Treść zadania

amanda2812

Sporządź charakterystykę wybranego biomu uwzględniając 1)Typ równowagi
2) Oceń bogactwo danego biomu (np. ubogi, bogaty)
3) Oceń wielkość produkcji i respiracji
4)Wskazać (jeżeli są) czynniki ograniczające produkcję
5)Występowanie geograficzne i gatunki charakterystyczne (roślin i zwierząt).

Lasy liściaste i mieszane klimatu umiarkowanego

Załączniki do zadania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    1)LASY LIŚCIASTE
    W obrębie lasów liściastych strefy umiarkowanej wyróżnia się typy siedliskowe zależnie od składu gatunkowego oraz warunków wilgotności gleby i jej żyzności. W Polsce wykształcają się:bór mieszany,ols,buczyna,łęg,grąd.
    2)bogate....W strefie umiarkowanej występuje podział na tradycyjne pory roku. Wiosna i lato są na ogół ciepłe, a zima łagodna/ Ilość opadów jest średnia, ale przeważnie równomierna. W takich właśnie warunkach rosną lasy liściaste- tworzą je dęby, kasztany, klony, buki, jesiony, brzozy, wiązy.

    Gleba w lasach liściastych jest siedliskiem milionów bakterii, pierwotniaków i grzybów. Mają one zdolność rozkładania ściółki z martwych liści i przekształcania jej w próchnicę. W pozostałościach roślinnych żyje wiele różnorodnych gatunków owadów, ślimaków, pierścienic i innych bezkręgowców (takich jak kusak, biedronka, gąsienica, kleszcz, roztocz, skoczogonek, pająk skoczek, dżdżownica). W liściastej ściółce wiele małych ssaków, jak ryjówka czy nornik, poszukuje pożywienia. Jeśli podłoże jest dość wilgotne występują też salamandry. W strefie lasów umiarkowanych występują też sarny, daniele, dziki, pumy.

    Niektóre leśne zwierzęta większość swojego życia spędzają ponad powierzchnią podłoża. Na przykład wiewiórki budują gniazda na wysokich drzewach, a nietoperze zawieszają się na gałęziach. W lasach licznie występują dzięcioły. Z łatwością wspinają się po pniach, ponieważ ich nogi mają dwa palce obrócone do przodu i dwa do tyłu. Mogą też zaczepiać się na boku pnia, wówczas pióra ogona służą im za podporę. W celu zdobycia pożywienia swym silnym dziobem przebijają korę drzew. Jeśli przez las przepływa strumień, to można tam jeszcze zaobserwować inne gatunki zwierząt i płazów (np. żaby, ropuchy, bobry).

    5)występowanie;Europa Zachodnia, Środkowa , wschodnia część USA, dorzecze Amuru, Japonia, południowe Chile i Nowa Zelandia.

    *przeważają następujące gatunki roślin: wśród drzew liściastych dominują - dąb, buk, grab, wiąz, jesion, klon, brzoza, lipa, olcha, wśród iglastych - sosny, jodły, modrzewie i świerki .
    *Świat zwierząt: sarny, niedźwiedzie, wilki, rysie, lisy, jelenie, zające, dziki, łosie, łasice, borsuki, wiewiórki oraz liczne ptaki (głuszce, cietrzewie, sójki, dzięcioły), wśród bezkręgowców bardzo dużo owadów.Setki ich żyją, mieszkają i mnożą się pod ziemią, wśród martwych liści zaścielających jej powierzchnię, w gęstwinie trawy, pod korą drzew, wśród korzeni, w dziuplach, na wysokich konarach i wśród koron drzew. Na opadłych liściach żyją miliony bakterii, grzybów, maleńkich stawonogów, robaków i pierwotniaków, które przekształcają martwe szczątki w próchnicę i cały czas użyźniają glebę. Wśród opadłego listowia żyją żuki, chrząszcze, stonogi, pluskwiaki, a na powierzchni mrówki i mięczaki. Zwierzęta są pokarmem dla licznych kręgowców, w tym ropuch, salamander, jaszczurek, kretów, jeży i wielu innych. Do leśnych drapieżników polujących na ziemi należą liczne węże, łasice, borsuki, lisy, jenoty, kuny i jeszcze w wielu okolicach niedźwiedzie. Wszystko, co znajduje się na powierzchni ziemi jest pokarmem dla dzików. Jelenie, sarny, daniele i żubry odżywiają się roślinami, głównie liśćmi, pędami, trawą i korą. Wszystkie zwierzęta roślinożerne są pokarmem dla wilków, pum, rysi, tygrysów i czasem dla niedźwiedzi.

Rozwiązania

Podobne zadania

arsis006 za pomoca reakcji chemicznych przedstaw proces trawienia wybranego dwucukru, Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: arsis006 30.11.2011 (20:49)

Podobne materiały

Przydatność 85% Charakterystyka wybranego biomu - TUNDRA

witam. praca znajduje sie w zalaczniku na dole strony. zapraszam do sciagania, naprawde warto - dostalam z niej 6 !!! :)

Przydatność 55% Na podstawie utworu Potop stwórz charakterystyke Kmicica. Jaki to typ bohatera?

Potop Henryka Sienkiewicza jest środkową częścią Trylogii. Razem z Ogniem i mieczem oraz Panem Włodyjowskim tworzą dziewięcioczęściowy obraz Polski w XVII wieku. Ten największy w Polsce historio pisarz stworzył swoje dzieło w latach 1884-1886. W utworze występują dwa główne wątki. Pierwszy z nich to historyczny: wydarzenia autentyczne mieszają się z fikcją. Tak samo jest...

Przydatność 75% Charakterystyka wybranego okregu przemyslowego





Warszawski Okręg Przemysłowy jest drugim co do wielkości okręgiem przemysłowym Polski (2.5 tyś. zakładów przemysłowych) Ustępuje mu jedynie GOP. W jego skład wchodzi 35 miast, które zamieszkuje 2.3 mln osób.

Początki tego okręgu sięgają XIX wieku, kiedy czynnikiem przyciągającym przemysł była koncentracja ludności. Warszawa w drugiej połowie...

Przydatność 70% Charakterystyka wybranego okręgu przemysłowego

a) nazwa okręgu: OKRĘG BYDGOSKO-TORUŃSKI b) główne ośrodki przemysłowe: Bydgoszcz Toruń Inowrocław Janików c) gałęzie przemysłu: - elektromaszynowy (sprzęt radiowy,...

Przydatność 75% Charakterystyka wybranego hotelu

Hotel SPA Dr Irena Eris **** Wzgórza Dylewskie Czterogwiazdkowy Hotel Spa Dr Irena Eris dysponuje 49 komfortowymi pokojami i apartamentami mogącymi pomieścić do 109 osób Wykorzystując doskonałe zaplecze hotelowe, atuty przyrodnicze Mazur, najnowszą wiedzę, z dziedziny kosmetologii i wellness oraz dobroczynne działanie wody stworzono miejsce, gdzie ciało i umysł mogą odpocząć i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji