Treść zadania

blackme

1. Napisz notatkę na temat Morza Bałtyckiego.
a) cechy morza
b)zwierzęta
c) przyczyny zanieczyszczeń
d) skutki zanieczyszczeń
e) sposoby ochrony

TO JEST PILNE MAM TO NA JUTRO A JESTEM ZAGROŻONA ;// proszę o rozwiazanie dokladnie zadania i o długie tresci..

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. Morze Bałtyckie klasyfikowane jest jako morze śródlądowe, półzamknięte. Z racji swej niewielkiej głębokości uważa się go za morze szelfowe. Położone jest w Europie Północnej pomiędzy Półwyspem Skandynawskim a środkową i wschodnią częścią kontynentu europejskiego. Wymiana wód Bałtyku odbywa się przez tzw. Cieśniny Duńskie, tj.: Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund, Kattegat i Skagerrak. W basenie tego morza położonych jest 9 państw: Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Polska, Niemcy. Ponadto stanowi ono zlewisko dla: Norwegii, Czech oraz Słowacji. Zbiornik zajmuje powierzchnię 415,3tys. km2, a jego całkowita objętość wynosi 22mln km3.
    Bałtyk jest morzem płytkim; jego średnia głębokość wynosi 52m, a maksymalna zmierzona została w Głębi Landsort i osiąga 459m. Cechą charakterystyczną tego morza jest silnie rozwinięta linia brzegowa, którą urozmaicają liczne zatoki (największe: Botnicka, Fińska, Ryska, Gdańska, Pomorska, Meklemburska, Liońska, Hanu) oraz wyspy (m. in. Gotlandia, Olandia, Sarema, Hiuma, Uznam, Wolin). Bardzo duża jest również różnorodność samych wybrzeży. Generalnie można stwierdzić, że wybrzeża południowe są raczej niskie, piaszczyste, często mierzejowe, z występującymi dosyć często pasami wydmowymi oraz sporadycznie pojawiającymi się klifami. Północne wybrzeża z kolei są zdecydowanie wyższe i raczej skaliste aniżeli piaszczyste. Najczęściej są to wybrzeża typu szkierowego bądź fiordowego.
    Zlewisko Morza Bałtyckiego ma powierzchnię około 1,7mln km2, co stanowi mniej więcej 17% powierzchni kontynentu europejskiego. Do omawianego zbiornika uchodzi około 250 rzek, spośród których największymi są: Newa, Wisła, Dźwina, Niemen, Odra.
    Bałtyk jest morzem bardzo młodym, którego historia nie jest dłuższa niż 12 tys. lat. W swoich dziejach przechodził on przez różne fazy; w pewnych nie miał on dostępu do Oceanu Atlantyckiego i stanowił zbiornik jeziorny, w innych natomiast zachodziła swobodna wymiana wód. Kolejnymi etapami w historii Bałtyku były: Bałtyckie Jezioro Lodowe (12- 10tys, lat temu), Morze Yoldiowe (10- 9tys. lat temu), Jezioro Ancylusowe (9- 8tys. lat temu) Morze Litorynowe (8- 4 tys. lat temu).
    Mimo tego, że Bałtyk jest morzem śródlądowym, półzamkniętym, nie należy on do zbiorników spokojnych. Często występują na nim sztormy, w czasie których powstają fale o długości dochodzącej do 9m.


    2. Flora Bałtyku właściwa jest dla warunków termicznych oraz zasolenia panujących w tym zbiorniku morskim. Dominują gatunki słonawowodne, słonowodne, aczkolwiek spotykane są również organizmy oceaniczne. W Bałtyku żyją trzy grupy roślin osiadłych. Są nimi glony: zielenice, brunatnice oraz krasnorosty. Oprócz tego w niektórych obszarach Bałtyku spotykane są również skupiska roślin kwiatowych, które tworzą podwodne łąki. Są one bardzo ważne z punktu widzenia wielu gatunków zwierzęcych, dla których stanowią miejsce schronienia w razie niebezpieczeństwa. łąki podwodne są również dogodnym miejscem tarliskowym dla wielu ryb, jednak w ostatnim czasie powierzchnia tych łąk została w znacznej mierze ograniczona, na skutek coraz większego stopnia zanieczyszczenia wód.
    Oprócz dużych organizmów roślinnych w Bałtyku występuje również fitoplankton, który jest raczej ubogi, ze względu na nieokreślone warunki zasolenia (dla organizmów słodkowodnych woda Bałtyku jest zbyt słona, zaś dla typowo morskich i oceanicznych- niedostatecznie zasolona). W skład fitoplanktonu wchodzą przede wszystkim okrzemki; liczne są także zielenice oraz sinice.
    Jeszcze uboższy od świata roślinnego Bałtyku jest świat zwierzęcy. Powód jest taki sam, jak i w przypadku roślin- warunki niesprzyjające zarówno dla typowo słono- jak i typowo słodkowodnych. Zwierzętami Morza Bałtyckiego są zarówno organizmy morskie, które przystosowały się do życia w warunkach zmniejszonego zasolenia (m. in. meduzy, wieloszczety, krewetki, szproty, śledzie, morświny, foki), jak i zwierzęta słodkowodne potrafiące żyć także w wodzie słonawej (stułbie, wypławki, szczupaki, sieje, okonie, sandacze). Brakuje natomiast w Bałtyku zwierząt typowo morskich, egzystujących w warunkach znacznego zasolenie. Nieliczne tego typu gatunki pojawiają się jedynie na zachodnich krańcach zbiornika (rozgwiazda, wężowidło białe, trąbik atlantycki).


    3. Morze Bałtyckie należy do bardzo zanieczyszczonych. Źródeł zanieczyszczeń jest wiele. W największych ilościach do zbiornika tego trafiają:
    - sole biogenne, czyli związki azotu, fosforu (stosowane miedzy innymi w rolnictwie), które wywołują zjawisko eutrofizacji wód
    - związki toksyczne (np. metale ciężkie), które mają skłonność do magazynowania się w organizmach żywych
    - substancje ropopochodne (dostające się do morza miedzy innymi podczas awarii)
    - substancje radioaktywne (trafiają do wód morskich z opadami atmosferycznymi)
    - różnego rodzaju inne zanieczyszczenia i śmieci

    4. Obecnie największe zagrożenie dla Bałtyku stanowią pierwsze z wymienionych zanieczyszczeń, czyli tzw. związki biogenne. Są one odpowiedzialne za występowanie procesu eutrofizacji wód. Proces ten polega na nadmiernej produkcji biomasy w zbiorniku wodnym, wywołanej dostarczaniem do niego substancji odżywczych (azotu, fosforu, potasu, sodu). W wyniku tego dochodzi do zjawiska eutrofizmu, które objawia się tym, że życie w zbiorniku wodnym rozwija się niezwykle bujnie, powstają zawity. Zbiornik eutroficzny odznacza się niedoborem tlenu, gdyż występujące w nadmiarze organizmy żywe wykorzystują całkowitą jego zawartość. Braki tlenu zaznaczają się zwłaszcza w warstwie przydennej, w której to strefie dochodzi również do koncentracji toksycznych substancji wydzielanych przez żywe bądź obumarłe zwierzęta. Woda morska, w której zachodzą procesy eutrofizacji odznacza się charakterystyczną intensywną barwą, specyficznym zapachem. W zbiorniku takim na znaczeniu zyskują organizmy beztlenowe. Na Morzu Bałtyckim najgorsza sytuacja pod tym względem występuje na obszarze Głębi Bornholmskiej, Gdańskiej oraz Gotlandzkiej.


    5. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska morskiego jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Można to osiągnąć poprzez rozwiązania instytucjonalne oraz instrumenty prawne i ekonomiczne, promujące takie działania, jak:
    - budowa oczyszczalni ścieków,
    - montaż filtrów przemysłowych zmniejszających emisję pyłów i gazów,
    - budowa ekologicznych wysypisk śmieci i rekultywacja starych,
    - zmiana technologii przemysłowych na bardziej przyjazne dla środowiska powodujące zmniejszenie zużycia energii i wody oraz ilości ścieków i odpadów,
    - szersze korzystanie ze źródeł energii odnawialnych – budowa elektrowni wodnych i wiatrowych,
    - zmniejszenie zużycia nawozów sztucznych w rolnictwie,
    - wykorzystywanie odpadów i surowców wtórnych.
    Istotna jest również szeroka edukacja ekologiczna prowadząca do zmiany postaw życiowych ludności. Wszyscy musimy mieć świadomość, że również od nas zależy los Bałtyku. Każdy z nas może zmniejszyć ilość wytwarzanych zanieczyszczeń poprzez:
    - ograniczenie zużycia trudno rozkładalnych tworzyw sztucznych,
    - zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwach domowych,
    - oszczędzanie energii,
    - zbieranie surowców wtórnych,
    - ograniczenie stosowania środków piorących zawierających fosforany,
    - dbanie o czystość plaż i wód przybrzeżnych,
    - ograniczenie korzystania z samochodów i tym samym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Rozwiązania

  • zania344

    Morze Bałtyckie, Bałtyk – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w Europie północnej. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Beltsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód cieśnin duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
    Bałtyk nazywany jest morzem śródziemnym północnej Europy, ponieważ ze wszystkich stron jest otoczony lądem, a z Morzem Północnym łączy go jedynie kilka płytkich cieśnin. Położone jest w północnej strefie klimatu umiarkowanego. Oba morza leżą na tym samym szelfie kontynentalnym.

    Charakterystyka
    Rozciągłość południkowa – ok. 1300 km
    Rozciągłość równoleżnikowa najszersza (przez Zatokę Fińską) – ok. 600 km
    Rozciągłość równoleżnikowa najwęższa (przez Zatokę Botnicką) – 100 km

    Powierzchnia
    Powierzchnia Bałtyku wraz z Kattegatem wynosi ok. 415 266 km². Bez Kattegatu Bałtyk obejmuje 386 000 km². Powierzchnia zlewisk wynosi 1 721 238 km². Objętość morza wynosi 21 721 km³.


    Zanieczyszczenia

    Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. W 1973 podpisano Konwencję Gdańską o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów Bałtyku i Bełtów. W 1974 siedem państw nadbałtyckich (spośród 9) podpisało drugą Międzynarodową Konwencję Bałtycką w Helsinkach. Ciągle jednak Bałtyk pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

    Czynnikami, które wpływają na zanieczyszczenie wód Bałtyku są m.in.: budowa rowów melioracyjnych, intensywne uprzemysłowienie, rozwój i powstawanie nowych miast oraz okoliczne ścieki i odpady.

    W obszarze wód terytorialnych Polski bardzo zanieczyszczona jest Zatoka Gdańska.

    Fauna i flora Bałtyku

    Zakwit fitoplanktonu. 3.06.2001Zoogeograficznie Morze Bałtyckie tworzy oddzielną dzielnicę bałtycką. Ze względu na niskie zasolenie jest ona wyjątkowo uboga biologicznie. Dla porównania w sąsiednim Morzu Północnym biomasa jest pięciokrotnie wyższa. Niskie zasolenie stanowi barierę nie do pokonania dla bardzo wielu zwierząt. Oprócz zachodnich krańców nie występuje ani jeden gatunek szkarłupni będącej ważnym składnikiem zwierzostanu innych mórz. Całkowicie brak chitonów, walconogów, głowonogów, ramienionogów i ściśle morskich ślimaków. Mięczaki są reprezentowane tylko przez sześć gatunków małżów. Bardzo skromnie reprezentowane są jamochłony, wstężnice i pierścienice. Nieliczne zwierzęta słonowodne jak omułki, małgwie, chełbia, śledzie czy dorsze żyjące w Bałtyku są o połowę mniejsze niż w Morzu Północnym. Z drugiej strony niskie zasolenie umożliwia tu życie wielu rybom słodkowodnym.

    Wlewające się do Bałtyku słone wody, z powodu większej gęstości, pozostają przy dnie i są izolowane od atmosfery warstwą mniej słonych wód powierzchniowych. Z tego powodu około 1/4 dna Bałtyku jest w strefie beztlenowej, gdzie rozwijające się bakterie wydzielają siarkowodór.

Podobne materiały

Przydatność 65% Morze

Niszcząca działalność morzawoda mórz oceanów znajduje się w stałym ruchu.Ruch ten przejaia się w postaci prądów morskich,przypływów,odpływów,falowania . Przpływy i odpływy wywołane są przyciąganiem księżyca i słońca.Fale powstają pod wpływem wiatru.Niszcząca dział morza przejawia się na wybrzeżach.Falowanie dziala bardzo wyraźnie do głębokości 10m.głębiej...

Przydatność 50% Morze

Czasem nie wiem, Czy to sen, czy jawa Gdy siedzę na brzegu morza I widzę ten cud natury: Piękne bałwany z morskiej piany I piękne zachody słońca A także błękit nieba Zlewający się z naszym Bałtykiem. Więc pytam. Sen, czy jawa? Jeśli sen, to jest on najpiękniejszy w moim życiu. Nie chcę się z niego nigdy obudzić. Jeśli zaś jawa... Nie chcę nigdy zasnąć!...

Przydatność 75% Morze Baltyckie





Morze Bałtyckie jest morzem wewnatrzkontynentalnym, śródlądowym, płytkim, najmłodszym morzem Europy i jednym z najmłodszych Atlantyku.
Jest morzem szelfowym, ponieważ znajduje się na płycie kontynentalnej.
Rozwój Morza Bałtyckiego wiąże się z wytapianiem lodowca w czasie ostatniego zlodowacenia północnopolskiego oraz z podnoszeniem się
i...

Przydatność 70% Morze Bałtyckie

Bałtyckie Morze,tzw. Bałtyk stanowi część Oceanu Atlantyckiego,jest to morze śródlądowe położone między Europą Środkową i Północno-Wschodnią a Półwyspem Skandynawskim. Powierzchnia 422 tys. km2. Średnia głębokość 56 m, maksymalna głębokość 459 m. Charakterystyczna dla Morza Bałtyckiego jest duża liczba głębokich zatok. Do największych zalicza się Zatokę...

Przydatność 65% klimat - morze

I. Klimat Polski 1. Pogoda – aktualny stan atmosfery Klimat – średni stan pogody na jakimś obszarze mierzony w czasie przez kilka lat 2. Czynniki kształtujące klimat w Polsce: szerokość geograficzna odległość od zbiorników wodnych ukształtowanie powierzchni rodzaj podłoża rozkład frontów atmosferycznych rozkład ośrodków barycznych (niże, wyże)...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji