Treść zadania

azi6795

zdania podrzednie zlozone

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Zdania Podrzędnie złożone to:

    W zdaniu podrzędnie złożonym jedno ze zdań składowych (zdanie podrzędne) wynika z drugiego (zdania nadrzędnego) i nie może bez niego zaistnieć, np. Okazało się, że pisały o tym wszystkie gazety.

    Rodzaje zdań podrzędnie złożonych:

    przydawkowe (jaki?, jaka, ? jakie ?, czyj?, czyja?, czyje?, który?, która?, które ?, ile ?, czego ?, z czego?) np. Usta, które kłamią, zabijają duszę. (Usta, jakie? które kłamią, zabijają duszę.)
    dopełnieniowe (kogo? czego? komu? czemu? kogo? co? kim? czym? o kim? o czym?) np. Wiem, że nic nie wiem. (Wiem, o czym? że nic nie wiem.) (odpowiadają na pytania przypadków zależnych oprócz mianownika i wołacza)
    okolicznikowe, w tym:
    okolicznikowe miejsca (gdzie? skąd? dokąd? którędy?) np. Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga. (Tam sięgaj, gdzie? gdzie wzrok nie sięga.)
    okolicznikowe czasu (kiedy? jak długo? w jakim czasie? dopóki? odkąd?) np. Nie mów, kiedy cię nie poproszą. (Nie mów, kiedy? kiedy cię nie poproszą.)
    okolicznikowe sposobu (jak? w jaki sposób?) np. Wykonał zadanie, stosując najprostszą metodę. (Wykonał zadanie, jak? stosując najprostszą metodę.)
    okolicznikowe przyczyny (dlaczego? z jakiej przyczyny? z jakiego powodu?) np. Młodzież została zdemoralizowana, ponieważ wpłynęła na nią pop-kultura. (Młodzież została zdemoralizowana, dlaczego? ponieważ wpłynęła na nią pop-kultura.)
    okolicznikowe celu (po co? w jakim celu?) np. Żołnierze wyruszyli, by bić się na wojnie. (Żołnierze wyruszyli, w jakim celu? by bić się na wojnie.)
    okolicznikowe przyzwolenia (mimo co? mimo czego? wbrew czemu?) np. Dostał piątkę, mimo że popełnił błędy. (Dostał piątkę, mimo czego? mimo że popełnił błędy)
    okolicznikowe stopnia i miary (ile? jak bardzo?) np. Praca w nadgodzinach opłaciła się tak bardzo, że zarobiłem więcej. (Praca w nadgodzinach opłaciła się tak bardzo, jak bardzo? że zarobiłem więcej.)
    okolicznikowe warunku (pod jakim warunkiem?) Wstęp dozwolony pod warunkiem, że kieszenie zostaną opróżnione. (Wstęp dozwolony pod warunkiem, pod jakim warunkiem? że kieszenie zostaną opróżnione.)
    orzecznikowe (kim jest? czym jest? jaki jest?) np. Nie byłem zawsze taki, jaki jestem. (Nie byłem zawsze taki, nie byłem jaki? jaki jestem.)
    podmiotowe (kto? co?) np. Kto się uczy, ten zda egzamin. (Ten zda egzamin, kto? kto się uczy.)
    Wykres zdania podrzędnie złożonego [edytuj]
    __1__ __2__ __1a

Rozwiązania

  • userphoto

    ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE

    Jedno zdanie jest rozwinięciem treści drugiego

    Zdanie dopełnieniowe
    Zdanie podrzędne pełni w stosunku do nadrzędnego tę samą funkcję, co dopełnienie w stosunku do orzeczenia. Zdaniem głównym pytamy o zdanie podrzędne pytaniami przypadków zależnych
    1 2
    Czyta książkę o tym ( o czym?), co najbardziej go interesuje


    Zdanie przydawkowe
    Zdanie podrzędne określa zdanie nadrzędne tak, jak czyni to przydawka
    Zdaniem głównym pytamy o zdanie podrzędne pytaniami przydawki
    1 2
    Czyta tyle książek (ile?), ile wypożyczy


    Zdanie okolicznikowe
    Zdanie podrzędne określa zdanie główne tak, jak czyni to okolicznik
    Zdaniem głównym pytamy o zdanie podrzędne pytaniami okolicznika
    1 2
    Czyta wtedy (kiedy?), kiedy tylko znajdzie czas


    Zdanie podmiotowe
    Zdanie podrzędne jest podmiotowe wtedy, kiedy w zdaniu głównym podmiot wyrażony jest zaimkiem ten ta to
    Zdaniem głównym pytamy o zdanie podrzędne pytaniami kto? co?
    1 2
    Ten czyta (kto?), kto lubi


    Zdanie orzecznikowe
    Zdanie podrzędne jest orzecznikowe wtedy, gdy w orzeczeniu imiennym zdania głównego orzecznik wyrażony jest zaimkiem taki
    Zdaniem głównym pytamy o zdanie podrzędne pytaniem jaki jest?
    1 2
    Książka jest taka (jaka jest?), że trudno się oderwać.

Podobne zadania

anahi09 Przeredaguj podane zdania, tak aby pozbyć się frazeologizmów .... Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: anahi09 29.3.2010 (18:56)
noszekalosze Proszę w miarę szybciutko :) Wiec tak: wypisz czesci mowy i zdania :D. 1. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: noszekalosze 8.4.2010 (21:06)
klaudia5595 Ułóż zdania z rzeczownikiem WYNALAZEK w funkcji dopełnienia. Zadbaj oto, by Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: klaudia5595 16.4.2010 (15:32)
tulipann4 jaka to cz zdania? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: tulipann4 22.4.2010 (17:51)
wiolccia1234 logiczny rozbiór zdania Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: wiolccia1234 29.4.2010 (12:27)

Podobne materiały

Przydatność 60% Bialka zlozone.

Zbudowane z białka i składnika niebiałkowego Grupa niebiałkowa : 1. glikoproteidy - oprócz białek posiadają grupę cukrową . membranach – receptory membranowe. 2. lipoproteidy - oprócz białek posiadają grupę tłuszczową. Budują membrany 3. chromoproteidy - metaloproteida inaczej białka barwne, posiadają atom metalu – hemoglobina posiada Fe , chlorofil – posiada...

Przydatność 70% Zdania złożone

Zdania złożone Zdania współrzędne Zdania współrzędne łączne (spójniki: i, oraz, a, ani, to - to, tudzież) _______ _ _ _ _ _______ Zdania współrzędne rozłączne (spójniki: albo, czy, lub, bądź) ______<___>______ Zdania współrzędnie przeciwstawne (spójniki: ale, a, bez, jednak, zaś, natomiast, czyli, to jest) _____>____<_____ Zdania współrzędne...

Przydatność 60% Części zdania

CZĘŚCI ZDANIA- podmiot, orzeczenie, dopełnienie, przydawka i okolicznik. METRYCZKA ORZECZENIA Do czego służy ta część zdania? Wyraża czynność lub stan podmiotu. Jak szukać orzeczenia? Pytaj tak jak o czasownik: co robi? w jakim jest stanie? co się z nim dzieje? Przykłady orzeczeń: Ula odrobiła lekcje. Obraz wisi na ścianie. Wyróżnisz: -Orzeczenie czasownikowe,...

Przydatność 65% Części zdania

Dopełnienie - część zdania, określa czasownik (czasem przymiotnik lub przysłówek), odpowiada na pytania przypadków zależnych (wszystkich oprócz mianownika) Przydawka - jest określeniem rzeczownika, odpowiada na pytania: jaki? który? ile? czyj? czego? z czego? Okolicznik - część zdania, określa czasownik (czasem przymiotnik lub przysłówek). Typy okoliczników:...

Przydatność 80% Części zdania

CZĘŚCI ZADNIA ORZECZENIE Czasownikowe – forma osobowa czasownika lub nieosobowa zakończona na –no lub -to. Zrobisz to jutro rano. Zebranie zakończono o czwartej. Imienne – składa się z łącznika (być, stać się, zostać) oraz orzecznika (rzeczownik, przymiotnik, zaimek lub inne) Zostanę reżyserem. Marysia jest przebiegła. PODMIOT Rzeczownik lub...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji