Treść zadania

krzysiekdeik

osiągnięcia aten i sparty

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0


    Sparta i Ateny, jako dwa największe polis starożytnej Grecji

    W historii starożytnej Grecji największą rolę odegrały Ateny i Sparta. Między tymi dwoma państwami-miastami trwała ciągła rywalizacja. Zarówno Ateny jak i Sparta dążyły do zdobycia politycznych wpływów. Co ciekawe w każdym z nich w inny sposób sprawowano władzę i zorganizowano życie społeczeństwa.

    Sparta została założona w XII w. p.n.e. na obszarze Półwyspu Peloponeskiego. Jej powstanie związane było z najazdem Dorów na zamieszkującą te obszary ludność i przejęcie przez nich władzy. Natomiast państwo spartańskie utworzono w IX w. p.n.e. Na początku składało się ono z kilku wsi, ale stopniowo powiększało swoje terytorium obszary pobliskich polis. Te wszystkie polis tworzyły tzw. Symmachie, czyli związek. Sparta była uważana za potęgę w VI w. p.n.e., która odróżniała się od innych polis ustrojem, sposobem organizacji społeczeństwa oraz kulturą. Ludność spartańska dzieliła się na trzy grupy. Pierwszą z nich stanowili rodowici Spartanie, których określano mianem Spartiatów. Była to najmniejsza grupa, ponieważ liczyła tylko kilkanaście tysięcy przedstawicieli. Spartiaci mieli pełnie praw obywatelskich. To oni sprawowali urzędy i uczestniczyli w zgromadzeniu ludowym. Utrzymywali się o głównie z ziemi, którą na ich potrzeby uprawiali heloci. Spartiaci uczyli się także sztuki walki, którą cały czas doskonalili. Określano ich mianem wspólnoty jednakowych. Drugą grupę tworzyli periojkowie, czyli osoby trudniące się handlem i rzemiosłem oraz właściciele ziemscy. Chociaż cieszyli się pełną wolnością, to nie mieli wpływu na kształt państwowego życia. Ich zadaniem była praca na rzecz Sparty. Do trzeciej grupy należeli heloci. Byli to państwowi niewolnicy, którzy pochodzili z podbitej ludności. Helotom nie przyznano żadnych praw, a posłuszeństwo wśród tej grupy utrzymywano używając terroru.

Rozwiązania

Podobne zadania

krzysiekdeik pomocy potrzebuje na jutro w skrócie krótki opis osiągnięcia Aten i Sparty Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: krzysiekdeik 17.5.2010 (18:09)
Haya Podaj przynajmniej pięć organów demokratycznych Aten. Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Haya 16.10.2010 (14:52)
alcia_44 pomocy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. Ustrój sparty 2.wychowanie dzieci (w Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: alcia_44 28.10.2010 (13:57)
Werandka1997 Opisz formę starożytnych Aten . ? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Werandka1997 14.11.2010 (14:35)
dzodzo97 Określ i scharakteryzuj ustrój Sparty. Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dzodzo97 23.11.2010 (17:03)

Podobne materiały

Przydatność 70% Ustrój Sparty i Aten.

USTÓJ SPARTY I ATEN-na czele państwa stało 2 królów. UPRAWNIENIA: pełnili funkcje kapłańskie; dowodzili armią najwyżsi sędziowie ;geruzja-rada starszych składająca się z 28 mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia;etorowie:urzędnicy-5 osób; Zgromadzenie ludowe mężczyźni od 30 r.ż.; głosowano poprzez a k l a m a c j ę tzn. odpowiadano TAK lub NIE; spartańskie...

Przydatność 65% Ustrój Aten i Sparty

DEMOKRACJA W ATENACH DEFINICJE: Polis– miasto-państwo w starożytnej Grecji, rządzone przez obywateli. Zgromadzenie Ludowe – zgromadzenie, na którym dorośli, wolni mężczyźni podejmowali najważniejsze decyzje. Agora – plac zgromadzeń ludu. Hoplita– ciężkozbrojny żołnierz greckiej piechoty. Falanga– zwarty szyk hoplitów. Oligarchia– ustrój polis; dostęp do...

Przydatność 50% Rywalizacja Sparty i Aten w świecie greckim

Wstęp














Opracowując temat dotyczący rywalizacji Sparty i Aten w świecie starożytnym nie sposób przedstawić krótkiego rysu historycznego każdego z tych państw – miast .
Pozwolę sobie ująć to w postaci rozdziałów .

















...

Przydatność 50% Ustrój polityczny Aten i Sparty - analiza porównawcza.

Dzieje państwa spartańskiego sięgają początków I tysiąclecia p.n.e. Mieszkańcy 5 niedużych osad położonych w dolinie rzeki Euratos połączyli się tworząc jedną Polis-Spartę. Stosunki społeczne i system sprawowania władzy ukształtował się w Sparcie w okresie podbojów. Obywatelami i członkami polis byli potomkowie mieszkańców 5 osad. Tylko oni udzielali się...

Przydatność 55% Porównanie ustroju Aten, Sparty i Rzymu.

W kształtowaniu się starożytnego świata bardzo ważną rolę spełniły trzy państwa: Ateny i Sparta, będące największymi polis greckimi oraz Rzym. Rozwój ustroju w wyżej wymienionych państwach przypada na okres od IV do VI w. p.n.e. Na ustrój każdego z tych państw starożytnych składały się trzy, różniące się między sobą elementy: Zgromadzenie Ludowe, Rada i urzędnicy....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji