Treść zadania

Majozo

interpretacja wiersza Kochankowie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    W utworze Bolesława Leśmiana pt."Kochankowie" osobami mówiącymi w wierszu są podmiot liryczny i zmarły mężczyzna. Tęskni on za swoją ukochaną, która pewnego dnia odwiedza go nad mogiłą.
    Tematem wiersza jest uczucie miłości, tęsknoty dwóch osób. Mówi on nam również o tym, że jeden z kochanków już od pewnego czasu nie żyje, a ukochana przychodzi nad jego grób. Nie mogąc żyć bez swojej miłości pada martwa, by móc być ze swoją połówką na zawsze.
    Autor w swym dziele zastosował rymy krzyżowe. Nie ma w nich żadnych porównań, są za to epitety. W wierszu są zawarte dwa neologizmy, czyli słowa, które zostały utworzone na potrzeby wiersza.
    Wiersz jest pisany rytmicznie. Pierwszy wers zawiera dziesięć sylab, a drugi osiem. Utwór jest formą monologu. Chłopak zwraca się tylko do dziewczyny.
    Czytając wiersz można odczuć silną więź między kochankami i tragedię, jaka ich spotkała.
    Słowa podmiotu lirycznego skierowane są do nas, a chłopaka bezpośrednio do dziewczyny.
    Cała sytuacja w wierszu nigdy się nie wydarzy. W prawdziwym życiu coś takiego nigdy nie miało miejsca. Chłopak wypowiada się po to, by powiedzieć kochance o swoich uczuciach, jakimi nią darzy. Podmiot liryczny zwraca się do nas, by dokładniej opisać nam całą sytuację.

    daj naj

Rozwiązania

Podobne zadania

asia95r Interpretacja tytułu Syzyfowe Prace Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: asia95r 30.3.2010 (17:52)
adaska94 analiza i interpretacja wiersza "Z głową na karabinie" Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: adaska94 7.4.2010 (17:11)
nadzia965 bardzo proszę o interpretację wiersza Cz. Miłosza ,,Nadzieja''...;D proszę Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: nadzia965 7.4.2010 (18:48)
kinia142 jaka jest rola poety i poezji na podstawie wiersza C. Miłosza pt. "Który Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kinia142 7.4.2010 (19:18)
lovelower1 Interpretacja wiersza Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: lovelower1 16.4.2010 (15:51)

Podobne materiały

Przydatność 70% Interpretacja obrazu "Kochankowie w bzie"

,,Kochankowie w bzie? to obraz Marc?a Chagall?a. Był on z pochodzenia Żydem, lecz urodził się na Białorusi. Zasłynął jako jeden z głównych przedstawicieli kubizmu oraz internacjonalizmu w malarstwie. Miłość jest motywem, który często pojawiał się w twórczości artysty. Być może inspiracją dla tych właśnie obrazów były własne przeżycia Chagall?a. z jego biografii...

Przydatność 70% Interpretacja wiersza pt: "Pompea".

Cała akcja wydarzyła się w 79r. z Pompei. Nie możemy określi czy podmiotem lirycznym jest kobieta czy mężczyzna. Podmiot liryczny wypowiada się w 1os.l.mn mówią nam o tym fragmenty wiersza np. "żeśmy mogli kochac lub "Kto nas odgrzebie z jakiej lawy". Obraz tragedii Pompei jest tylko pretekstem do rozważań nad śmiercią wielu niewinnych ludzi. Którzy jak co dzień...

Przydatność 50% Interpretacja wiersza „Kubek” Marii Konopnickiej

Wiersz „Kubek” jest liryka bezpośrednią, czyli Maria Konopnicka i podmiot liryczny to jedna i ta sama osoba. Można nazwać go jej autobiografią, gdyż opowiada ona w nim o swoim życiu, które wcale nie było usłane różami. Konopnicka pisze, że bardzo kochała swego męża i dzieci. Żyli dostatnio i szczęśliwie, „pili z jednego kubka”, jednak nie do końca. Niestety...

Przydatność 55% Interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza "Ocalony"

Analiza wiersza Tadeusza Różewicza pt. „Ocalony”."Mam dwadzieścia cztery lata ocalałem prowadzony na rzeź". Wiersz Ocalony Tadeusza Różewicza jest analizą stanu umys–łu ludzkiego, umysłu doświadczonego, dotkniętego zdarzeniami II wojny światowej. Wydaje się, że żadna z dotychczasowych wojen nie wyrządziła takich szkód w ludzkiej psychice, moralności, kultu–rze....

Przydatność 75% Interpretacja wiersza „Rozłączenie” Juliusza Słowackiego

Wiersz „Rozłączenie” Słowackiego ma charakter intymnego wyznania i przybiera formę listu, który podmiot liryczny pisze do ukochanej kobiety. Rolę listonosza spełnia „biały gołąb smutku”, ciągle przenosząc wieści. Słowa, które wypowiada „ja” liryczne świadczą o tym, że zna on bardzo dobrze adresata swoich rozmyślań: „Wiem, kiedy płaczesz w cichej komnacie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji