Treść zadania

lola12

Obyczaje rycerskie z Krzyżaków:)
pasowanie na rycerza,

pojedynkowanie się,
turnieje rycerskie,
ślubowanie damie serca,
polowania na grubego zwięrza,
uczty,
na jutro:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Obyczaje rycerskie:
    ~~~~~~~~~~~~~~~~
    1. Ślubowanie-rycerz wybierał damę swojego serca i ślubował jej wierną służbę. Dama ta niekoniecznie musiała w przyszłości zostać jego żona, zdarzały się przypadki, że rycerz składał ślubowanie przed małżonką swego władcy albo innego ważnego rycerza
    2. Pojedynki- kiedy panował pokój, pojedynki i turnieje były jedynym sposobem na wykazanie się przez rycerza umiejętnościami i walecznością. Pojedynki były też szansą na wzbogacenie się, ponieważ często zwycięzca zabierał od pokonanego jego własność- konia, zbroję, łupy wojenne.
    3. Ułaskawienie skazanego- Jeśli skazańcowi panna zarzuciła na głowę białą chustę(nałęczkę) i wyrzekła słowa: ”Mój ci on!”, wówczas oznaczało to, że chce za niego wyjść za mąż i swoją niewinnością(panny były przecież dziewicami) ręczy za ukochanego.
    4. Zakaz opuszczania miejsca pojedynku bezpośrednio po walce- Każdy rycerz po wygranym pojedynku miał nakaz zostać na miejscu walki. Ten obyczaj zawarty był w niepisanym kodeksie rycerskim.
    5. Służba w obronie wiary, ojczyzny, króla, unikanie niesłusznej wojny
    6. Ochrona sierot i nienaruszalność ich mienia - W kodeksie rycerskim znajduje się także zakaz atakowania sierot oraz ochrona ich, a także ich mienia
    7. Wjazd do miasta w pełnym rynsztunku bojowym – w średniowieczu był obyczaj wjazdu do miasta w pełnym uzbrojeniu. Oznaczało to gotowość do walki. Z jakości i ilości ekwipunku można było ocenić zamożność rycerza.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Obyczaje rycerskie:
    ~~~~~~~~~~~~~~
    *Ślubowanie-rycerz wybierał damę swojego serca i ślubował jej wierną służbę. Dama ta niekoniecznie musiała w przyszłości zostać jego żona, zdarzały się przypadki, że rycerz składał ślubowanie przed małżonką swego władcy albo innego ważnego rycerza. Zwyczaj składania ślubów na przełomie XIV/XV wieku nie był jeszcze bardzo powszechny. Najlepszy dowód, że Maćko z Bogdańca traktuje śluby Zbyszka Jako młodzieńczy wybryk, Fanaberię, której nie trzeba traktować poważnie.

    Przykład: ślubowanie Zbyszka, który obiecał Danusi pomszczenie śmierci jej matki poprzez zdobycie kilku pęków pawich piór. Takie pęki nosili na hełmach rycerze zakonu krzyżackiego i to tylko znaczniejsi. A więc ich zdobycie wiązało się z zabiciem paru Krzyżaków. Poza tym Zbyszko ślubował, że będzie potykał z każdym, kto śmie stwierdzić, że Danusia Jurandówna nie jest najpiękniejszą damą na świecie. A ponieważ wielu rycerzy, zwłaszcza obcego pochodzenia, również składało podobne śluby swoim damą, więc nie trudno się domyślić, że powód do pojedynku, czyli potykania się na udeptanej ziemi, znaleźć było niezmiernie łatwo.

    *Pojedynki- kiedy panował pokój, pojedynki i turnieje były jedynym sposobem na wykazanie się przez rycerza umiejętnościami i walecznością. Pojedynki były też szansą na wzbogacenie się, ponieważ często zwycięzca zabierał od pokonanego jego własność- konia, zbroję, łupy wojenne. Rycerz wyzywany na pojedynek nie mógł odmówić w nim udziału, ponieważ uznano by go za tchórza. Chyba ze wyzywający nie był jeszcze pasowany na rycerza, wówczas jego pasowanemu i bardziej zasłużonemu przeciwnikowi nie godziło się walczyć z nierównym sobie. Od uczestnictwa w pojedynkach mogli także wymigać się rycerze zakonni.

    Inne określenia pojedynków- walka na udeptanej ziemi, potykanie się, sąd Boży

    *Ułaskawienie skazanego- obyczaj, dzięki któremu Zbyszko został uratowany od śmierci, wcale nie był popularny. Zadziwił wszystkich zgromadzonych na krakowskim rynku. Jeśli skazańcowi panna zarzuciła na głowę białą chustę(nałęczkę) i wyrzekła słowa: ”Mój ci on!”, wówczas oznaczało to, że chce za niego wyjść za mąż i swoją niewinnością(panny były przecież dziewicami) ręczy za ukochanego.

Rozwiązania

Podobne zadania

agaocw96 charakterystyka 1 rycerza polskiego drugiego krzyzackiego potrzebne na dzsiaj Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: agaocw96 8.4.2010 (19:39)
patryks5 Potrzebuje opis ślubowania Zbyszka na rycerza. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: patryks5 11.4.2010 (15:08)
Mhruu Rycerskie ślubowanie - zredaguj sprawozdanie z wydarzenia przedstawionego w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Mhruu 25.4.2010 (23:32)
kulka147 Cechy współczesnego rycerza Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: kulka147 29.4.2010 (20:08)
marysia96 BŁAGAM!!! opis rycerza średniowiecznego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marysia96 4.5.2010 (17:30)

Podobne materiały

Przydatność 80% Obyczaje rycerskie

Obyczaje rycerskie: 1. Ślubowanie-rycerz wybierał damę swojego serca i ślubował jej wierną służbę. Dama ta niekoniecznie musiała w przyszłości zostać jego żona, zdarzały się przypadki, że rycerz składał ślubowanie przed małżonką swego władcy albo innego ważnego rycerza 2. Pojedynki- kiedy panował pokój, pojedynki i turnieje były jedynym sposobem na wykazanie się...

Przydatność 65% Obyczaje i obowiązki rycerskie.

Rycerz miał obowiązek stawać zbrojnie na każde wezwanie swojego pana feudalnego w zamian za nadania mu ziemi (lenna). Rycerz posiadał własny zamek (w okresie wczesnego średniowiecza gród) gdzie stacjonowała jego załoga. Wokoło rozciągały się do niego należące posiadłości. Czerpał z nich dochód dożywotnio i kiedy umarł (a w większości przypadków zginął w bitwie) lenno...

Przydatność 60% Ceremoniał i obyczaj rycerski.

Rycerstwo stanowiło siłę zbrojną władcy i państwa. Ich głównym zajęciem była walka, a umiejętności i uzbrojenie rycerzy decydowały o sile zbrojnej państwa. W czasie wojny zawsze stawali do obronykraju i króla. Brali również udział w wyprawach wojennych. Rycerze cenili honor bardziej niż własne życie. Obowiązywało ich przestrzeganie powinności rycerskic, które...

Przydatność 60% Obyczaje rycerskie z ,,Krzyżaków''

1. Pasowanie na rycerza 2. Pozostawanie przez dobę na polu walki 3. Ślubowanie damie serca 4. Żucanie rękawicy 5. Uścisk ręki 6. Turnieje rycerskie 7. Polowania 8. Uczty 9. Przed bitwą odbywanie się mszy 10. Stroje 11.Podawanie wody święconej w kościele 12. Usługiwanie damie serca przy stole

Przydatność 55% "Krzyżacy" obyczaje rycerskie.

*Ślubowanie-rycerz wybierał damę swojego serca i ślubował jej wierną służbę. Dama ta niekoniecznie musiała w przyszłości zostać jego żona, zdarzały się przypadki, że rycerz składał ślubowanie przed małżonką swego władcy albo innego ważnego rycerza. Zwyczaj składania ślubów na przełomie XIV/XV wieku nie był jeszcze bardzo powszechny. Najlepszy dowód, że Maćko z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji