Treść zadania

Agu8901

może mi ktoś opisać trawienie białek i cukrów?
proszę...

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    TRAWIENIE CUKRÓW
    1. jama ustna (pH ok. 7)
    enzym amylaza ślinowa odcina od długiej cząsteczki cukru podwójne cząsteczki maltozy, to co zostaje to dekstryna
    2. dwunastnica (pH ok. 8)
    enzym amylaza trzustkowa rozcina dekstrynę już do końca na maltozy
    3. jelito cienki (pH ok. 8)
    cząsteczki maltozy rozcinane są przez maltazy na glukozy
    tutaj cukry wchłaniane są w postaci glukozy i innych cukrów prostych do krwi w j. cienkim

    TRAWIENIE BIAŁEK
    1. Żołądek (pH ok. 2,5)
    tutaj duże białka rozcinane są przez pepsynę na polipeptydy
    2. dwunastnica (pH ok. 8)
    tutaj polipeptydy rozcinane są przez trypsynę i chymotrypsynę na peptydy (dipeptydy, oligopeptydy i olipeptydy)
    3. jelito cienkie
    tu peptydy są rozcinane przez peptydazy na aminokwasy
    tłuszcze w postaci aminokwaów wchłaniane są do naczyń krwionośnych

Rozwiązania

  • lovcia12

    TRAWIENIE BIAŁEK


    Zaczyna się w żołądku. Gruczoły żołądka (komórki główne gruczołów żołądkowych właściwych) produkują PEPSYNOGEN. Jest to proenzym proteolityczny. Uaktywnia się w kwaśnym środowisku żołądka i zmienia się w czynna PEPSYNĘ. Jest ona endopepsydazą. Endopeptydaza to enzym proteolityczny który działa na środkowe wiązania w łańcuchu polipeptydowym (łańcuchu aminokwasów). Rozcina on wiązania peptydowe białek i wyższych polipeptydów na niższe polipeptydy.


    Po części strawione białka dostają się z żołądka do dwunastnicy. Trzustka wydziela do dwunastnicy proenzymy proteolityczne: 1)trypsynogen i chymotrypsynogen (aktywowane w trypsynę i chymotrypsynę) oraz 2)proaminopeptydazy i prokarboksypepetydazy (>aminopeptydazy i karboksypeptydazy).


    2- egzopeptydazy, są to enzymy, które rozczepiają końcowe wiązania peptydowe. Mogą one rozcinać wiązania peptydowe od strony końca karboksylowego albo aminowego stąd nazwy.


    Gruczoły jelitowe wydzielają tylko proaminopeptydazy.


    Kiedy białka zostaną już rozłożone na aminokwasy, są wchłaniane w jelicie przez kosmki jelitowe do naczyń krwionośnych.


    W żołądku wydzielana jest także RENINA (podpuszczka/ chymozyna). Jest to enzym występujący u młodych ssaków, który powoduje ścinanie rozpuszczonego białka mleka i jego trawienie.




    TRAWIENIE CUKRÓW


    Są trawione przez enzymy amylolityczne, które tną wiązanie O-glikozydowe w cukrach.


    Zaczyna się już w jamie ustnej. Działa tam AMYLAZA ŚLINOWA, która rozkłada skrobie i glikogen poprzez dekstryny do maltozy. W żołądku nie są trawione, ponieważ enzymy amylolityczne są aktywne tylko w środowisku obojętnym lub lekko zasadowym, a w żołądku jest środowisko kwaśne.


    Dopiero w dwunastnicy następuje kolejny etap trawienia. Przez trzustkę wydzielana jest amylaza trzustkowa, a przez jelito – AMYLAZA JELITOWA, maltaza, sacharaza i laktaza. Amylaza jelitowa i trzustkowa działają podobnie jak amylaza ślinowa - rozkład skrobi i glikogenu na maltozę.


    maltaza rozkłada maltozę na 2 cząsteczki glukozy,


    sacharaza sacharozę na glukozę i fruktozę,


    a laktaza laktozę na glukozę i galaktozę.


    Cukry w takiej prostej postaci są wchłaniane w dwunastnicy i jelicie czczym przez kosmki jelitowe do naczyń krwionośnych.

Podobne zadania

asia55 Gdzie w przewodzie pokarmowym odbywa się trawienie pokarmu a gdzie wchłanianie Przedmiot: Biologia / Liceum 3 rozwiązania autor: asia55 6.11.2010 (18:21)

Podobne materiały

Przydatność 55% Trawienie

Trawienie : W proces trawienia zaangażowanych jest wiele mechanizmów i układów (hormonalny, autonomiczny układ nerwowy), które w skoordynowany sposób doprowadzają do rozbicia składników pokarmowych do postaci, która będzie zdolna do wchłaniania w przewodzie pokarmowym. U ludzi, proces trawienia zaczyna się już po pobraniu pokarmu do jamy ustnej. Dochodzi tam do zwiększenia...

Przydatność 60% Trawienie pokarmów

Trawienie jest to rozkład pokarmów znajdujących się w pzrewodzie pokarmowym na zwiazki proste. Proces trawienia odbywa się pod wpływem soków trawiennych, które są wytwarzane przez drobne gruczoły znajdujące się w ścianach przewodu pokarmowego. Soki trawienne zawierają specjanle substancje zwane enzymami trawiennymi. Właśnie one rozkładają pokarmy na takie związki che,miczne,...

Przydatność 50% Trawienie w układzie pokarmowym

Trawienie – enzymatyczna hydroliza składników pokarmowych. Wchłanianie z przewodu pokarmowego do krwi. Sok trawienny – woda, elektrolity, enzymy Zwieracz żołądka Zwieracz krętniczo – kątniczy Unerwiony wegetatywnie – bez woli zwierzęcia. Zwieracz zewnętrzny odbytu i jama ustna – unerwiony somatycznie – zależny Jama ustna – ślina – amylaza ślinowa (u...

Przydatność 80% Trawienie białek, tłuszczów, węglowodanów.

TRAWIENIE BIAŁEK W trawieniu białek uczestniczą enzymy proteolityczne, które hydrolizują wiązania peptydowe. Trawienie białek rozpoczyna się w żołądku, a kontynuowane jest w dwunastnicy. W żołądku, przez specjalne gruczoły wydzielany jest pepsynogen. Ten nieczynny proenzym zostaje uaktywniany pod wpływem kwaśnego środowiska, jakie panuje w żołądku i przekształca się w...

Przydatność 60% Układ pokarmowy, trawienie, składniki pokarmowe

Układ pokarmowy zaczyna się jamą ustną , której funkcją jest rozdrabnianie i połykanie pokarmu. Do jamy gębowej dochodzą przewody trzech par gruczołów ślinowych zwanych śliniankami. W zależności od położenia nazywamy je podżuchwowymi, podjęzykowymi i przyusznymi, ich funkcja to produkcja śliny zwilżającej pokarm. Poza tym wytwarzają substancje trawiące zwane enzymami....

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji