Treść zadania

pozdromandarynka

Przedstaw skutki klęsk żywiołowych związanyh z eksploatacją bogactw naturalnych.
Pls. Help me !

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Początkowo eksploatacja zasobów naturalnych nie stanowiła większego problemu dla środowiska przyrodniczego. Jednak wraz z rozwojem przemysłu zaczęto wytwarzać coraz więcej produktów i tym samym znacznie wzrosło zapotrzebowanie na surowce mineralne. Doprowadziło to do znacznego zmniejszenia się ilości zasobów naturalnych. Szacuje się, że światowe zasoby ropy naftowej wyczerpią się za ok. 30 lat, natomiast pokłady węgla kamiennego zostaną wyeksploatowane w ciągu najbliższych 170 lat. Należy więc jak najszybciej podjąć działania mające na celu ograniczenie wydobycia surowców mineralnych.
    Poważnym problemem jest również deforestacja - wylesianie. Jest ona skutkiem wyrębu lasów, selektywnego pozyskiwania drewna lub odwodnienia terenu. Może ona być również skutkiem czynników antropogenicznych, takich, jak np. zanieczyszczenie powietrza. Skutki dalszej deforestacji mogą być bardzo poważne dla całej ludzkości. Jak wiadomo, wszystkie rośliny zielone w procesie fotosyntezy tworzą w obecności światła słonecznego glukozę - monosacharyd będący źródłem energii i substratem w reakcjach syntezy złożonych związków organicznych. Pobierają do tego celu dwutlenek węgla. Przyczyniają się tym samym do zmniejszania natężenia efektu cieplarnianego. Szczególną rolę odgrywają wiecznie zielone lasy równikowe. Wpływają one nie tylko na temperaturę klimatu Ziemi. Odcięcie dopływu powietrza równikowego do terenów Antarktydy stało się przyczyną wystąpienia tam dziury ozonowej. Skutki tych zjawisk opisałem na oddzielnych podstronach. Oblicza się, że lasy równikowe zanikają z prędkością 1,8% powierzchni w ciągu roku. Jeśli proces deforestacji nie zostanie ograniczony, to lasy te znikną z powierzchni Ziemi do roku 2022.
    Wszystkie współczesne problemy ekologiczne są skutkiem antropopresji - oddziaływania człowieka na środowisko na przestrzeni tysiącleci. Skutkiem działalności człowieka jest zanieczyszczenie powietrza, wód i gleb.
    Do skutków oddziaływania człowieka na środowisko są również liczne zmiany w faunie i florze. Stwierdzono, że za sprawą działalności człowieka tempo wymierania gatunków zwiększyło się tysiąckrotnie i wynosi obecnie 1 gat./ 1 tys. gat./ 1 rok. Mówi się nawet, że człowiek jest przyczyną szóstego tzw. wielkiego wymierania ( I - 440 mln lat temu (ordowik), II - 365 mln lat temu (dewon), III - 245 mln lat temu (perm), IV - 210 mln lat temu (trias) - spowodowane przez dryf kontynentów i zmiany klimatu; V - 65 mln lat temu (kreda) - wywołane przez meteoryt). W czasie piątego wymierania miała miejsce zagłada dinozaurów. W szóstym wymieraniu może dojść do zagłady wszystkich żywych organizmów. Myślę, że jest to wystarczający argument, aby przekonać ludzkość o powadze współczesnych problemów ekologicznych.





Rozwiązania

Podobne zadania

Oliska Przedstaw znaczenie węgla dla gospodarki kraju Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: Oliska 6.4.2010 (18:57)
lalala Przedstaw cechy krajobrazu rolniczego na Nizinie Chińskiej. Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: lalala 14.4.2010 (18:54)
klaudusia0561 napisz skutki wulkanu w islandii Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: klaudusia0561 16.5.2010 (18:18)
angela17 Napisz, jakie są skutki zaśmiecania środowisku.? Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: angela17 19.5.2010 (15:06)
angela17 Napisz, w jaki sposób człowiek może ograniczyć skutki powstawania dziury Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: angela17 19.5.2010 (15:09)

Podobne materiały

Przydatność 50% Przedstaw budowę wnętrza Ziemi. Wyjaśnij termin: stopień geotermiczny i omów jego znaczenie w eksploatacji bogactw mineralnych w kopalniach głębin

Wnętrze Ziemi składa się z trzech głównych stref: jądra, płaszcza, skorupy ziemskiej. Jądro zajmuje ponad połowę średnicy Ziemi, panuje tam wysokie ciśnienie. Płaszcz Ziemi dzieli się na dolny i górny. Skorupa ziemska - budują ją skały, stąd skorupę ziemską nazywa się sialem (litosfera). Budowa geologiczna to rodzaj skał, ich wiek, wzajemne położenie w skorupie...

Przydatność 100% Przedstaw jakie mogą być ujemne skutki dla osoby zawierającej umowę bez należytej znajomości prawa

Wdobie kryzysu gospodarczego przedsiębiorcom zależy na jak najtańszej sile roboczej. Oby tylko zapłacić jak najniższe składki na ZUS, podatki, zasiłki, PFRON itd. I trzeba przyznać, że oficjalny rynek pracy oferuje im różne sposoby angażowania pracobiorców, począwszy od zlecenia przez umowę o dzieło, agencyjną i chałupnictwo, a na umowie o pracę skończywszy. Taki...

Przydatność 80% Kobieta zbuntowana. Przedstaw jej wizerunek w wybranych dziełach literackich i oceń przyczyny i skutki buntu.

KONSPEKT: I.Literatura podmiotu: 1.Biblia: To jest całe Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Z hebrajskiego i greckiego języka na polski pilnie i wiernie przetłómaczona. Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne. Warszawa. (Fragmenty wybrane z Księgi Rodzaju) 2.J. K. Rowling: Harry Potter i Czara Ognia. / Harry Potter and the Goblet of Fire. / Media Rodzina. Poznań 2001....

Przydatność 80% Napisz, w jaki sposób, zjawisko globalizacji wpływa na współczesne społeczeństwo i państwo. Skutki procesu dla Polski uwzględniając kwestie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne. Przedstaw jego możliwe następstwa.

Globalizacja to pojęcie wieloaspektowe, dotyczące różnych dziedzin działalności człowieka m.in. polityki, gospodarki, kultury i życia społecznego. Definiuje się go, jako proces integracji między jednostkami na całym świecie, który wymusza powstanie miedzy nimi wzajemnych zależności. W Polsce zjawisko to zaczęło być odczuwalne dopiero po 1989 roku, kiedy to pierwsze po wojnie...

Przydatność 85% Skutki bezrobocia

SKUTKI BEZROBOCIA I. Skutki pozytywne: 1. Wzrost szacunku dla pracy 2. Większa motywacja dla kształcenia 3. Racjonalizacja wyboru kwalifikacji i zawodu (dostosowanie kierunku studiów do rynku pracy) II. Skutki negatywne: 1. Ekonomiczne: a) utracona produkcja w gospodarce (mniejsza produkcja niż możliwości) b) pogorszenie stanu budżetu państwa w wyniku:...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji