Treść zadania

Margol

podobieństwo losów Marcina Borowicza do losów Stefana Żeromskiego:

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Marcin Borowicz podobnie jak Żeromski wywodzą się z rodu zubożałej szlachty. Urodzili się w nie długo po Powstaniu Styczniowym więc w latach siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Obaj wiedli spokojne dzieciństwo u boku kochających rodziców: Marcin w Gawronach, a Stefan w Ciekotach.
    U obydwu młodych chłopców pojawił się też niepokój przed nową szkołą. Podróż Borowicza z matką do Owczar to ta sama droga, którą pokonał Żeromski ze swoja mamą do Psar. Marcin na czas uczęszczania do szkoły elementarnej zamieszkał u pana Wiechowskiego, a Stefan u Stachowskiego.
    Kolejną cechą wspólną jest ich tęsknota za domem, a szczególnie za ich matkami. Po kilku dniach pobytu w szkole, Marcin zaczął okazywać niechęć do nauki języka rosyjskiego oraz okazało się, że ma trudności z opanowaniem podstaw matematyki. To odpowiada przeżyciom Żeromskiego w Psarach.
    Z kolei Kleryków - to Kielce, gdzie Marcin tak samo jak Żeromski, uczył się w gimnazjum. Pobyt Żeromskiego na stancji w Kielcach u Pani Czaplickiej, jest bardzo podobny do pobytu Borowicza na stancji u Pani Przepiórkowskiej. Losy wychowanków Klerkowskiego gimnazjum, samokształcenie młodzieży, fakty z ich życia oraz sylwetki nauczycieli to losy kolegów Żeromskiego oraz autentyczne postacie i wydarzenia z tej szkoły.
    Całodzienne wyprawy myśliwskie Marcina, często kończące się niepowodzeniem, później polowania z Nogą to wycieczki Żeromskiego z Panem Karpińskim.

    Jak widać w powieści występuje wiele akcentów podobnych.
    Marcin Borowicz przypomina pisarza lecz nie jest jego odpowiednikiem. Pisarz Stefan Żeromski wychowany był w tradycji patriotycznej tożsamości narodowej.

Rozwiązania

Podobne zadania

Malinka123 "Syzyfowe prace" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Malinka123 29.3.2010 (15:10)
allanek Streść lekturę ,,Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: allanek 29.3.2010 (17:07)
asia95r Interpretacja tytułu Syzyfowe Prace Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: asia95r 30.3.2010 (17:52)
truskaweczka15 Dziennik Borowicza "Syzyfowe prace" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: truskaweczka15 16.4.2010 (17:36)
julie14 dlaczego syzyfowe prace - rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: julie14 18.4.2010 (15:38)

Podobne materiały

Przydatność 50% "Syzyfowe prace".

Gdy dowiedziałam się, że następną lekturą do przeczytania z języka polskiego będą „Syzyfowe prace” S. Żeromskiego, wydawało mi się, że będzie to książka okropnie nudna. Pomyślałam tak, ponieważ ogromną męką jest dla mnie czytanie mitologii greckich, a z tytułu wynikało, że to właśnie mitologia. Nudzą mnie długie i często niezrozumiałe opisy które w nich...

Przydatność 50% Syzyfowe prace

Czy warto było przeczytać ,,Syzyfowe prace? Sądzę że książka Stefana Żeromskiego pt. ,,Syzyfowe prace? warto było przeczytać ponieważ możemy w niej znaleźć humor w wielu opisanych sytuacjach z życia szkolnego, zawarta jest tu drwina, niektórych klerykowskich nauczycieli. Ale powieść ta zawiera też sceny wzruszające. Jest to prawdziwa historia...

Przydatność 85% Syzyfowe prace - streszczenie

Treść powieści Kielecczyzna, U pół. XIX wieku. Państwo Borowiczowie odwożą swego ośmioletniego jedynaka do jednoklasowej szkoły wiejskiej w Owczarach i umieszczają go na stancji u nauczyciela, p. Wiechowskiego. Następnego dnia po źle przespanej nocy Marcinek rozpoczyna naukę. Dzień szkolny zaczyna się modlitwą w języku rosyjskim i cały przebieg lekcji odbywa się...

Przydatność 75% Streszczenie Syzyfowe Prace

Treść powieści Kielecczyzna, U pół. XIX wieku. Państwo Borowiczowie odwożą swego ośmioletniego jedynaka do jednoklasowej szkoły wiejskiej w Owczarach i umieszczają go na stancji u nauczyciela, p. Wiechowskiego. Następnego dnia po źle przespanej nocy Marcinek rozpoczyna naukę. Dzień szkolny zaczyna się modlitwą w języku rosyjskim i cały przebieg lekcji odbywa się...

Przydatność 60% Syzyfowe prace - spis osób

P. Majewski – nauczyciel klasy wstępnej, brał łapówki za wejście do gimnazjum, faworyzował Marcina P. Leim – nauczyciel łaciny, był lekceważony przez nauczycieli, nie miał z czego żyć, patriota P. Ozierskij – nauczyciel ruskiego, grubas, nie kontrolował klasy, nie trafiał do domu, wrzeszczał na uczniów, pierdoła, flegmatyk, roztargniony, rozlazły P. Nogacki –...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji