Treść zadania

kinga1640

Dlaczego zrehabilitowano Jacka Soplicę? Rozprawka z elementami charakterystyki

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Dzięki,ale to nie o to chodzi:(

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Jacek Spolica to wyjątkowa posta nalezaca do zbiorowosci mieszkancow Spolicowa, czyli bohatera zbiorowego epopei. Bohater ten ukazuje się nam w dwóch 'wersjach': jedną znamy z akcji "Pana Tadeusza, a drugą z jego wspomnień o burzliwej mlodosci, kiedy to byl zupelnie innym czlowiekiem.
    Pierwszym argumentem przemawiajacym za rehabilitacja Jacka Spolicy jest to, iz byl przywodca licznej szlacheckiej rodziny polskiej, zamieszkalej na Litwie od wielu pokolen. Nie posiadal wielkiego majtku, zaledwie pare wsi, ale za to mial takie cechy osobiste, dzieki ktorym stal sie czlowiekiem znaczacym w swoim otoczeniu. Nie przeszkadzal w tym jego mlody wiek. Wrecz przeciwnie, zwiazana z mlodoscia energia i sila Jacka imponowala okolicznej szlachcie.
    Drugim argumentem, ktory przyczynil sie do rehabilitacji byla odnowa duchowa Soplicy. Po ucieczce i zabojstwie Stolnika odczul potrzebe zadoscuczynienia wszelkiego zla, jakiego sie dopuscil. Wydoroslal, poczul odpowiedzialnosc za honor calego rodu, nie tylko za swoje ambicje. Poswiecil sie walce o niepodleglosc pod obcym, napoleonskim sztandarem. Wtedy mial okazje wykazac sie nie tylko nadzwyczajnymi umiejetnosciami bojowymi, ale wspanialymi zaletami ducga: odwagą mestwem i wytrwaloscia..
    Ostatnim argumentem jest to, iż dla sprawy kraju byl zdolny do kazdego poswiecenia. Zaplacil za to wieloma ranami, np. w bitwie pod Jena otrzymal postrzal, ktory stal sie pozniej przyczyna smierci, byl wiezniem i zeslancem. Los pozwolil mu odkupic winy wobec ojczyzny. Ten czlowiek, ktory kiedys pokazywal po sobie wszystkie mysli i uczucia, zostal swietnym konspiratorem. Nauczyl sie kryc swoje zamiary i maskowac prawdziwe oblicze.
    Podsumowujac, Jacek Spolica pokazal, jak po utracie niepodleglosci rodary powinni sie dostosowac do sytuacji.Uswiadomil koniecznosc zmiany wad narodowych, w zalety, jakie posiadal. Dał przyklad, ze kazdy moze dojsc do switosci, jezeli tylko bedzie tego pragnal, dlatego Jacek Soplica został zrehabilitowany.






    Mam nadzieję, ze sie podoba :)

Rozwiązania

  • dominika13

    Zośka miał wiele cennych zalet. Obdarzony wręcz dziewczęcą urodą, był delikatny, łagodny i wrażliwy. Wnioskując, był również wyrozumiały dla innych ludzi, co idealnie sprawdzałoby się przy moim nieco wybuchowym charakterze. Jego spokój i opanowanie były godne naśladowania. Podczas wielu akcji "Małego Sabotażu" w momentach, gdu przeciętnemu człowiekowi zaczęłyby się trząść ręce i oblałby go zimny pot, Zośka spokojnie dokańczał swoją robotę. Te cechy są rzadko spotykane u osób w tak młodym wieku, a przez to niezwykle cenne. Uwidaczniają się tu również jego cechy przywódcze. Chętnie go słuchano, posiadał dar skupiania na sobie uwagi i otoczenia. Jako przyjaciel zawsze pomyślałby za mnie dwa razy, zanim pozwoliłby mi się na cokolwiek zdecydować w jakiejkolwiek sprawie. Był również niebagatelnie odważny i stanowczy. Przykładem tego jest akcja pod Arsenałem, podczas której wyskakując zza muru i strzelając do dobrze ukrytego Niemca przełamał "impas w walce". Jestem pewien, że w dzisiejszych czasach, gdy zło czai się na każdym kroku, w chwili krytycznej stanąłby on w mojej obronie, gdyż nawet honor nie pozwoliłby mu na inną reakcję. Cenił sobie przyjaciół, był im w pełni oddany i dlatego właśnie jego uważam, ze mojego potencjalnego najlepszego przyjaciela. W utworze Kamińskiego to Rudy był jego najserdeczniejszym przyjacielem, toteż jego aresztowanie, a później śmierć zostawiła trwałe piętno w jego psychice. Widząc Rudego zmaltretowanego po przesłuchaniach prowadzonych przez gestapowców „w Zośce wszystko skręcało się z cierpienia". Jednak wszystkie jego zalety mają zarodek w tej jednej najważniejszej. Mianowicie Tadeusz był bardzo inteligentny, był jednym z najlepszych maturzystów szkoły im. Batorego. Dzięki owej inteligencji potrafił zaplanować sobie na wszystko czas, tak by załatwić sprawy najszybciej jak to możliwe i jednocześnie z jak największym pożytkiem zarówno dla siebie, jak i dla swego otoczenia. Jest mi on najbliższy dlatego, że zawsze starał się coś w sobie zmienić. Podziwiam jego ambicję w tym, co robił i zazdroszczę mu jego uporu w dążeniu do bycia coraz lepszym.
    Sądzę, że powyższe argumenty potwierdzają słuszność mojego wyboru na przyjaciela Tadeusza Zawadzkiego, człowieka wyjątkowego i godnego zaufania.

Podobne zadania

justyna22 help...:(na jutro Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: justyna22 29.3.2010 (17:13)
niwejka21 rozprawka o zbyszku z Bogdańca. na jutro.! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: niwejka21 7.4.2010 (18:51)
Klaudynka8 Charakterystyka Autorytetu na jutro!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Klaudynka8 7.4.2010 (19:05)
anahi09 Pomocy, na jutro. ! ;) ;* Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: anahi09 8.4.2010 (14:26)
san_4 Bardzo potrzebuje na jutro!!!! Proszę o pomoc. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: san_4 8.4.2010 (16:48)

Podobne materiały

Przydatność 60% Recenzja "Pana Tadeusza"

Kilka dni temu miałem okazję "zaliczyć" kolejne, drugie już po "Ogniem i mieczem" święto narodowe. Chodzi oczywiście o "Pana Tadeusza", film , o którym było niemal tak głośno jak o ekranizacji dzieła Sienkiewicza. Otoczony zewsząd plakatami reklamowymi i zwiastunami telewizyjnymi stwierdziłem, że powinienem go obejrzeć chociażby dla "zwykłej przyzwoitości". Jednakże kiedy...

Przydatność 65% Recenzja Pana Tadeusza

Adam Mickiewicz pisząc "Pana Tadeusza" nie spodziewał się, że jego dzieło zostanie sfilmowane.Tej trudnej sztuki podjął się też wielki człowiek Andrzej Wajda.W swoim filmie obsadził najlepszych aktorów.Wystąpili Michał Żebrowski (Tadeusz), Daniel Olbrychski w roli Gerwazego, Bogusław Linda grajacy postać ks. Robaka, Grażyna Szapołowska (Telimena), Marek Kondrat (Hrabia) i...

Przydatność 85% Recenzja z "Pana Tadeusza"

W piątek, dwudziestego szóstego listopada obejrzałem w ełckim kinie POLONIA film pod tytułem "Pan Tadeusz". Jest to adaptacja epopei Adama Mickiewicza powstałej na emigracji w Paryżu w latach 1832-1834 o takim samym tytule. Ukazuje on nam kilka dni z życia szlachty w roku 1811 oraz jeden dzień w 1812. Twórcą tego filmu jest Andrzej Wajda, który zaangażował do gry wielu znakomitych...

Przydatność 65% Recenzja Pana Tadeusza

W sobote 27 listopada o godzinie 10:00 odbyła sie projekcja nowego przeboju kinowego jednego z najsłynniejszych dzieł Adama Mickiewicza, epopei narodowej "Pan Tadeusz". Film pod tym samym tytułem wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę, cieszy się wielkim zainteresowaniem. Muzykę do filmu napisał Wojciech Kilar. Wystepują tu również wspaniali aktorzy: Bogusław Linda- jako Jacek...

Przydatność 50% Recenzja "Pana Tadeusza".

Ostatnio miałam mieliśmy przyjemność obejrzeć film "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Powstal on na podstawie powieści Adama Mickiewicza o tym samym tytule. „Pan Tadusz, czyli ostatni zajazd na Litwie w 12 księgach pisanych wierszem” od prawie 200 lat towarzyszy nam Polakom w życiu. Krzepił on serca ludzi w czasach, gdy zabrakło naszego kraju na mapie Europy oraz...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji