Treść zadania

kasiaunia14

Kiedy kobiety zostały zrównane z prawami kobiet?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0


    O prawach wyborczych dla kobiet po raz pierwszy zaczęto mówić i o nie walczyć w XVIII wieku. Po raz pierwszy o te prawa upomniała się Olympia de Gouges. W czasie Rewolucji Francuskiej przygotowała ona „Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki” za co została ścięta w listopadzie 1793 roku. Pierwszym ruchem walczącym o prawo kobiet do głosowania był ruch sufrażystek (łac. suffragium – głos wyborczy). Działały one przed I Wojną Światową w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Głównym ich celem było przyznanie pełnych lub częściowych praw wyborczych kobietom. Sufrażystki zaczęły organizować liczne akty nieposłuszeństwa obywatelskiego, protesty, czasami także akty przemocy. Działaczki ruchu podpalały skrzynki pocztowe, wybijały szyby w oknach wystawowych, przykuwały się łańcuchami do ogrodzeń, zakłócały przemówienia polityków, którzy przeciwni byli równouprawnieniu politycznemu, o które walczył ruch. Jedną z najbardziej znanych sufrażystek była Emily Davisom. Zmarła ona w wyniku obrażeń, jakich doznała rzucając się pod kopyta konia, na którym jechał w wyścigu Derby król Jerzy V w 1913 roku. Po I Wojnie Światowej działania sufrażystek, mimo represji i szykan wobec nich, kontynuowane były w Stanach i Wielkiej Brytanii. W USA ruch dowodzony był przez Alice Paul i Lucy Burns. Ich protesty i działania wymierzone były przeciwko administracji prezydenta Wilsona. Zorganizowano m.in. słynną, trwającą półtora roku, pikietę pod Białym Domem.

    Pierwsze sukcesy kobiet w walce o prawa wyborcze osiągnięto 1869 roku. Władze Wyoming w Stanach Zjednoczonych przyznały wtedy prawo do głosowania kobietom. W całych Stanach prawo to wprowadzone zostało dopiero w sierpniu 1920 roku. Uchwalono słynną, dziewiętnastą poprawkę amerykańskiej konstytucji. W Wielkiej Brytanii polityczne prawa kobiet zrównane zostały z „prawami męskimi” w roku 1928. Dziesięć lat wcześniej brytyjski parlament przyznał prawo do głosu kobietom, które ukończyły trzydziesty rok życia, były właścicielkami dóbr przynoszącymi dochód, czy absolwentkami wyższych uczelni.

    W Polsce, zgodnie z Konstytucją RP, kobieta i mężczyzna mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym. Wybory uznaje się za jedną z podstaw i fundamentów współczesnej demokracji. Zasada równouprawnienia kobiet i mężczyzn zagwarantowana jest również w większości podstawowych, międzynarodowych dokumentów, które zostały ratyfikowane i podpisane przez Polskę, a więc w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Europejskiej Karcie Socjalnej.

Rozwiązania

Podobne zadania

mati12215 Kiedy i dlaczego doszło do wybuchu kościuszkowskiego?? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mati12215 10.5.2010 (14:25)
kasiaunia14 o co walczyły kobiety w 19 wieku? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: kasiaunia14 12.5.2010 (21:25)
motylek5 UZUPEŁNIJ TEKST: Kiedy cesarstwo Bizantyńskie przestało pełnić rolę Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: motylek5 24.5.2010 (16:21)
pawcio201 Kiedy i gdzie powstal pierwszy uniwersytet w Europie? W jakim celu go zalozono? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: pawcio201 27.5.2010 (17:32)
bsdv napisz kiedy i w jaki sposób powstało państwo poslkie, kto był jego Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: bsdv 5.6.2010 (21:59)

Podobne materiały

Przydatność 80% Portrety kobiet stworzone przez kobiety w literaturze.

Kobieta jest tematem, który od zawsze pasjonował artystów, budził zainteresowanie juz w Starożytności, galeria kobiet w literaturze jest niezwykle bogata. Jest bowiem matką, żoną, przedmiotem uwielbień i zachwytów, źródłem miłosnych cierpień. Oczywiście jej rola i pozycja ulegała zmianie w miarę upływu wieków. Opisem postaci kobiecej zajmowali sie głównie mężczyźni,...

Przydatność 65% Kobiety w Lalce – jakie są. Stanowisko Prusa wobec emancypacji kobiet.

Emancypacja kobiet to próba wyrwania kobiet z wielowiekowej izolacji od spraw społecznych, uświadomienie tej części społeczeństwa o jej prawach i obowiązkach obywatelskich, a także edukowanie płci pięknej. Aleksander Głowacki popierał to hasło pozytywistyczne. Swoje poparcie dla tej idei pokazał poprzez pozytywne ukazanie kilku bohaterek „Lalki”, które mimo braku męskiego...

Przydatność 50% Ideał kobiety w Baroku. Porównaj wizerunki kobiet w literaturze i malarstwie.

Wizerunek kobiety w okresie baroku jest prawie identyczny, chociaż można zauważyć w nim odchylenia od reguł. Zarówno w malarstwie jaki i poeci przedstawiają kobietę jako postać. Która dostarcza rozrywki mężczyzną jest pozbawiona cnót duchowych, które dominowały w okresie renesansu. Ideał kobiety zarówno w malarstwie jak i w poezji przedstawiony jest prawie tak samo....

Przydatność 65% Tworzenie własnych partii politycznych- Demokratyczna Partia Kobiet (dpk) „ do pracy kobiety”

DEMOKRATYCZNA PARTIA KOBIET (DPK) „ Do pracy kobiety” Partia polityczna DPK zajmuje się głównie prawami kobiet. Nie określa się jako prawicową lub lewicową, dążymy do tego aby była ponad podziałami ideologicznymi. Partia oficjalnie założona została 10 września 2009r. w celu zwalczenia dyskryminacji kobiet w sprawach zawodowych jak i w życiu społecznym. Pragniemy...

Przydatność 50% Kiedy noc...

Kiedy noc się w dzień zamienia Dzień senny gdzieś odpływa Wodą ciemną niczym kwiat Co grzech świata się zakrywa. Wszyscy poszli dawno spać Tylko ja wciąż jeszcze czuwam. Noc-czarodziej zacznie grać I muzyką ich ulula. Dźwięk cudowny wnet wypłynie Usypiając wszystkich w świecie. Szarpie struny w tej krainie płynie świata graech w mym kwiecie. Joanna Maksymiuk

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji