Treść zadania

~livia811

przebieg wojny polski z rosją radziecką

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Wojna Polski z Rosja Radziecką

    Już w listopadzie 1918 roku, doszło do walk z Ukraińcami w Małopolsce wschodniej w obronie Lwowa; szczególnym bohaterstwem odznaczyła się młodzież polska-lwowskie ”orlęta”. Wobec nieumiejętności ułożenia stosunków między Polakami a Ukraińcami, tereny te stały się odtąd miejscem ustawicznych konfliktów, przerwanym na krótko porozumieniem Piłsudskiego z atamanem Semenem Petlurą, które miało na celu wspólną walkę z Rosja opanowaną przez bolszewików.

    Na tereny byłego imperium carskiego, zajęte przez wojska państw centralnych w ofensywie lutowej, zaczęły na początku 1919 roku wstępować od zachodu oddziały polskie, które weszły w konflikt bojowy z nadchodzącymi od wschodu oddziałami Armii Czerwonej. W wyniku walk, do połowy 1919 roku Polacy zajęli Wilno, Baranowicze, Świeciany, Łuck i Łubinie, a jesienią Mińsk. Wojska Polskie doszły do Dźwiny i Berezyny, gdzie zatrzymały się na rozkaz Piłsudskiego. Zatrzymanie ofensywy polskiej nastąpiło z powodu obaw, iż zwycięstwo antybolszewickie wojsk gen. Denikina, które poczyniły wówczas znaczne postępy, byłoby mniej pożądane niż zwycięstwo bolszewików, stwarzające korzystna dla Polski sytuacje wewnętrznego chaosu w Rosji.

Rozwiązania

Podobne zadania

DAriuszka 1,wymien postanowienia kongresu wiedenskiego w sprawie Polski?? 2,wyjasnij Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: DAriuszka 29.3.2010 (13:40)
izonek089 Obraz esesmana w literaturze polski. 3 przykłady. Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: izonek089 30.3.2010 (20:56)
cisek1818 omów podłoże i charakterystyke 1 wojny swiatowej. Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: cisek1818 11.4.2010 (20:11)
emcacafe Przyczyny i skutki zimnej wojny (w punktach). Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: emcacafe 15.4.2010 (23:28)
karmen909 fronty 2 wojny swiatowej. nawazniejsze bitwy. Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: karmen909 17.4.2010 (17:18)

Podobne materiały

Przydatność 60% Wojny Polski w XVII w. Przebieg - Tabelka

Tabela z Przebiegiem wojen ze Szwecja/ Rosja / Turcja. ( Wojna ze szwecja tylko do Rozejmu Sztumskiego w 35r. ). Za Błedy z gory przepraszam, bardzo mozliwe ze dokoncze wojny ze Szwecja jutro wtedy dodam pelna tabelke. Tabela zrobiona w Excelu p.s. Prosze mnie poinformowac o jakichkolwiek błedach.

Przydatność 65% Przebieg wojny trojańskiej.

Po stronie greckiej w wojnie przeciwko Troi wzięło udział wielu dzielnych wojowników: Agamemnon, Odyseusz, Achilles, Nestor, Diomedes. Wyprawie towarzyszyły różnorodne przeciwności losu i gniew bogów, którzy spowalniali wyprawę i zsyłali niesprzyjające wiatry czy zarazę. Przez wiele lat nie dochodziło do żadnego starcia, które mogłoby zadecydować o losach konfliktu i...

Przydatność 55% Przebieg wojny polsko-bolszewickiej

Ofensywa Tuchaczewskiego i Budionny była tak silna, że wojska polskie musiały wycofać się z Kijowa 10.06.1920r. W sierpniu Tuchaczewski osiągnął przedpola Warszawy. Strona polska znajdowała się kleszczach, zmienia się podejście do sprawy polskiej, do tej pory traktowali jedynie Polskę jako obszar, przez który należy przejść, aby dostać się do innej części Eur. 30.07 na...

Przydatność 70% Przyczyny, przebieg, skutki Wojny peloponeskiej.

WOJNA PELOPONESKA (431-404 r. p.n.e) 1.Przyczyny wojny peloponeskiej: wzrost potęgi Aten. 2. Przebieg wojny peloponeskiej: Wojna pomiędzy Atenami i Spartą. Pustoszenie Attyki przez wojska spartańskie. Mieszkańcy uciekają do Aten co powoduje nadmiar ludności w Atenach i rozprzestrzenianie się chorób i zaraz. W tym czasie wojska peloponeskie niszczyły Peloponez. 3. Skutki...

Przydatność 60% Przyczyny wybuchu i przebieg I wojny światowej.

Blok militarny jest to układ wojskowy dwóch lub więcej państw, które deklarują współpracę militarną między sobą. Zapewniają obronę swoich granic oraz stref wpływów. np. NATO. · Na przełomie XIX w. i XX w. Powstały dwa przeciwstawne bloki militarne: trójprzymierze [1882r., (lecz już od 1879r. Niemcy i Austro-Węgry zawarły traktat wzajemnej pomocy)] (Niemcy,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji