Treść zadania

dworaz95

Dlaczego Marcin Borowicz to postac dynamiczna bardzo prosze o uzasadnienie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • bozkoz

    Marcin Borowicz to główny bohater powieści Stefana Żeromskiego pt. "Syzyfowe prace".
    Jest dzieckiem państwa Heleny i Walentego Borowiczów, zubożałej patriotycznej rodziny szlacheckiej, mającej w posiadaniu wieś Gawronki.
    Gdy ma 8 lat chłopiec zostaje oddany do szkoły elementarnej w Owczarach, prowadzonej przez pana Wiechowskiego. Marcinek był przerażony, przytłaczała go tęsknota za domem i brak znajomości języka rosyjskiego. W ciągu 2 miesięcy uczynił jednak znaczne postępy tak, że po roku nauki zdał pomyślnie egzaminy do klasy wstępnej gimnazjum w Klerykowie.
    Podczas nauki w gimnazjum mieszkał na stancji u pani Przepiórkowskiej - dawnej znajomej pani Borowiczowej. Także tutaj Marcinek nie znalazł bratniej duszy. "Jego okropne trwogi wyrastające szczególnie na glebie arytmetyki nikogo nie interesowały". Na dodatek w lecie stracił matkę, którą bardzo kochał. Okoliczności te uświadomiły mu, że może liczyć tylko na siebie, gdyż ojciec pilnując gospodarki, poświęcał mu coraz mniej uwagi. Jego charakter kształtowały wydarzenia i ich skutki w większości związane ze szkołą. Tak było ze współczuciem okazanym Gumowiczowi, obawą i strachem przed wyrzuceniem z gimnazjum za strzelanie z pistoletu. Jednak i podczas pobytu w domu rozwijał się, pogłębiał swoją wiedzę o przyrodzie, którą tak bardzo lubił obserwować.
    Pójście do teatru na sztukę rosyjską było ważnym wydarzeniem w jego życiu, co dało początek "przyjaźni" z inspektorem Zabielskim. Przyjaźń ta doprowadziła do tego, że chłopak zaczął interesować się Rosją, a tym samym ulegać rusyfikacji. Działalność w kółku literackim całkowicie przesłoniła mu prawdziwy obraz Polski, która stała się dla niego krajem: słabym, nieważnym i skandalicznym. Na lekcji historii wyrzekł się nawet polskości, religii i sprzeniewierzył patriotyczne ideały, które wpojono mu w domu.
    Lekcja języka polskiego, na której Bernard Zygier recytował "Redutę Ordona" Adama Mickiewicza jest najważniejszym i przełomowym wydarzeniem w jego życiu . Wtedy w Marcinie obudziła się świadomość narodowa. Zrozumiał, że to właśnie Polska jest jego prawdziwą ojczyzną, ją ma kochać i być jej wiernym. Razem z kolegami u Gontali czytał dzieła poskich poetów i rozważał ich treść "Ta swoista i oryginalna kultura wciągnęła ich do głębi". Dzięki temu Marcin dojrzał moralnie, stał się silnym, odważnym Polakiem - wielkim patriotą. Stawił czoła profesorowi Majewskiemu, a obrzucając go błotem wyraził swoją nienawiść do polityki zaborcy, próby unicestwienia jego polskości. Marcin dojrzał również uczuciowo. Wrażliwy i delikatny zakochuje się w Annie Stogowskiej - "Birucie". Jest już zupełnie gotowy do podjęcia samodzielnego życia.
    Marcin Borowicz jest postacią dynamiczną, która przeżywa swoistą rewolucję. Początkowo jest obojętny rusyfikacji, zaczyna nawet jej ulegać, później budzi się w nim ukryty głęboko w sercu patriotyzm. Marcin obiera właściwą drogę życiową.
    Jego postawa to świetny dowód na to, że Polska nie zginie, dopóki będą żyli Polacy.

Podobne zadania

Malinka123 "Syzyfowe prace" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Malinka123 29.3.2010 (15:10)
allanek Streść lekturę ,,Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: allanek 29.3.2010 (17:07)
asia95r Interpretacja tytułu Syzyfowe Prace Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: asia95r 30.3.2010 (17:52)
truskaweczka15 Dziennik Borowicza "Syzyfowe prace" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: truskaweczka15 16.4.2010 (17:36)
julie14 dlaczego syzyfowe prace - rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: julie14 18.4.2010 (15:38)

Podobne materiały

Przydatność 50% "Syzyfowe prace".

Gdy dowiedziałam się, że następną lekturą do przeczytania z języka polskiego będą „Syzyfowe prace” S. Żeromskiego, wydawało mi się, że będzie to książka okropnie nudna. Pomyślałam tak, ponieważ ogromną męką jest dla mnie czytanie mitologii greckich, a z tytułu wynikało, że to właśnie mitologia. Nudzą mnie długie i często niezrozumiałe opisy które w nich...

Przydatność 50% Syzyfowe prace

Czy warto było przeczytać ,,Syzyfowe prace? Sądzę że książka Stefana Żeromskiego pt. ,,Syzyfowe prace? warto było przeczytać ponieważ możemy w niej znaleźć humor w wielu opisanych sytuacjach z życia szkolnego, zawarta jest tu drwina, niektórych klerykowskich nauczycieli. Ale powieść ta zawiera też sceny wzruszające. Jest to prawdziwa historia...

Przydatność 85% Syzyfowe prace - streszczenie

Treść powieści Kielecczyzna, U pół. XIX wieku. Państwo Borowiczowie odwożą swego ośmioletniego jedynaka do jednoklasowej szkoły wiejskiej w Owczarach i umieszczają go na stancji u nauczyciela, p. Wiechowskiego. Następnego dnia po źle przespanej nocy Marcinek rozpoczyna naukę. Dzień szkolny zaczyna się modlitwą w języku rosyjskim i cały przebieg lekcji odbywa się...

Przydatność 75% Streszczenie Syzyfowe Prace

Treść powieści Kielecczyzna, U pół. XIX wieku. Państwo Borowiczowie odwożą swego ośmioletniego jedynaka do jednoklasowej szkoły wiejskiej w Owczarach i umieszczają go na stancji u nauczyciela, p. Wiechowskiego. Następnego dnia po źle przespanej nocy Marcinek rozpoczyna naukę. Dzień szkolny zaczyna się modlitwą w języku rosyjskim i cały przebieg lekcji odbywa się...

Przydatność 60% Syzyfowe prace - spis osób

P. Majewski – nauczyciel klasy wstępnej, brał łapówki za wejście do gimnazjum, faworyzował Marcina P. Leim – nauczyciel łaciny, był lekceważony przez nauczycieli, nie miał z czego żyć, patriota P. Ozierskij – nauczyciel ruskiego, grubas, nie kontrolował klasy, nie trafiał do domu, wrzeszczał na uczniów, pierdoła, flegmatyk, roztargniony, rozlazły P. Nogacki –...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji