Treść zadania

~Moniczka

Przeciwko czemu (komu) zbuntowali się bohaterowie romantyczni? Odpowiedz na pytanie prezentując wybrane postacie.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 2 0

    Bunt romantyków skierowany jest głównie przeciwko klasykom. Przykładem może być Mickiewicz, który przedstawia bunt przeciwko "szkiełku i oku" (racjonalizm). Czy też „Król Olch” Goethego.
    Utwór przedstawia jak konające w wyniku choroby dziecko, na kolanach ojca dostrzega w swojej wyobraźni tytułowego króla chcącego porwać jego duszę. Ojciec słysząc owe majaczenie chorego synka stara się go uspokoić, ale chłopiec w gorączce zaczyna mieć coraz to bardziej przerażające go wizje. Jest na nie podatny, bo jest młody i posiada wyobrażnię, a do tego ma gorączkę co sytuuje go jakby w stanie narkotycznym. Ojciec bagatelizuje niepokojący stan synka, który umiera. Utwór ten jest utworem programowym. Ojciec – dorosły nie posiadający już tak bujnej wyobrażni, nie dostrzega, nie wyobraża sobie postaci króla Olch. Jest to dla niego niezrozumiałe bo nie udowodnione (król Olch był tylko legendą). Typowy przedstawiciel klasycyzmu, ale jego syn – przedstawiciel młodego pokolenia, zapowiadającego nową epokę, idee i postrzeganie świata, odbiera rzeczywistośc całkowicie inaczej. Efektem niezrozumienia pomiędzy przedstawicielami jest śmierć młodego romantyka, który ginie od tego co dostrzegł „oczyma duszy”.

    Romantycy byli głownie młodym pokoleniem, któremu nie odpowiadały skostniałe systemy klasycyzmu. Były zbyt racjonalne, zasadnicze. Młodzi o bujnej wyobraźni, nie mogli odnaleźć się w takim stanie rzeczy, co było początkiem buntu wobec „ojców”.

    Romantycy bardzo często buntowali się przeciwko zaborcom, którzy dotknęli Polskę, na czas ich życia. Typowym przykładem bohatera chcącego wyzwolić naród ze zniewolenia jest Kordian Słowackiego. Bohater po zawiedzionej miłości, przeszedł metamorfozę i nadał swemu życiu ponowny sens uciekając się w patriotyzm i obsesję wyzwolenia narodu. Niestety, kierując się namiętnościami, podjął się zadania przekraczającego jego możliwości. Sam postanowił zabić cara, ale padł z powodu przegranej walki z rozterkami, namiętnościami i imaginacją. Pojmany przez żołnierzy, został skazany na śmierć. Kordian był jednostką, która wzięła w swoje ręce bardzo odpowiedzialne zadanie. Niestety Jednostka jest niczym w przeciwieństwie do zbiorowości i władz. Naród może być jedynie poprowadzony do walki, ale walcząc w jednolitej postaci. Jednostka będąca przedstawicielem narodu może być tym prowadzącym, ale sama na pewno nie zdoła pokonać czegoś co przekracza jej możliwości.

    Podobnym przykładem jest postać Gustawa/Konrada z „III cz. Dziadów”. Konrad również się podjął obsesyjnemu patriotyzmowi, nawet przeciwstawił się Bogu. Z Kordianem łączy go to, że miał taki sam cel, ambicje, ale również to, że był tylko jednostką i także ponosi klęskę.

    Romantyzm pęka od postaw buntowników, jest to jedyna epoka w której mógłbym w każdym prawie utworze przedstawić jakiegoś buntownika. Więc teraz chciałbym przejść do czasów nam bardziej bliskich.

Rozwiązania

Podobne zadania

Mikaso ,,Bohaterowie, którzy zabili sen"-praca maturalna Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Mikaso 18.5.2010 (18:14)
waski123 komu wypowiedział wojnę Molier w Świętoszku Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: waski123 30.5.2010 (17:45)
patishq Synonim (prosze o szybka odpowiedz) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: patishq 10.6.2010 (19:50)
agacinkaaaa Odpowiedz na pytania Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: agacinkaaaa 14.9.2010 (17:39)
kasiacz281998 Streszczenie Króla Edypa. Za pierwszą odpowiedz daje super nagrody. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasiacz281998 1.10.2010 (18:10)

Podobne materiały

Przydatność 70% Bohaterowie romantyczni.

Bohater romantyczny: - Przeżywa romantyczną miłość - Jest skłócony z samym sobą - Wyrasta ponad otoczenie, stąd jego samotność w działaniu, ogromne poczucie swej misji - Poświęca szczęście osobiste dla dobra ojczyzny – żarliwy patriota - Bohater prawdziwie tragiczny Konrad Wallenrod to pierwszy przykład bohatera romantycznego, ma wszystkie cechy takiego bohatera, a...

Przydatność 50% Bohaterowie romantyczni - wybitne jednostki, szaleńcy czy ofiary?

Romantyzm jest to nurt ideowy, umysłowy i literacki. Zapoczątkowała go wielka Rewolucja Francuska, natomiast w Polsce I tomik „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza wydany w 1822r.Romantyzm opanował głównie w Europę, ale również w niektóre kraje Ameryki. Jego twórcy wykreowali typ bohatera wewnętrznie skomplikowanego, skazanego na nieustanne dokonywanie wyborów,...

Przydatność 65% Jacek Soplica, a inni bohaterowie romantyczni.

Sylwetka bohatera lirycznego jest konstruowana w zaleznosci od wielu czynników. Niewatpliwie najwazniejszym z nich sa potrzeby chwili, w której tworzony jest dany utwór literacki. Problematyka, jaka utwór zawiera, zaczerpnieta jest z rzeczywistosci realnej, wynikajacej z sytuacji spolecznej, politycznej, ekonomicznej i ideologicznej, w której na wizerunek bohatera literackiego, który...

Przydatność 55% Wielcy bohaterowie romantyczni: Werter, Konrad i Kordian

Okres romantyzmu to w literaturze czas „burzy i naporu”. To wtedy tworzą tacy pisarze i poeci, jak: Byron, Goethe, Schiller, Hugo, Puszkin, a w Polsce Mickiewicz, Słowacki i Krasiński. Bohater romantyczny kreowany jest przez twórców na nieszczęśliwie zakochanego mężczyznę, przesadnie uczuciowego i nastawionego pesymistycznie do świata, przeciwko któremu wciąż się buntuje....

Przydatność 90% Kordian i Werter jako bohaterowie romantyczni

Romantyzm to epoka w historii sztuki i literatury, trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Kierunek ten powstał jako reakcja na zmiany społeczne i polityczne spowodowane rewolucją francuską i przemysłową. Był on też formą buntu przeciwko ustalonym regułom społecznym, które rządziły społeczeństwami epoki Oświecenia. Romantycy negowali poznawanie świata za...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji