDECHOWY: - Płuca Narządami pomocniczymi biorącymi udział w ruchach oddechowych są mięśnie: głównie przepona oraz mięśnie międzyżebrowe. Drogi oddechowe zaczynają się nozdzrzami przednimi, które prowadzą do jamy nosowej....

Przydatność 65% Budowa i funkcje układu oddechowego człowieka

Układ oddechowy dzieli się na: Drogi oddechowe- (jama nosowa, gardło, krtań, tchawica) oraz narząd wymiany gazowej- płuca. Funkcje dróg oddechowych: Oczyszczenie, nawilżenie i ocieplenie powietrze, przez jego dotarciem do płuc. Adaptacją do oczyszczania jest obecność w drogach oddechowych nabłonka wielorzędowego z rzęskami, a także obecność gruczołów produkujących...

Przydatność 50% Funkcje

Przy określaniu jakiegokolwiek przyporządkowania funkcję dzielimy na dwa zbiory -dziedzinę -przeciwdziedzinę Elementy dziedziny to argumenty a przeciwdziedzinyto wartości. Przy zadaniach z funkcji zawsze dane są dwa zbiory X i Y. Funkcja jest to takie przyporządkowanie kiedy każdemu elementowi za zbioru X przyporządkowany jest dokładnie jeden element ze zbioru Y Funkcja rosnąca...

Przydatność 65% Funkcje miast

Funkcje miast ulegały zmianom wraz ze zmianami stosunków spoleczno-gospodarczych. Niejednokrotnie miasto pełni współcześnie zupełnie inne funkcje niż pełniło pierwotnie. Ze względu na funkcje miasta możemy wymienić: - miasta przemysłowe – są to miasta, które swe powstanie lub rozwój zawdzięczają wydobyciu surowców mineralnych lub ich przetwórstwu. Do miast o takich...

Przydatność 65% Funkcje trygonometryczne

FUNKCJE TRYGONOMETRYCZNE Sinusem kąta ostrego w trójkącie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej (a) leżącej na przeciw tego kąta do długości przeciwprostokątnej (c). sina=a/c Cosinusem kąta ostrego w trójkącie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej (b) leżącej przy tym kącie do długości przeciwprostokątnej (c). cosa=b/c...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji