Treść zadania

kangur123

Jakie uniwersalne prawdy wynikają z dramatu W. Szekspira "Romeo i Julia"? na 250 zdań z góry dziękuję xD

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0


    William Szekspir (Shakespeare; 1564-1616), najsłynniejszy dramaturg angielski epoki elżbietańskiej, zasłynął w historii literatury dziełami, które do dziś budzą podziw sprawnością warsztatu literackiego, doskonałą znajomością specyfiki teatru, a także ludzkich namiętności i słabości. Do nazwiska wybitnego twórcy przylgnęło wiele określeń wartościujących, sytuacja autora Romea i Julii wśród najznamienitszych ludzi pióra wszechczasów.
    Twórczość Szekspira to przede wszystkim teksty przeznaczone do wystawiania na scenie. To upodobanie dramatu wynikało zapewne ze znajomości sztuki scenicznej (był aktorem) i z potrzeby dostarczania widzom nowych, świeżych utworów podejmujących zagadnienia bliskie każdemu człowiekowi, interesujące w aspekcie moralnym i psychologicznym. Jest autorem trzydziestu sześciu dramatów, a być może
    jeszcze kilku czy kilkunastu. Autorstwo czternastu przypisywanych mu sztuk teatralne jest jednak niepewne. Poza utworami przeznaczonymi do wystawiania na scenie pisywał poematy i sonety. Ta część dorobku literackiego nie zdobyła sobie większego uznania i można ją uznać za peryferyjną, dodatkową.
    Twórczość dramatyczna Szekspira zaskakuje różnorodnością formalną i tematyczną. Znajdujemy tu tragedie i komedie, utwory o podłożu psychologicznym i o charakterze baśniowym. Objętościowo obszerny cykl tworzą dramatyczne kroniki historyczne, których tytuły wskazują na osobę głównego bohatera, króla uwikłanego w intrygi polityczne i walkę o władzę (m. in. Ryszard III, Henryk IV, Henryk VIII). Zagadnienie władzy i związana z nim problematyka moralna pojawiają się w znanej „tragedii władzy” pt. Makbet. Rys historyczny maj ą także tragedie Juliusz Cezar, Antoniusz i Kleopatra, przedstawiające udramatyzowane fakty z dziejów Rzymu.
    Także współcześnie, kilka wieków po napisaniu, wielką popularnością cieszą się komedie Szekspira (np. Poskromienie złośnicy, Wieczór Trzech Króli). Zawdzięczają to przede wszystkim przejrzystej, zręcznie skomponowanej intrydze odnoszącej sie do zagadnień powszechnie znanych i bliskich każdemu odbiorcy. W dorobku Szekspira są też dzieła, które trudno jednoznacznie zakwalifikować do komedii czy tragedii. Przykładem może tu być utwór Miarka za miarkę jednoczący w sobie żywioł komediowy i tragiczny.
    Ciekawą propozycją dla teatrów są do dziś tak zwane baśnie dramatyczne ujmujące poruszane zagadnienia poprzez czerpane z tradycji motywy fantastyczne, niesamowite, tchnące tajemniczością i dobrze komponujące się z poetyckim językiem autora (Sen nocy letniej).
    Romeo i Julia to utwór najczęściej określany mianem „tragedia miłości”. Zalicza się go do dramatów psychologiczno-poetyckich. W tej grupie znajdują się najsłynniejsze dzieła Szekspira: Hamlet, Makbet, Otello, Król Lear.
    W kręgu zainteresowań wybitnego dramaturga pojawiły się przede wszystkim wielkie namiętności będące motoryczną siłą życiową. Emocje i ambicje, jakim podlega każdy człowiek, z większą mocą ujawniają się tam, gdzie możliwości jednostki mierzy się w wielkiej skali. Dlatego też zagadnienie władzy, pragnienie jej posiadania jej posiadania, utrwalania, rozszerzania wpływów, a przede wszystkim walka o władzę to tematyka utworów przedstawiających królów i okoliczności, w jakie byli uwikłani. Patologiczne niekiedy podejście do panowania, żądza władzy prowadząca do obłędu, popychająca do najohydniejszych zbrodni, sytuuje główną postać wobec wyborów natury moralnej. Szczególne okoliczności – wymykanie się władzy lub możliwość jej utraty – prowadzą do decyzji niezgodnych z zasadami etyki. Ta sytuacja wywołuje wewnętrzne rozdarcie, niepokój bohatera. Kariera władcy rozpoczęta od morderstwa dokonanego na rywalu kończy się (zgodnie z reguła koła) tym samym. Ofiarą jest niegdysiejszy zabójca. Dramatyczne kroniki królewskie, choć zakorzenione tematycznie w historii, prowadzą do ogólnego, syntetycznego spojrzenia na problemy władzy, stanowią wielką metaforę walki o dominację polityczną.
    Władza i zbrodnia, miłość i śmierć – to zagadnienia, które często goszczą na kartach dramatów Szekspira. Towarzyszą im refleksja natury filozoficznej, psychologicznej charakterystyki postaci. Autora fascynuje człowiek wobec zagrożenia, a także uwarunkowania społeczne prowadzące do spiętrzenia emocji. Badania recepcji teatralnej tych dramatów wskazują na stałe zainteresowanie nimi ze strony publiczności, a przecież minęło kilkaset lat od czasu ich powstania. Ciągle żywotne kwestie, jakie zostały tu poruszone, i uniwersalny charakter utworów to podstawowe atuty, dla których powstają kolejne, tradycyjne i nowatorskie, a nawet eksperymentalne inscenizacje dramatów Szekspira.

    http://www.trudne.pl/people/?PostBackAction=ApplyForm

Rozwiązania

Podobne zadania

Nieznany Jakie cechy pomogły Robinsonowi Cruzoe przetrwać na wyspie? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 24.3.2010 (16:37)
marle001 napisz recenzję filmu romeo i julia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marle001 28.3.2010 (18:32)
kaczka098 Romeo i Julia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kaczka098 6.4.2010 (10:24)
stereolove jakie są problemy moralne związane z rozwojem nauki i medycyny ? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: stereolove 7.4.2010 (20:30)
marta7216 Romeo i Julia - plan wydarzeń Na jutro !!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marta7216 11.4.2010 (18:45)

Podobne materiały

Przydatność 75% Jakie uniwersalne prawdy o człowieku wynikają z treści dramatu "Romeo i Julia" Wiliama Szekspira?

Z dramatu Wiliama Szekspira ,,Romeo i Julii ‘’ wynika, że ludzie dla swojej ukochanej osoby, dla miłości potrafią i mogą zrobić wszystko. Miłość ukochanej osoby może doprowadzić do opuszczenia miejsca zamieszkania, braku kontaktów z rodziną, przyjaciółmi. Dla miłości można wybaczyć nawet wrogom. Mimo przeszkód i przeciwieństw losu miłość zwycięża. Prawdziwej i...

Przydatność 65% Uniwersalne i ponadczasowe znaczenie dramatu Szekspira „Makbet”.

Od wieków ludzie dążyli do czegoś w życiu, stawiali sobie cele i osiągali je. Dzisiaj także każdy obiera sobie cel, jedni pragną zakochać się i założyć rodzinę, inni pragną bogactwa i władzy. Niestety często jest tak, że upragniona władza zamiast pomagać demoralizuje człowieka, który wchodzi na drogę zła, a przecież człowiek od zawsze prowadzi walkę dobra ze złem....

Przydatność 70% Opisz postępowanie Julii z dramatu W. Szekspira "Romeo i Julia". Jakie uczucia wzbudza w Tobie bohaterka?

Julia jest główną, a zarazem tytułową bohaterką powieści W. Szekspira "Romeo i Julia". Pochodzi ona z rodu Kapuletów i ma ok. 14 lat. Julia to postać bardzo interesująca. Z jednej strony niewinna, młoda dziewczyna, a z drugiej odważna kobieta gotowa na śmierć. Jest w stanie wypić tajemną miksturę nie mając pewności, czy nie doprowadzi ona do jej zgonu,...

Przydatność 65% 10 przykazań, a współczesny świat - jakie uniwersalne prawdy dostrzegasz w dekalogu.

Według mnie istnieją tylko dwa przykazania dekalogu, które powinny być uniwersalne, czyli powinny obowiązywać w każdej kulturze, w każdym państwie, niezależnie od wyznawanej religii, koloru skóry, bądź orientacji seksualnej. Piąte przykazanie dekalogu brzmi „Nie zabijaj”, dla mnie jest to prawo, najważniejsze, nad którym nie powinno się podejmować żadnych dyskusji....

Przydatność 85% Dziesięć przykazań a współczesny świat - jakie uniwersalne prawdy dostrzegasz w Dekalogu.

Dziesięć przykazań to uniwersalny kodeks postępowania nie tylko chrześcijan, ale i ludzi innej wiary i ateistów. Niektóre z ich stały się podstawą dla stworzenia prawa świeckiego. Głównie te, które nie dotyczą Boga i kościoła. Przykazanie "Czcij ojca swego i matkę swoją" jasno mówi nam o stosunku, nie tylko dla swoich rodziców, ale i ludzi starszych....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji