Treść zadania

Czekoladowy_mus

Muszę napisać referat na temat:
Cywilnoprawne granice wolności wypowiedzi
Minimalnie 3 strony.
Bardzo proszę.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0


    Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu obywatelowi wolność wypowiedzi. Oznacza to, że każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania uzyskanych informacji. Wolność wypowiedzi gwarantuje zakaz cenzury środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy. Każde demokratyczne państwo gwarantuje swoim obywatelom wolność słowa.
    Wolność wypowiedzi gwarantuje wolność wyrażania swoich poglądów za pomocą wszelkich dostępnych środków ich uzewnętrzniania. Do takich środków możemy zaliczyć:
    •gesty,
    •dzieła sztuki,
    •prasę,
    •plakaty,
    •telewizję,
    •radio,
    •sieć komputerową (np.Internet),
    •płyty,
    •wystawy,
    •odczyty.
    Wolność słowa to również dostęp do istniejących krajowych i zagranicznych źródeł informacji. Wolność ta przejawia się także w wolności poszukiwania informacji.
    Wolność wypowiedzi stanowi fundament państwa demokratycznego.

    Regulacji wolności wypowiedzi możemy szukać :
    - Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych,•Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności,•Kodeksie cywilnym,
    - Kodeksie karnym,
    - Ustawie o ochronie tajemnicy państwowej,
    - Prawie autorskim,
    - Prawie prasowym.
    Prawo gwarantuje swobodę zbierania materiałów. Jednak należy pamiętać, że przekroczenie granic wolności wypowiedzi, może skutkować sankcjami cywilnymi, a nawet karnymi.

    Wolność może oznaczać brak osobistego zniewolenia (więzienie, niewolnictwo, praca przymusowa, porwanie), może oznaczać brak ograniczeń ze strony władz (wolność słowa, wolność prasy, wolność zgromadzeń) i innych jednostek (szef, bank, szkoła, rodzina), a także zwyczajów społecznych i warunków naturalnych.
    Granice wolności człowieka – to zagadnienie pojawia się często, nie tylko w literaturze czy filmie, ale także wśród nas, w naszym życiu i otaczającym nas świecie. Cała teraźniejszość, opiera się na prawach, wolnościach i przyzwoleniach, ustanowionych przez wielu ludzi w różnych czasach, ale wszystkie je łączy jedno, tworzą świat uporządkowanym. Po to istnieją, aby ludzie ich przestrzegali, aby funkcjonowały społeczeństwa. Nadają podstawowe prawa naszej egzystencji. Nie powinniśmy ich przekraczać, dla dobra ogółu, jak i nas samych.

    W II rozdziale Konstytucji RP są zawarte paragrafy mówiące o:
    1. Wolności osobistej
    2. Wolności politycznej
    3. Wolności ekonomicznej, socjalnej i kulturalnej

    Wolności osobistej odpowiadają odpowiednio artykuły od 38 do 56 (włącznie). Przykładowym artykułem jest:
    Art.53
    1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
    2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.
    3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
    4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.
    5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.
    6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nie uczestniczenia w praktykach religijnych.
    7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

    Sama wolność może być rozumiana różnie.

Rozwiązania

Podobne zadania

iloncia99 referat na temat RENTY WAŻNE Przedmiot: WOS / Liceum 1 rozwiązanie autor: iloncia99 6.11.2010 (20:18)
starmagdalena Napisać referat na temat architektury klasycystycznej. Przedmiot: WOS / Liceum 1 rozwiązanie autor: starmagdalena 10.11.2010 (20:08)
jutka164 Mam do napisania referat "Pozytywne i negatywne skutki reklamy" Przedmiot: WOS / Liceum 1 rozwiązanie autor: jutka164 22.2.2011 (18:43)
~Maryna referat" Problemy wystepujace w rodzinie" Przedmiot: WOS / Liceum 1 rozwiązanie autor: ~Maryna 17.5.2011 (17:50)

Podobne materiały

Przydatność 50% Tlenowce - referat

Charakterystyka ogólna
Do tlenowców należą: tlen, siarka, selen, tellur i polon. W grupie tej, podobnie jak w grupie azotowców, obserwuje się, w miarę wzrostu liczby atomowej, przejście do typowych niemetali (tlen, siarka), poprzez półmetale (selen, tellur) do metalu (polon). Wobec konfiguracji powłoki walencyjnej ns2 np4 atomy tlenowców maja tendencję do pobierania dwóch...

Przydatność 65% Napoleon - referat

Jak wielkie piętno wywarł na historii Europy a przede wszystkim Francji ten niepozorny, niski, nieładny, ubogi człowiek, urodzony gdzieś na peryferiach Europy. Epoka napoleońska, wojny napoleońskie, kodeks Napoleona, napoleońska poza, ciastko napoleonka - te określenia weszły do języka potocznego. A zaczęło się na nieco dzikiej wyspie Korsyce. Był rok 1769, gdy w rodzinie...

Przydatność 80% Ludność - referat.

LUDNOŚĆ Eksplozja demograficzna Pisarz science fiction i autor książek z dziedziny demografii , Isaac Asimow , już kilka lat temu sformułował dramatyczne ostrzeżenie .,,Rosnąca ilość ludności ziemi stworzy w końcu świat bez nadziei , chwycony w kleszcze przez głód i desperację . Będzie on groźniejszy niż ten z czasów pierwotnej dżungli , bowiem dysponujemy bronią...

Przydatność 65% Tatry - referat

Spis treści: 1. Położenie 2. Budowa geologiczna 3. Rzeźba 4. Klimat 5. Wody 6. Fauna i flora 7. Ciekawe miejsca 8. Tatrzański Park Narodowy 9. Bibliografia Położenie: Tatry , są najwyższą i najbardziej alpejską w charakterze grupą górską wchodzącą w skład Karpat . Zaliczane są do Karpat Zachodnich. Wznoszą się na kształt wielkiej skalistej...

Przydatność 70% Drukarki - referat

Drukarki Drukarka mozaikowa Drukarka mozaikowa (igłowa) należy do drukarek uderzeniowych, w których obraz na powierzchni papieru jest tworzony przez element uderzający przez taśmę barwiącą z taką siłą, że część barwnika pozostaje na papierze. W drukarce mozaikowej do drukowania służy głowica, mająca zazwyczaj 9 lub 24 ruchome igły, które mogą wysuwać się z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji